Γενικά Ποιο είδος πουλιών είναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Ποιο είδος πουλιών είναι; Γνωρίζετε αν είναι ζευγάρι;

10878871_10152658114103822_1887940237_o-001.webp 10886383_10152658113978822_279220906_o-001.webp
 
Ποιο είδος πουλιών είναι; Γνωρίζετε αν είναι ζευγάρι;

View attachment 31161 View attachment 31162

Από όσα έχω διαβάσει πρόκειται για zebra finch και από τη φωτογραφία καταλαβαίνω πως το πουλάκι που κάθεται στον πάτο του κλουβιού είναι αρσενικό, καθώς έχει έντονο χρωματισμό στα μάγουλα. Το άλλο μπορεί να είναι και θηλυκό μιας και ο χρωματισμός στα μάγουλα δεν είναι και τόσο έντονος. Λέω εγώ τώρα...

υ. Γ. Σταύρο στα αλήθεια δεν ξέρεις τι είδος πουλιών είναι αυτό;
 
2 αρσενικα zebra finch. Αλλα γιατι σε τετοιο κλουβι τα καημενα;
 
αλλα γιατι σε τετοιο κλουβι τα καημενα;
Βασίλη δεν έχω ιδέα. Τα πουλιά είναι ενός φίλου της σελίδας μας στο Facebook, ο οποίος δεν μιλά ελληνικά και θέλησα να τον βοηθήσουμε, τουλάχιστον στο θέμα του είδους και του φύλου που τον απασχολεί.
 
Σας κάλυψαν οι προλαλήσαντες σχετικά με το είδος! Να τα χαίρεστε! Να υποθέσω είναι πρώτη σας φορά που αποκτάτε παραδείσια;
 
100% αρσενικά ζεμπρακια...όπως είπαν και οι φίλοι :) H ψάθινη φωλιά πολύ ωραία (τα ζεμπράκια φτιάχνουν φωλιά ακόμα και για να ξαπλώνουν το βράδυ, χωρίς απαραίτητα να θέλουν να αναπαραχθούν), αλλά το κλουβί αποτυχία
 
Προσωπικά ούτε η ψάθινη φωλιά μου κάνει για την δουλειά της, όμορφη μεν, ακατάλληλη πιστεύω.
 
Δε μπορώ να δω καθαρά την είσοδο της. Η πρώτη φωτογραφία είναι άσχημα τραβηγμένη. Ωστόσο, αν η είσοδος είναι από πάνω (!) όπως μοιάζει να είναι στη πρώτη φωτογραφία... Τότε όντως είναι μια προβληματική φωλιά
 
Όντως είναι παραδείσια. Το ένα (το σκουρόχρωμο) είναι σίγουρα αρσενικό. Το θηλυκό είναι συνήθως λευκό με κόκκινο ράμφος και λίγο μαύρο κάτω από τα μάγουλα. Τουλάχιστον έτσι ήταν το ζευγαράκι που είχα παλαιότερα.
 
Back
Top