Γενικά Ποιο είδος εξωτικών έχω;

Dimitra91

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2018
Μηνύματα
17
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπέρα σας παιδιά, μου έφεραν δώρο δύο ζεμπρακια τα οποια είναι ολόμαυρα με μαύρο επίσης ράμφος και από κάτω η κοιλίτσα είναι γκρι και κάνει σαν ρομβακια μαύρα! Είναι πανέμορφα και ιδιαίτερα! Αλλά δεν μπορώ να βρω καμία πληροφορία για αυτά πουθενά! Να σημειώσω ότι το θυληκό μου είναι σκουφατο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ναι προσπαθώ να ανεβάσω κι ακόμα μια να φαίνονται καλυτερα
Αν θέλεις, και μέχρι να σου πουν για το είδος τους, μπορείς επίσης να ανεβάσεις και μια πανοραμική φωτό του κλουβιού τους (ώστε να φαίνεται ολόκληρο) και να σου πούμε αν χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις.
Να τα χαίρεσαι.
 
Τελικα τι γινεται με τα πουλια σημερα;
Το αρσενικό δυστυχώς μου έφυγε! ☹ Και από τότε δεν έχει κάνει ούτε αυγά ενώ μέχρι να φύγει ο αρσενικός έφτιαχναν φωλιτσα... Εδω και ενα μηνα τώρα της έβαλα μέσα ένα παραδείσιο και τα πάνε άψογα... φιλάκια χαδακια αλλά από φωλιά τίποτα!
 
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ζευγαρώσουν αυτά τα πουλάκια με κοινά ζεμπρακια. Το ζεμπρακι που έβαλες μέσα το πήρες τώρα; Κράτησες καραντίνα; Εάν πέθανε το αρσενικό μπορεί να είχε κάτι που κατά πάσα πιθανότητα το έχει και το θηλυκό. Επιπλέον εάν το καινούργιο αρσενικό τοπηρες τώρα τότε και αυτό μπορεί να κουβαλάει κάποια ασθένεια. Σχετικά με το ζευγάρωμα τώρα. Αυτά τα πουλάκια εάν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες ζευγαρώνουν οποιαδήποτε εποχή. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι τα δικά μου ζευγάρια παρότι έμπειρα, δεν γέννησαν ποτέ καλοκαίρι.
 
Ποιο είδος ακριβώς; Ανέβασε μια φωτογραφία.
Bengalese finch(αν το γράφω σωστά)! Έχω ανεβάσει φωτό πιο πανω

Το έσκασε από το κλουβι ή πέθανε;
Το έσκασε την ώρα που τα καθάριζα! Δυστυχως

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ζευγαρώσουν αυτά τα πουλάκια με κοινά ζεμπρακια. Το ζεμπρακι που έβαλες μέσα το πήρες τώρα; Κράτησες καραντίνα; Εάν πέθανε το αρσενικό μπορεί να είχε κάτι που κατά πάσα πιθανότητα το έχει και το θηλυκό. Επιπλέον εάν το καινούργιο αρσενικό τοπηρες τώρα τότε και αυτό μπορεί να κουβαλάει κάποια ασθένεια. Σχετικά με το ζευγάρωμα τώρα. Αυτά τα πουλάκια εάν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες ζευγαρώνουν οποιαδήποτε εποχή. Παρόλα αυτά θα σου πω ότι τα δικά μου ζευγάρια παρότι έμπειρα, δεν γέννησαν ποτέ καλοκαίρι.
Το αρσενικό το έσκασε δεν ψόφησε... Και το παραδείσιο το έχω μαζί του εδώ και ένα μήνα... Είναι καλά! Μέσα στην ενέργεια και τα δύο, βέβαια η μπεγκαλεζα προτιμά να κουρνιάζει περισσότερο στην φωλιά... (ανοιχτή φωλιά κιόλας)..όσο για τα ζεμπρακια έχω ακόμα ένα ζευγάρι και έχουν 3 αυγουλάκια από μέρα σε μέρα περιμένω τους νεοσους
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
όσο για τα ζεμπρακια έχω ακόμα ένα ζευγάρι και έχουν 3 αυγουλάκια από μέρα σε μέρα περιμένω τους νεοσους
Με το καλό να τα δεχτείς.
Το νέο παραδεισιο που έβαλες είναι μπενγκαλεζακι κι εκείνο;
 
Back
Top