Φροντίδα Ποιο είναι κατάλληλο κλουβί για καρδερίνες;

κλαιρη

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Ποιο ειναι τελικα το καταλληλο κλουβι για καρδερινες δεν καταλαβα ακομα αν και διαβασα αρκετα και μεσα απο το φορουμ .Αλλοι με συμβουλεψαν να τα βαλω ολα μαζι σε κλουβα αλλοι σε κλουβι χωριστα. Στα pet μαγαζια ολοι καθετοι οτι πρεπει να μπουν χωριστα το καθε πουλι και σε μικρο κλουβι γιατι ειναι αγριοπουλια και χτυπιουνται. Εγω προτιμω να τα βαλω σε κλουβα ολα μαζι να ειναι ανετα, μηπως σε περιοδο ζευγαρωματος τα πουλια τσιμπιουνται και πρεπει να τα βαλω χωριστα μετα; Τοενα ηδη το εχω μονο του τσιμπαγε τα υπολοιπα. Μηπως επειδη ειχαν λιγο χωρο; Τα πουλια μου ειναι ολα αδελφια, και ειναι δυο θυλυκα, και δυο αρσενικα, τα δυο κελαιδουν αρκετα μαλιστα στα pet μου ειπαν αν τα βαλω ολα μαζι δεν θα κελαιδουν, εμενα δεν με νοιαζει αυτο θελω να νοιωθουν οσο το δυνατον ανετα😕
 
σε μικρο κλουβι γιατι ειναι αγριοπουλια και χτυπιουνται.
Δεν χτυπιούνται επειδή είναι αγριοπούλια, χτυπιούνται επειδή θέλουν να επιστρέψουν στην φύση από όπου τα πήραν.
θελω να νοιωθουν οσο το δυνατον ανετα
Αν το θέλεις αυτό άφησε τα ελεύθερα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν χτυπιούνται επειδή είναι αγριοπούλια, χτυπιούνται επειδή θέλουν να επιστρέψουν στην φύση από όπου τα πήραν.

Αν το θέλεις αυτό άφησε τα ελεύθερα!

Οι αποψεις μας πανω σε αυτο το θεμα εχουν εκφραστει και εκφραζονται εδω. https://community.petbirds.gr/threa...ι-καρδερίνες-μου-αν-τις-αφήσω-ελεύθερες.7277/

Ο τιτλος αυτου το τοπικ ειναι αλλος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: K3L3R
Ανέστη καλά που έβαλες την παράθεση γιατί ήμουν έτοιμος να γράψω το ίδιο. Λοιπόν καταρχήν για τα μικρά κλουβιά που λένε τα πετσοπ δεν ισχύει. Το πουλί δηλαδή όταν είναι σε μικρό κλουβί χτυπιέται λιγότερο; Το αντίθετο, στο μικρό κλουβί όπου και να πάει θα χτυπήσει σε κάγκελο. Οι επιλογές σου δεν εξαρτώνται μόνο από το πως θα νοιώσουν καλύτερα τα πουλιά αλλά και από το χώρο σου. Αν το μόνο ζητούμενο είναι η άνεση των πουλιών τότε θα έλεγα μια εξωτερική μεγάλη κλούβα με ένα δεντράκι μέσα και καλυμένο μέρος για να προστατεύονται από το κρύο. Αυτό για μένα είναι το ιδανικό. Αν δεν μπορούμε να έχουμε το ιδανικό κάνουμε συμβιβασμούς. Πιστεύω ότι σε δύο κλούβες του μέτρου μπορείς να χωρίσεις αρσενικά και θηλυκά και να τα έχεις χωρίς πρόβλημα. Αν θέλεις να κελαηδάνε ή αν δεν έχεις χώρο για δύο μεγάλες κλούβες τότε μόνη της η κάθε μία σε ζευγαρώστρες. Όσο μεγαλύτερος ο χώρος τόσο καλύτερα για τα πουλιά και τόσα περισσότερα μπορούν να συμβιώσουν χωρίς να μαλλώνουν. Στο τέλος θα πρέπει να κρίνεις εσύ που τα έχεις και γνωρίζεις και τον χώρο σου πως θα τα στεγάσεις.
 
Mipos enoxlo tora me afto to post mou ton enan i ton alon, ala prepei na grafo tora, alios tha skao.

Klairi, anoikses tora 4 diafora themata
1. https://community.petbirds.gr/threads/Τραυματισμος-στα-φτερα-καρδερινας-λογω-σεισμου.7831/
2. https://community.petbirds.gr/threads/Ανησυχες-καρδερινες.7829/
3. https://community.petbirds.gr/threa...ι-καρδερίνες-μου-αν-τις-αφήσω-ελεύθερες.7277/

kai tora afto pou einai
4. https://community.petbirds.gr/threads/Ποιο-είναι-κατάλληλο-κλουβί-για-καρδερίνες.8342/

se ola ta post einai to konsens, TA POULIA EINAI APO FOLIA, kai gia afto exoune ton habitus tou agrio pouli. AFTO DEN ALASEI.
Kai defteron pio einai to sosto megetos tou kloubiou.
Prepei na apofaseis ti kaneis, tous kratas kai xtipane giati exoune to agrio aima i tous finis eleftheros. Ala den alasei tipota, kai an anoigis ala 5 themata akoma.
 
Αν δεν κανω λαθος εσυ και καποιοι αλλοι, δεν μου προτεινατε να κρατησω τα πουλια γιατι ειναι μαθημενα απο ανθρωπινο χερι;
Με εχετε μπερδεψει ολοι!
 
Oxi ESEI perdebeis ton afto sou, pou se pragmatikotika den seleis na finis ta poulia, kai iseles na akous apo emas mono na tous kratas. Apo tin stigmi pou apofases na tous kratas, prepei na dexteis ton xaraktira tous. Afto sou egrapsa apo tin arxei.

Kanonika kathe thema edo meza me poulia apo folia i piasmena apagorebete, os ksereis apo tis kanones. Den legame tipota mexri tora, ala kapou prepei na telionoume me afto to thema. Kai mexri tora pisteba tha katalabeneis mia mera mono sou.
 
Ο τιτλος αυτου το τοπικ ειναι αλλος!
Κατανοώ την προσπάθεια όλων να κρατηθεί σε μια τάξη το site και ο κάθε ένας να μπορεί με βάση τον τίτλο του post να βρίσκει ότι θέλει,
αλλά όταν διαβάζω εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...ι-καρδερίνες-μου-αν-τις-αφήσω-ελεύθερες.7277/ (μήνυμα Νο15)
αυτα ερχονται και καθονται επανω μου, στο κεφαλι, ωμοκαι μου δινουν φιλια στο στομα, οταν περασω το δαχτυλο μου στο κλουβι ανεβαινουν επανω, αυτο ενοω ημερα.
και παραπάνω
ειναι αγριοπουλια και χτυπιουνται
κάτι δεν πάει καλά...

Όσο για τα κλουβιά συμφωνώ με το Βασίλη.
 
Αλεξανδρε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει κατι, οτι τα πουλια τα βρηκα κατω στο χωμα με την φωλια δεν τα επιασα και δεν ειχα καμμια προθεση να εχω στην κατοχη μου αγρια πουλια, εσυ αν τα εβρισκες δηλαδη θα τα πεταγες καπου να πεθανουν;
 
An ta brika tin folia kato, tha ebala pali tin folia tin thesi tis. Kai an meta kairo imuna sigura i gonis den irthane mpiso na taisoune, malon kai ego ta pira kai prospathisa na tous taiso.

Ala otan itane arketa megalo na broune mono tous trofi, ta afina pali na zoune ekei pou einai i thesi tous, STIN FISI. Bebaios oxi apotoma ala me mia anoikti klouba stin teratza/balkoni, gia na sinexisoune siga siga tin eleftheria.
 
Τα αγρια καρδερινακια μου!
 

Συνημμένα

  • foto 5 047 [640x480].webp
    foto 5 047 [640x480].webp
    22,1 KB · Προβολές: 1.535
  • foto 5 024 [640x480].webp
    foto 5 024 [640x480].webp
    9,1 KB · Προβολές: 1.056
  • foto 5 020 [640x480].webp
    foto 5 020 [640x480].webp
    13,2 KB · Προβολές: 1.674
  • foto 5 036 [640x480].webp
    foto 5 036 [640x480].webp
    19,2 KB · Προβολές: 1.412
Τζάμπα... Μουρμουράς & αγχώνεσαι τόσο καιρό. 🙂
Τα πουλιά τουλάχιστον εξωτερικά φαίνοντε
υγιέστατα & μάλιστα από καλή, σειρά!
Στο δεύτερο ευθύνοντε οι γονείς τους, αλλά στο πρώτο εσύ.
Τέτοιο πτέρωμα, θα το ζηλεύαν πολλοί για τις καρδερίνες τους.
Ένας εκ των οποίων, εγώ.
Οπότε... Μπράβο σου.
 
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!
Ότι κι αν πιστεύουμε οι άλλοι, και αφού τα αγαπάς, βάλε τα σε δύο κλούβες 50χ50χ100 ανάλογα με το φύλο τους και όσο μπορείς δίνε τους τη χαρά να πετούν...
 
Φοβερές οι καρδερίνες και αναμφίβολα ήμερες. Αν τις είχες όλες μαζί στο κλουβί που φαίνεται στις φωτό είναι λογικό να τσιμπιούνται και να κυνηγιούνται, έχουν πολύ λίγο χώρο. Επίσης ο Αλέξανδρος έχει δίκιο, μπορεί να είναι ήμερα και κοινωνικοποιημένα αλλά τα ένστικτα παραμένουν άγρια επειδή είναι από άγριους γονείς. Να το έχεις υπόψην σου αυτό. Ανάλογα με τις δυνατότητες σου παραχώρησέ τους όσο περισσότερο χώρο μπορείς. Και μην σταματήσεις ποτέ να τις βγάζεις από το κλουβί.
 
Κλαιρη,τα μωρα σου περνουν υπεροχα μαζι σου.
Να τα προσεχεις. Μην στενοχωριεσαι για την αποφαση σου. Οποια και αν ειναι αυτη.
Βαλε σε μια κλουβα τα θηλυκα & τ'αρσενικα σε ευρυχωρα κλουβια.
 
Σημερα τα εβαλα ολα μαζι σε μια αρκετα ευρυχωρη κλουβα 150Χ50Χ50 περιπου. Να τα αφηνω εξω στο μπαλκονι τον χειμωνα; Σκεφτηκα να καλυψω τα πλαινα της κλουβας με χοντρο ναυλον για τον αερα.
 
Αυτο που φαινεται στις φωτο μου θυμιζει νουμερο απο τσιρκο. Εισαι πολυ τυχερη, να τα χαιρεσαι τα πουλια σου, δωστα οτι μεγαλυτερο απο χωρο και καλυτερο απο ανεσεις μπορεις. ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ. Παντως η αγαπη που τα εχεις ειναι παραπανω απο εμφανης. Ηταν πολυ τυχερα στη ατυχια τους
 
Τα πουλιά κλαίρη φαίνονται μια χαρά. Εμφάνιση ωραία στήσιμο καλό ντυμένα όμορφα. Έχω όμως μία απορία. Είναι αδέλφια όλα αυτά;
 
Ναι ειναι αδελφια, και οταν τα βρηκα πεσμενα, ηταν στην φωλια μονο τα τρια, μετα απο δυο ωρες η μητερα μου βρηκε και το τεταρτο αναισθητο, επειδη ηταν αρκετη ωρα στον ηλιο. Το πηρα και του εριξα νερο κατω απο τις φτερουγες του και συνηλθε. Το πουλι αυτο τωρα με αγαπαει περισοτερο απο ολα. Στην αρχη νομιζαμε οτι ηταν σπουργιτια δεν ειχαν φτερα! 🙂
 
Back
Top