Φροντίδα Ποιο είναι το ιδανικό περιβάλλον για να μεγαλώσει ένας παπαγάλος Ρίκνεκ;

christos-21

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2017
Μηνύματα
6
Πόλη
Πειραιάς
καλημερα... Να σε ρωτησω ακομα και κατι αλλο και αν εχεις διαθεση μου λες γιατι απο οτι βλεπω το εχεις με τους παπαγαλους... Ποιο ειναι τι ιδανικο περιβαλον για να μεγαλωσει ενας παπαγαλος ρικνεκ. Ας πουμε μπορει να ειναι μεσα σε χωρο που υπαρχει κλιματιστικο;τωρα το καλοκαιρι μπορω να τον βγαζω να κοιματε το βραδυ εξω σκεπασμενο με ενα πανι; Και ολα αυτα. Δεν εχω εμπειρια σε αυτους τους παπαγαλους για αυτο σε ρωταω τοσα πραγματα... Ευχαριστώ

<mod edit>
Από μεταφορά.
 
Καλημέρα! Μην το έχεις μέσα έξω, γιατί μπορεί να στρεσσαριστει και γενικά αυτό, δεν θα κάνει καλό στην υγεία του.
Μακρυά απο κλιματιστικά και τέτοια.
Σε ένα δωμάτιο με ανοιχτό παράθυρο, μακρυά απο ρεύματα αν υπάρχουν και με καθημερινό μπάνιο προσωπικά πιστεύω πως αρκεί.
Και φυσικά όχι στην κουζίνα, αλλά ούτε και κοντά.
Διάβασε αυτό το άρθρο. https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
 
ευχαριστω για την σελιδα ομως νομιζω ειναι υπερβολικα ολα αυτα που γραφει και ποιο πολυ σε μπερδευουν παρα σε βοηθανε.
 
ευχαριστω για την σελιδα ομως νομιζω ειναι υπερβολικα ολα αυτα που γραφει και ποιο πολυ σε μπερδευουν παρα σε βοηθανε.
Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς σου φάνηκε υπερβολικό και τι σε μπέρδεψε, για να σε βοηθήσουμε;
 
φυσικα... Βασικα εγω ψαχνω πληροφοριες και ζηταω βοηθεια γιατι δεν εχω εμπειρια μονο για παπαγαλο ρικνεκ... Και εχω μπερδευτει λιγακι με σε ποιο μερος του σπιτιου πρεπει να ειναι το πουλι γιατι οπως ξερουμε ολα τα σπιτια πια εχουν κρεβατοκαμαρες και σαλανοτραπεζαρια και ετσι οπως τα γραφει η συγκεκριμενη σελιδα το σπιτι που πρεπει να εχεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον βιλλα. Απλες συμβουλες θελω ωστε το ζωντανο να ειναι ευτυχισμενο και υγιες τιποτα αλλο.
 
Εγω βαζω κλιματιστικο, ομως, εχει συρτάρι στο πανω μερος το κλουβι, οποτε ο αερας δεν παει στο κεφαλι του πουλιου! Το κλουβι το εχω στον ιδιο τοιχο με το κλιματιστικο , αλλα δεξιοτερα 2 μετρα, οποτε ο αερας κτυπαει απεναντι! Βεβαια το εχω σε σαλονι 40τμ περιπου και στους 25 βαθμους θερμοκρασία! Συνηθως το λειτουργω στον καυσωνα και ειδικα τα βραδυα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top