Γενικά Ποιο ειδος καναρινιου θα μου προτεινατε για εκτροφη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,

Σκεφτομαι να κανω εκτροφη με πουλακια και το ενα ειδος που σκεφτομαι ειναι τα καναρινια. Εχω δει καποια καναρινακια που μου αρεσουν. 1. Κοκκινα καναρινια 2. Κιτρινα καναρινια (κανονικα). Τι ειδος απο καναρινια θα μου προτεινατε;



να σαστε καλα,
 
Καλησπερα Λεωνιδα.
Εγω θα σου προτεινα να διαχωρησεις στο μυαλο σου τι ειναι αυτο που πραγματικα θελεις...Αν ενδιαφερεσαι για καναρινια φωνης μπορεις να βρεις μαλινουα,harz roller, tibrados κ. Ο. Κ

Αν ενδιαφερεσαι για καναρινια εμφανισης -χρωματος μπορεις να βρεις ισαμπελες, κοκκινα, λιποχρωμικα,fife fancy,lizard, γερμανικα σκουφατα, γλοστερ κ. Ο. Κ
υπαρχουν καποια με εντυπωσιακη εμφανιση(μεγαλοσωμα) οπως τα border,norwitch k.o.k

Ησυμβουλη μου ειναι ψαξε, ακου, δες και η ρατσα που θα σου κεντρισει το ενδιαφερον θα ειναι αυτη που θα ασχοληθεις.

Καλη επιλογη!
 
Φιλε leonida εγω θα σου προτεινα να ασχολειθεις με τα μαλινουα γιατι πιστευω θα σου κεντρισουν το ενδιαφερον.
 
Καλησπερα,

Σκεφτομαι να κανω εκτροφη με πουλακια και το ενα ειδος που σκεφτομαι ειναι τα καναρινια. Εχω δει καποια καναρινακια που μου αρεσουν. 1. Κοκκινα καναρινια 2. Κιτρινα καναρινια (κανονικα). Τι ειδος απο καναρινια θα μου προτεινατε;



να σαστε καλα,
Φιλε ειναι θεμα γουστου. Αλλοι θελουν χρωματος καναρινια και αλλοι φωνης. Το σημαντικοτερο απ`ολα ειναι να τ`αγαπας και να τα φροντιζεις.
 
Καλησπερα,

Σκεφτομαι να κανω εκτροφη με πουλακια και το ενα ειδος που σκεφτομαι ειναι τα καναρινια. Εχω δει καποια καναρινακια που μου αρεσουν. 1. Κοκκινα καναρινια 2. Κιτρινα καναρινια (κανονικα). Τι ειδος απο καναρινια θα μου προτεινατε;



να σαστε καλα,

Φίλε Λεωνίδα θα σου προτείνω να κάνεις το πιο απλό. Από τον Νοέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο γίνονται οι πιο πολλές εκθέσεις των καναρινιών είτε φωνής είτε χρώματος είτε τύπου, βρες τα προγραμματα των ομοσπονδιών και των ανεξάρτητων συλλόγων και κάθε σαββατοκύριακο τρέξε να δεις και να ακουσεις καναρίνια. Μετά σκέψου και αποφάσισε.
 
Φίλε Λεωνίδα θα σου προτείνω να κάνεις το πιο απλό. Από τον Νοέμβριο μέχρι τον Ιανουάριο γίνονται οι πιο πολλές εκθέσεις των καναρινιών είτε φωνής είτε χρώματος είτε τύπου, βρες τα προγραμματα των ομοσπονδιών και των ανεξάρτητων συλλόγων και κάθε σαββατοκύριακο τρέξε να δεις και να ακουσεις καναρίνια. Μετά σκέψου και αποφάσισε.
εμεις που μενουμε μακρια πος μπορουμε να παρακολουθισουμε προγραματα απο ομοσπονδιών και των ανεξάρτητων συλλόγων
 
Καλησπέρα κι από μένα, συμφωνώ με όλους μεν αλλά επειδή παλιότερα είχα ασχοληθεί με κανάρια φωνής θα συμβούλευα το φίλο Λεωνίδα ν ασχοληθεί με οποιοδήποτε καναρίνι τύπου η χρώματος αρχικά. Τα κανάρια φωνής είναι ιδιαίτερα απαιτητικά στην εκπαίδευση χρειάζονται ειδικούς χώρους ειδική διατροφή και πολλές γνώσεις όσο αναφορά τις φωνές και τις κατάλληλες διασταυρώσεις, και το χείριστο κατ' εμένα για κάποιον στην αρχή, είναι ότι τα Malinois που είναι κ τα πιο διεδομένα είναι λίγοτερο παραγωγικά.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι κάποιος δε μπορεί να ξεκινήσει με κανάρια φωνής ειδικά εάν αυτό είναι το μεράκι του, απλά σημαίνει ότι πρέπει να έχει τη διάθεση να αφιερώσει πολύ χρόνο κ χώρο. Επιπλέον αν αποφασίσεις ότι σε ενδιαφέρουν τα κανάρια φωνής καλό θα ήταν να πας ν ακούσεις καποιο να κελαηδάει ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ότι τα Malinois κελαηδούν δυνατά σα καρδερινοκάναρα η οτιδήποτε άλλο ενώ η αλήθεια είναι ότι κελαηδούν τόσο σιγανά κ με τόσο ιδιέτερο τρόπο που αν περνάει ένα αυτοκίνητο μπορεί και να μη τ' ακούς καν. Ένας λόγος ακόμα που δε σου προτείνω ν ασχοληθείς με κανάρια φωνής είναι ότι έχεις ήδη άλλα πουλιά, πράγμα που είναι πολύ κακό να συμβαίνει όταν τα νεαρά Malinois η Hartz εκπαιδεύονται στη φωνή, γιατί θα μιμηθούν τις φωνές των άλλων πουλιών.
Από την άλλη τα κανάρια χρώματος μ εξαίρεση τη διατροφή τους (μόνο στα κόκκινα), κ τύπου (μ εξαίρεση κάποιες ειδικές ράτσες όπως τα κατσαρά) δεν έχουν κάποιες άλλες ιδιαιτερότητες, οπότε πιστεύω ότι θα σου προφέρουν πιο δυνατές συγκινήσεις και με λιγότερο κόπο, καθώς δε θα έχουν πρόβλημα με τα ήδη υπάρχων πουλάκια σου. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vag990
εμεις που μενουμε μακρια πος μπορουμε να παρακολουθισουμε προγραματα απο ομοσπονδιών και των ανεξάρτητων συλλόγων

Μάγκι και εγώ όπως βλέπεις δεν μένω κόντα αλλά θα προσπαθήσω να πάω σε όσο μπορώ περισσότερους διαγωνισμούς τουλάχιστον αυτοί που γίνονται στην Αθήνα, φέτος ελπίζω να παρακολουθήσω και κάποιο διαγωνισμό φωνής.

Φιλικά
 
Back
Top