Γενικά Ποιο είναι το σωστό μήκος νυχιών για εκθεσιακό πουλάκι;

Τέσσερα διαφορετικά δάχτυλα στα πουλιά με τέσσερα διαφορετικά μήκη στα νύχια...
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανόνα... Παρά μόνο την αισθητική στα μάτια μας και στην κρίση μας.
Εκείνο που προσέχω είναι να μην είναι υπερβολικά μεγάλα.
Επιπλέον με δεδομένη την άσχημη όψη που έχουν αμέσως μετά την κοπή θα πρέπει να δώσουμε κάποιο χρόνο ώστε να εξομαλυνθούν με τη φθορά και την ανάπτυξη εκ νέου και να πάρουν το ιδανικό και όμορφο σχήμα.
Προσωπικά κόβω τα νύχια στα πουλιά που χρειάζεται την μέρα που τοποθετώ τα πουλιά στα κλουβιά προετοιμασίας για τις εκθέσεις... Περίπου ένα μήνα+.
Φυσικά θα πρέπει τις τελευταίες μέρες να επανελεγχθούν.
 
Tα πουλιά που προορίζονται για έκθεση είναι συνήθως μικρότερα των 10 μηνών και δεν συντρέχει λόγος για κόψιμο νυχιών. Μάλιστα αν βρεθούν πουλιά με κομμένα τα νύχια βαθιά, γίνονται αντικείμενα ιδιαίτερης παρατήρησης απο τους κριτές διότι εύλογα δημιουργείται η υποψία για αντικανονική μελάχρωση των κερατινών.
 
Αυτά τα νύχια πρέπει να κοπούν;
Γιάννη οι φωτογραφίες είναι τέλειες αλλά τουλάχιστον σε εμένα που έιμαι αρχάριος δεν μου προσφέρουν μια κλίμακα, τουλάχιστον σε σχέση με το υπόλοιπο πόδι. Όποια φετινά πουλιά έχω δεί μου κάνει εντύπωση το πόσο μικρά νυχάκια έχουν.
Έκανα καλά ή ήταν λάθος;
Χρονικά ήταν σωστή η κίνηση;
Οψόμεθα! Αν και νομίζω την πάτησες!
 
Λυπάμαι @Deukalion που δεν έχω κάτι τόσο κοντινό και αναλογικό του μεγέθους των πουλιών για να υπάρχει το μέτρο σύγκρισης που θέλεις. Δεσμεύομαι όμως αν το επιθυμείς να βάλω τα δυνατά μου και να το έχεις... Φτάνει να το ζητήσεις.
Και επί της ουσίας...
Δεν είναι η πρώτη φορά που την "πάτησα" και δεν είναι υποθέτω από το αρχικό ποστ πρόβλημα που βλέπω μόνο εγώ.
Γνωρίζω μάλιστα αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις με άλλους εκτροφείς που με βάση το σκεπτικό σου... Την "πάτησαν" κι αυτοί.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν βρέθηκαν με παρατηρήσεις για αυτές τις παρεμβάσεις στις προηγούμενες χρονιές.
Πιθανόν να διέφυγαν της προσοχής των κριτών ή να το θεώρησαν "φυσιολογικό" όπως και κάποιοι από μας.
Τα νύχια σε κάποια πουλιά μεγαλώνουν περισσότερο από κάποια άλλα κι ας έχουν κοινό σιτηρέσιο και χώρο διαβίωσης.
Σε αυτές τις περιπτώσεις περιμένουμε τις όποιες συμβουλές είναι διαθέσιμες για εκμάθηση και διάχυση.
 
Η ανώμαλη υπερβολική ανάπτυξη ράμφους και νυχιών στα πουλιά, αποδίδεται στην υπερχορήγηση φαρμάκων ή την έλλειψη ασβεστίου.
Ακόμα κάποιοι αναφέρουν ότι φταίνε και οι λίγες επιλογές πατήθρων καθώς η ανατομία των πελμάτων δεν είναι η ίδια σε όλα τα πουλιά και καθένα αναζητά την δική του κατάλληλη στην φύση. Γι' αυτό κι εμείς πρέπει να τους παρέχουμε κάποιες εναλλακτικές.
Τέλος η ελλιπής καθαριότητα ενοχοποιείται επίσης, να αναφερθεί απλά ως εκ περισσού στο παρόν θέμα.
 
Για δες τώρα @Deukalion βγάζεις κάποια άκρη;
Θα έλεγα οτι και λίγο τα έκοψες. 🙂
Σε ένα μήνα και, δεν θα φαίνεται τίποτα. Εδώ εγώ που έκοψα του καρδερινοκάναρου και όχι υπο γωνία, δεν φαίνεται κάτι.
Η ανώμαλη υπερβολική ανάπτυξη ράμφους και νυχιών στα πουλιά, αποδίδεται στην υπερχορήγηση φαρμάκων ή την έλλειψη ασβεστίου.
Νομίζω Μαρία οτι γίνεται και απο ασθένεια του συκωτιού. Η @alicedros κάτι είχε αναφέρει. Δύο χρόνια που έχω πουλάκια,έχω κόψει μόνο μια φορά, αυτή της Αλίκης. Ειδικά το άλλο καρδερινοκάναρο που έχω, είναι του κουτιού!
 
Νομίζω Μαρία οτι γίνεται και απο ασθένεια του συκωτιού. Η @alicedros κάτι είχε αναφέρει
Αυτό ισχύει κυρίως για το ράμφος, δεν έχω προσέξει κάτι της Αλίκης, σίγουρα το έχω αναφέρει εγώ γιατί έχω πουλί με πρόβλημα ράμφους και του δίνω γαΪδουράγκαθο για το συκώτι του. Χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο να πούμε.
 
δεν έχω προσέξει κάτι της Αλίκης
Χά!Όχι που θα άφηνα την Παναγιώτα να το βρεί!
Ορίστε,την στέλνω στον τοίχο:
Να πω κάτι σχετικό με τα νύχια. Όταν παρατηρείται τα νύχια τους να μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα άμεσα κοιτάμε την κοιλιά γιατί μάλλον υπάρχει θέμα με το συκώτι! Απλά ενημερώνω την παρέα!
 
Μπορεί, δεν ξέρω, δεν έχει τύχει να το διαβάσω για τα νύχια.
 
Θα έλεγα οτι και λίγο τα έκοψες. 🙂
Σε ένα μήνα και, δεν θα φαίνεται τίποτα. Εδώ εγώ που έκοψα του καρδερινοκάναρου και όχι υπο γωνία, δεν φαίνεται κάτι.
Ακριβώς για αυτό το λόγο πρότεινα την όποια παρέμβαση 30+ μέρες πριν την έκθεση.
Δύο χρόνια που έχω πουλάκια,έχω κόψει μόνο μια φορά, αυτή της Αλίκης.
Γιατί αριθμό πουλιών μιλάς Δημήτρη και σε τι χώρο διαβίωσης;
απο ασθένεια του συκωτιού!
Ξέρεις κάτι περισσότερο;
Το ράμφος και τα νύχια των πουλιών όπως και στα υπόλοιπα ζώα εξαρτώνται άμεσα από τη φθορά της διαβίωσης.
Άλλη φθορά έχει το νύχι που δεν "ζορίζεται" σε κανένα σημείο κι άλλη αυτό που "παλεύει" καθημερινά...
Άλλη φθορά έχει το ράμφος του πουλιού που τρέφεται με έτοιμες πολυπρωτεϊνούχες τροφές κι άλλη αυτό που παλεύει να βρει και να σπάσει τους σπόρους. Το ίδιο συμβαίνει και με τα σκυλιά σαλονιού σε σχέση με τα ζορισμένα αδέσποτα.
Αν λοιπόν σε ένα κοινόβιο κάποια πουλιά παρουσιάσουν αύξηση στο μέγεθος των νυχιών σε μένα φαίνεται λογικότερο να είναι από κάποιο λιγότερο κινητικό πτηνό που ανήκει ίσως στην ανώτερη ιεραρχία την κοινωνίας και τρώει πρώτο.
Αν δεν ισχύουν αυτά που έγραψα λίγο παραπάνω ... Τότε μόνο κάποια παθολογία (πχ. συκώτι) μπορεί να δικαιολογήσει τη διαφοροποίηση στο μέγεθος... αφού ρεαλιστικά σε μένα απουσιάζουν οι άλλες αναφερθείσες αιτιάσεις.
 
Ξέρεις κάτι περισσότερο;
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, πέραν των όσων αναφερθήκαν.
Γιατί αριθμό πουλιών μιλάς Δημήτρη και σε τι χώρο διαβίωσης;
Το πρώτο μου πουλάκι, δώρο,ήταν καρδερινοκάναρο ο Αίας, μένει σε σε 70cm,2 ετών τώρα.
Μετά ήρθε ο Λουίτζι, μένει σε 40cm, ενός έτους.
Μέτά η Αλίκη,το καρδερινοκάναρο των κτέλ, σε 70cm.
Όλα με ξύλινες πατήθρες, κάποιες χειροποιητες και ακανόνιστες.
Η Αλίκη είχε απο την αρχή μεγάλα νύχια. Μία αυτό, μία και το συκώτι... Τα διάβασα και εδώ και μου εντυπώθηκε.
 
Για να βγει και κάτι σαν συμπέρασμα από τη συζήτηση...
Τελικά κόβουμε τα νύχια όταν αυτά έχουν μεγαλώσει υπέρμετρα ή όχι;
Αν ναι χρονικά πόσο νωρίτερα από την ημέρα κρίσης;
Για να απαντηθεί και η αρχική απορία - ερώτημα του @ΙωαννηςΝος
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω, πέραν των όσων αναφερθήκαν.
ΟΚ
 
Σωστά το έπιασε ο Δημήτρης! Ισχύει αυτό που είχα πει τότε..
Να πω κάτι σχετικό με τα νύχια. Όταν παρατηρείται τα νύχια τους να μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα άμεσα κοιτάμε την κοιλιά γιατί μάλλον υπάρχει θέμα με το συκώτι! Απλά ενημερώνω την παρέα!
Ξέρεις κάτι περισσότερο;
Και στο άρθρο Ασθένειες συκωτιού των πουλιών - Λιπώδες ήπαρ το γράφει:
Συμπτώματα
...
Τα πτηνά μπορεί να αναπτύξουν παραμεγαλωμένο ράμφος και νύχια.
Και για να το διευκρινίσω και να το επαναλάβω, όταν παρατηρείται τα νύχια τους να μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα, σε μη φυσιολογικό ρυθμό, τότε θα πρέπει να υποψιαστούμε πως έχουν θέμα με το συκώτι τους.
Το ότι δεν ακουμπάνε σε φυσικά κλαδιά, και σε δέντρα έτσι ώστε να μειώνονται από μόνα τους τα νύχια τους το θεωρώ φυσιολογικό. Αλλά το να κόβεις τα νύχια και σε ένα μήνα να είναι ξανά μακριά, ε αυτό είναι ανησυχητικό!

Δύο χρόνια που έχω πουλάκια,έχω κόψει μόνο μια φορά, αυτή της Αλίκης
Ρεεεεε νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε μένα, και σκεφτόμουν τόση ώρα, τί μου έχει κόψει και δεν το θυμάμαι; 😀 :D
 
Καλημερα, θα ηθελα να επισημάνω πως το ερώτημα μου ηταν για το μέγεθος και την εικονα των νυχιών την ημερα της έκθεσης, ποτε ειναι καλο να παρέμβουμε; , μηνα-ες πριν ωστε να ειναι "μυτερά" ,ή λιγο πριν και να ειναι με το κόψιμο.
 
θα ηθελα να επισημάνω πως το ερώτημα μου ηταν για το μέγεθος και την εικονα των νυχιών την ημερα της έκθεσης, ποτε ειναι καλο να παρέμβουμε; , μηνα-ες πριν ωστε να ειναι "μυτερά" ,ή λιγο πριν και να ειναι με το κόψιμο.
Ακριβώς σε αυτό το ερώτημα απάντησα στο τρίτο ποστ.
Θα ήθελα για τον πλουραλισμό να δω κι άλλες απαντήσεις αλλά ...
Γιάννη με κάθε ειλικρίνεια έγραψα αυτό που εφαρμόζω εγώ στις δικές μου παρόμοιες περιπτώσεις. Γιατί γνωρίζω πως είναι πρόβλημα υπαρκτό στις περισσότερες εκτροφές (δε λέω όλες γιατί υπάρχουν και ιδανικές περιπτώσεις) και εξ όσων γνωρίζω αντιμετωπίζονται με τον ίδιο ή παρόμοιο τρόπο.
Ελάχιστο κατά τη γνώμη μου χρονικό περιθώριο είναι οι 30 μέρες ώστε με τη φθορά να εξομαλυνθούν τα άκρα και να μοιάζουν τα νύχια φυσιολογικά και ασφαλώς κόβουμε 2-3mm κι όχι περισσότερο.
Σε κάλυψα;
Δεν είναι η πρώτη φορά που την "πάτησα" και δεν είναι υποθέτω από το αρχικό ποστ πρόβλημα που βλέπω μόνο εγώ.
Σωστά υπέθεσα Γιάννη (@ΙωαννηςΝος ) πως υπάρχουν και στη δική σου εκτροφή κάποια πουλάκια με μακρύτερα νύχια και την πάτησες κι εσύ σύμφωνα με το @Deukalion? ... 😀
Και για να το διευκρινίσω και να το επαναλάβω, όταν παρατηρείται τα νύχια τους να μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα, σε μη φυσιολογικό ρυθμό, τότε θα πρέπει να υποψιαστούμε πως έχουν θέμα με το συκώτι τους.
Δε μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις Αλίκη εδώ.
Εδώ αναφερόμαστε στις περιπτώσεις που ένα καναρίνι 8-10 μηνών έχει λίγο μεγαλύτερα από το αισθητά αποδεκτό μήκος.

Και το ερώτημα που παραμένει για να φύγει και η δικιά μου απορία... κόβουμε τελικά τα νύχια στα προς κρίση πουλιά... Ναι ή όχι?
Κι αν τα κόβουμε... πόσο νωρίτερα πρέπει αυτό να γίνει?
 
... κόβουμε τελικά τα νύχια στα προς κρίση πουλιά... Ναι ή όχι?
Κι αν τα κόβουμε... πόσο νωρίτερα πρέπει αυτό να γίνει?
Δυστυχώς σε αυτό εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω. :)
 
Back
Top