Γενικά Ποιο είναι το πιο πολύχρωμο πουλί του κόσμου;

birdyme

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2022
Μηνύματα
45
Ποιο είναι το πιο πολύχρωμο πουλί του κόσμου;
 
Για παράδειγμα, η λίστα που παρατέθηκε πιο πάνω είναι μια λίστα με τα πιο χρωματιστά πουλιά του κόσμου. Δεν κάνει διάκριση ανάμεσα σε μονόχρωμα και πολύχρωμα, οπότε δεν απαντά ακριβώς στο ερώτημά μου, παρόλο που μπορεί να εμφανίζεται πρώτη στη λίστα αποτελεσμάτων στη σχετική ερώτηση στο google. Είναι μια καλή λίστα, στην οποία έκανα like, αλλά δεν απάντησε ποιο είναι το πιο πολύχρωμο πουλί.
 
Χρήστο, εφόσον αναρωτιέσαι για χρώματα, θα σου ήταν ίσως ενδιαφέρον να διαβάσεις το άρθρο του φόρουμ για το παγώνι, στο οποίο αναφέρονται όχι τόσο οι χρωστικές, αλλά οι μικροκρυσταλλικές δομές του πούπουλου που αντανακλούν / σκεδάζουν το φως, δίνοντας ή συντελώντας στο χρωματικό αποτέλεσμα.
[automerge]1655829392[/automerge]
Δεν κάνει διάκριση ανάμεσα σε μονόχρωμα και πολύχρωμα, οπότε δεν απαντά ακριβώς στο ερώτημά μου
Το ερώτημά σου δεν αναφέρεται παρά στο πολύχρωμα πτηνά, και εννοιολογικά δεν περιλαμβάνει τα μονόχρωμα.
Πιστεύω ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση στο ερώτημά σου
 
Ανεξάρτητα από τον τρόπο που χρωματίζει η φύση, δηλαδή με χρωστικές ουσίες ή με κατάλληλη ανάκλαση ορισμένων συχνοτήτων του φωτός, η ερώτηση μπορεί να είναι η ίδια. Ούτως ή άλλως τα χρώματα δεν υπάρχουν ως ιδιότητα των φυσικών σωμάτων. Υπάρχουν μόνο στον εγκέφαλό μας. Το σύμπαν είναι ασπρόμαυρο. Αυτά εξ όσων γνωρίζω, αλλά είμαι και της θεωρητικής, οπότε δεν παίρνω και όρκο για αυτά που είπα...
[automerge]1655829562[/automerge]
Χρήστο, εφόσον αναρωτιέσαι για χρώματα, θα σου ήταν ίσως ενδιαφέρον να διαβάσεις το άρθρο του φόρουμ για το παγώνι, στο οποίο αναφέρονται όχι τόσο οι χρωστικές, αλλά οι μικροκρυσταλλικές δομές του πούπουλου που αντανακλούν / σκεδάζουν το φως, δίνοντας ή συντελώντας στο χρωματικό αποτέλεσμα.
[automerge]1655829392[/automerge]

Το ερώτημά σου δεν αναφέρεται παρά στο πολύχρωμα πτηνά, και εννοιολογικά δεν περιλαμβάνει τα μονόχρωμα.
Πιστεύω ότι ουσιαστικά δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση στο ερώτημά σου
Είναι κι αυτό ένα θέμα....Πρέπει να συμφωνήσουμε στο πόσα και ποια είναι τα χρώματα...
 
Back
Top