Γενικά Ποιο είδος παπαγάλου θεωρείται πιο ήσυχο;

Τα πιο χαμηλόφωνα είναι τα μπατζι και τα παρροτλετακια αλλά εξαρτάται και από το πτηνό. Τα δικά μου παρροτλετ δεν ακούγονται στην υπόλοιπη πολυκατοικία αλλά δεν σταματάνε όλη την ημέρα να μουρμουριζουν.
Όπως και να έχει δεν θα πρέπει να αποτελεί μοναδικό κριτήριο.
 
σιγουρα δεν αποτελει το μοναδικο κριτηριο. αλλα με πειεργους γειτονες ειναι ενα θεμα. εχω ηδη ενα green cheek, που θεωρειτε ησυχο - φωναζει βεβαια μερικες φορες- και μου τη λενε οι γειτονες
 
Ααα όχι, δεν θεωρείται ήσυχο αυτό που έχεις. Εμένα θα με ειχαν διώξει 😂

Ανέφερα πως δεν είναι κριτήριο για να μην πω στην ψύχρα ότι τα παρροτλετ είναι μεν ήσυχα αλλά είναι διαολια 😊
 
Το βράδυ όλα κοιμούνται ενώ το μεσημέρι μπορείς να τους ρίξεις ένα κάλυμμα ώστε να κάνουν ησυχία. Για τις υπόλοιπες ώρες μπορείς απλά να πεις στους γείτονες να καλέσουν την αστυνομία.
 
Το βράδυ όλα κοιμούνται ενώ το μεσημέρι μπορείς να τους ρίξεις ένα κάλυμμα ώστε να κάνουν ησυχία. Για τις υπόλοιπες ώρες μπορείς απλά να πεις στους γείτονες να καλέσουν την αστυνομία.
Ακριβώς
 
Το βράδυ όλα κοιμούνται ενώ το μεσημέρι μπορείς να τους ρίξεις ένα κάλυμμα ώστε να κάνουν ησυχία. Για τις υπόλοιπες ώρες μπορείς απλά να πεις στους γείτονες να καλέσουν την αστυνομία.
Αυτό δεν είναι λύση.
 
ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη στη συζητηση αλλα ας περιοριστουμε στο αρχικο ερωτημα. το να γραφει ο καθενας το σχολιο του καλο ειναι αλλα να βοηθαει κιολας ρε παιδια. ελεος δηλαδη
 
Τα budgies μουρμουράνε πιο πολλές ώρες σε σχέση με τα parrotlet, τα οποία δεν ακούγονται σίγουρα συνέχεια αλλά σε κάτι φάσεις που κάνουν τα δικά τους πχ το πρωί λίγο αφού ξυπνήσουν ίσως και το απόγευμα ή αν έρθεις στο σπίτι ή αν παλεύουν έντονα με κανένα παιχνίδι έχουν πολύ πιο δυνατή φωνή από τα budgie, λίγο χαμηλότερη από τα lovebirds/cockatiel αν έχεις υπ' όψιν σου... Ίσως μια ώρα την ημέρα το πολύ να κάνει έτσι ο δικός μας... Τώρα εσύ, θέλεις να αλλάξεις είδος ή να πάρεις κι άλλο γιατί λογικά με δύο είδη στο χώρο να "μιλάνε" μεταξύ τους λογικά και ο δικός σου θα είναι ακόμα πιο θορυβώδης..
 
Τα budgies μουρμουράνε πιο πολλές ώρες σε σχέση με τα parrotlet, τα οποία δεν ακούγονται σίγουρα συνέχεια αλλά σε κάτι φάσεις που κάνουν τα δικά τους πχ το πρωί λίγο αφού ξυπνήσουν ίσως και το απόγευμα ή αν έρθεις στο σπίτι ή αν παλεύουν έντονα με κανένα παιχνίδι έχουν πολύ πιο δυνατή φωνή από τα budgie, λίγο χαμηλότερη από τα lovebirds/cockatiel αν έχεις υπ' όψιν σου... Ίσως μια ώρα την ημέρα το πολύ να κάνει έτσι ο δικός μας... Τώρα εσύ, θέλεις να αλλάξεις είδος ή να πάρεις κι άλλο γιατί λογικά με δύο είδη στο χώρο να "μιλάνε" μεταξύ τους λογικά και ο δικός σου θα είναι ακόμα πιο θορυβώδης..
Όπως προείπα έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του πτηνού. Τα δικά μου παρροτλετ δεν σταματάνε λεπτο όλη την ημέρα. Και το ίδιο συνέβαινε όταν είχα ένα μόνο. Όσες ώρες ήμουν σπίτι φλυαρουσε και σταματούσε μόνο όταν έφευγα. Βέβαια ό,τι ώρα κι αν μουρμουριζει ένα παρροτλετ, ακόμη και το μεσημέρι, δεν ενοχλεί κανέναν άλλον εκτός από εμάς. Ακόμη και όταν τσιριζουν δεν ακούγονται στα άλλα διαμερίσματα και αν ακούγονται δεν ενοχλούν.

Αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό. Αν έρθει νέο μέλος είναι πολύ πιθανό να κάνουν συναυλία, ειδικά το διάστημα της καραντίνας που θα είναι σε διαφορετικά δωμάτια και θα προσπαθεί το ένα να καλέσει το άλλο ή ακόμη χειρότερα να ανταγωνιστεί τη φωνή του άλλου.
 
Στην πολυκατοικία μας υπαρχει ένα μπάτζι και το δικό μου πάροτλετ και από τα δύο περισσότερο ακούγεται το καναρίνι μου... Όποτε και τα δύο είναι ήσυχα πιστεύω, όταν είχα λοβακι ακούγονταν πάνω από όλα τα πουλια που μπορεί να υπάρχουν στη γειτονιά ακόμα κ από ένα κοκατιλ που είχαν στα 50μετρα.
 
ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη στη συζητηση αλλα ας περιοριστουμε στο αρχικο ερωτημα. το να γραφει ο καθενας το σχολιο του καλο ειναι αλλα να βοηθαει κιολας ρε παιδια. ελεος δηλαδη

Εγώ απάντησα σκεπτόμενος ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την πολυκατοικία με κριτήριο του να μπορείς να έχεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Αν κάνει ο παπαγάλος πολύ φασαρία θα σε διώξουν κι αν κάνει λιγότερη θα σου κάνουν κάθε τόσο απλά παράπονα; Τι σημαίνει το πιο ήσυχος παπαγάλος; Κι αν πάρεις ένα πραγματικά πολύ αθόρυβο παπαγάλο και 5 μήνες μετά για κάποιο λόγο αρχίσει την φασαρία τι γίνεται; Από την δική μου πλευρά πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι οι γείτονες και όχι το κατοικίδιο. Από την στιγμή που τις ώρες κοινής ησυχίας δεν ενοχλείς δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

Για να σταματήσω όμως το κήρυγμα γιατί κάπως έτσι φαίνεται όταν ψάχνουμε λύσεις για μελλοντικά προβλήματα που βλέπουμε ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε πάντα ξεκινάμε από τα χειρότερα σενάρια και σκεφτόμαστε τι κατάληξη θα έχουν οι επιλογές μας. Ειδικά όταν πρόκειται για ζωάκια τα οποία μπορεί να χρειαστεί να απομακρυνθούν από το σπίτι.
 
ποιο ειδος παπαγαλου θεωρειτε το πιο ησυχο - απο αποψη κραυγων- και πιο καταλληλο για διαμερισμα;
Αυτό ακριβώς πληκτρολόγησα στο Google το 2012 όταν έψαχνα ένα είδος παπαγάλου (εκτός των budgie) για να ασχοληθώ εκτροφικά (να ξανασχοληθώ για την ακρίβεια) και κατέληξα στα πάρροτλετ, αν αυτό σε βοηθάει...
 
Back
Top