Διατροφή Ποιο κεχρί είναι καταλληλότερο για το νέο μείγμα μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρό σκεφτόμουνα να φτιάξω δικό μου μείγμα σπόρων για να το μετατρέπω ανάλογα την περίοδο όπως θέλω. Το πρόβλημά μου είναι στο κεχρί. Της manitoba δεν το τιμούσανε πολύ ενώ της King το τρώνε πιο εύκολα. Η King όμως το βγάζει σε μεγάλο σακί και δεν νομίζω ότι θα με σύμφερε, αν και σαν τελευταία λύση θα το πάρω αν δεν βρω κάτι αξιόλογο. Μετά από συσκευασμένα σπορικά αυτό που βρήκα είναι της Versela Laga του ενός κιλού κέχρι αλλά δεν έχω άποψη για την εταιρία. Το έχει δουλέψει κανείς το κέχρι της ή από τις συσκευασίες με μείγματα το κέχρι το είδατε καλό; Επίσης έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κέχρι της ornitalia να μας πει την άποψή του;
 
Θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να ξανασκεφτείς τη δημιουργία μείγματος αυτόβουλα.
Οι περιεκτικότητες των σπόρων στα διάφορα μείγματα δεν είναι τυχαία.
Μελέτες έχουν καταδείξει τις ανάγκες ανά περίοδο των πτηνών και έτσι παρασκευάστηκαν τα διάφορα μείγματα σπόρων με τα κατά περίοδο ενδεικνυόμενα ποσοστά σπόρων.
Επιπρόσθετα οι μεμονωμένοι σπόροι καταναλώνονται με ποιο αργούς ρυθμούς και κατά συνέπεια υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να είναι πολυκαιρισμένοι... και ακατάλληλοι.
 
καλημέρα, φίλε Λάμπρο! Όσον αφορά την verselle-laga έχει πολύ καλά προιόντα.. Μην τη φοβηθείς! τα δικά μου καναρίνια τα τίμησαν δεόντως και από φίλους που έχω γνώμες δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα! αυτή τη στιγμή όμως χρησιμοποιώ την σειρά της ΚΙΝG για gloster & καναρίνια χρώματος( χωρίς ρούπσεν)..
στην διάθεση σου..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δεν διαφωνώ κ. Γιάννη αλλά η King για παράδειγμα βγάζει 20 κιλά σακιά και το μικρότερο είναι 5 κιλών. Των 5 κιλών δεν έχει σε πολλά μείγματα. Είναι πολύ λίγα. Με λίγα λόγια προτιμώ να δίνω 20 ευρώ και να περνάω ένα δίμηνο με μεμονομένους σπόρους και το υπόλοιπο αν είναι πολυκαιρισμένο να το πετάξω παρά να πάρω συσκευασία 5 κιλών με 14 ευρώ και πάλι να χειαστεί να το πετάξω. Για παράδειγμα της versela laga το κέχρι το συσκευασμένο έχει 2.5 ευρώ το κιλό. Στο τέλος βέβαια τα μεμονωμένα σπόρια θα βγούνε πιο ακριβά από ένα 5 κιλο της King αλλά πάλι και το 5 κιλο για εμένα με 3 πουλάκια πολύ το βλέπω.Απλά με τα μεμονωμένα σπόρια φτιάχνεις το μείγμα όπως πιστεύεις πρέπει να είναι.
 
Λάμπρο η Versele Laga έχει καλό κεχρί. Παλιότερα έφτιαχνα και εγώ μείγμα σπόρων ανάλογα με την εποχή. Τώρα του παίρνω Versele Laga Premium και αραιώνω με κεχρί μια φορά την εβδομάδα γιατί διαλέγει πολύ το άτιμο το πλάσμα! Φαντάζομαι ότι έχεις δική σου άποψη σχετικά με αναλογίες αλλά καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά ώστε να δεις τι συνιστούν διάφοροι έμπειροι εκτροφείς ανάλογα με τη ράτσα καναρινιών που εκτρέφεις. Κοίτα και αυτό το site που μπορεί να έχει κάτι που να σε ενδιαφέρει όσον αφορά σε σπόρους. https://kanarienhaus.gr
 
Για τώρα το Χειμώνα πιο αό τα 2 μείγματα θα προτείνατε;
http://www.petsmile.gr/trofes-pthno...kanariniwn-king-canary-stantard-xoris-roupsen
http://www.petsmile.gr/trofes-pthno...pthnon-KING-Canary-Color-South-Europe-No-Rape
Τα πουλιά είναι σε ευρίχωρα κλουβιά τα 2 εντός σπιτιού το ένα εκτός.Ίσως τις επόμενες μέρες να φέρω και το έξω μέσα να είναι μαζί.
 
Για τώρα το Χειμώνα πιο αό τα 2 μείγματα θα προτείνατε;
Τα πουλιά είναι σε ευρίχωρα κλουβιά τα 2 εντός σπιτιού το ένα εκτός.Ίσως τις επόμενες μέρες να φέρω και το έξω μέσα να είναι μαζί.
Νομίζω η Standard έχει πιο πολλά είδη σπόρων εκτός από περίλλα που έχει η άλλη. Και είναι και οικονομικότερη! Καλύτερα να πάρεις την Standard και να προσθέτεις εσύ περίλλα! 😉
 
φίλε Λάμπρο, από αυτά που γνωρίζω.. Αυτόν τον καιρό το κεχρί είναι αυτό που χρειάζονται εκ πρώτεις τα φιλαράκια μας! Εγώ χρησιμοποιώ το 2ο (color south europe no rape for glosters) και είμαστε,τόσο εγώ όσο και τα φιλαράκια μου,τρεισευτυχισμένοι! απλά πρόσθεσα(όπως είπε και η Αλίκη πολύ σωστά) λευκή περίλλα! 🙂👍
 
Η να χρησιμοποιήσω την δεύτερη και να προσθέσω βρώμη
 
Τελικά έμαθα ότι η 5 κιλη θα βγει πιθανών από τη νέα χρονιά. Με 3 πουλάκια να πάρω 20 κιλη είναι λίγο γελοίο. Το να φτιάξω μείγμα θα ήτανε καλό αλλά θα έπρεπε να πάρω τον ένα σπόρο από εδώ τον άλλο σπόρο από αλλού και έτσι είπα να δοκιμάσω καινούργιο μείγμα και πήρα ένα 5 κιλο από ornitalia http://www.ornitalia.gr/580-greg-canarini-extra.html
Τώρα θα δούμε πως θα πάει η αλλαγή.
 
Λάμπρο.. Την 5κιλη της KING θα την βρεις σίγουρα στο birdmarket.gr .Αγόρασα εγώ πριν λίγες μέρες.. Και έχει απόθεμα! Τον ξέρω προσωπικά,θα σε εξυπηρετήσει σίγουρα!👍
 
Απλά από την King δεν είχα παράπονο. Τώρα θα δείξει :)
 
Back
Top