Διατροφή Ποιο μείγμα σπόρων έχει μεγαλύτερη αποδοχή από τα καναρίνια σας;

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ποιο μείγμα που χρησιμοποιείται κατά την γνώμη σας και από αυτά που έχετε δοκιμάσει έχει την μεγαλύτερη αποδοχή.πχ να τρώνε όλους τους σπόρους
 
Καλησπέρα, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το μείγμα της Manitoba canary best premium και έχω 3 καναρινακια και όλα τους δεν αφήνουν τίποτα εκτός από τα τσοφλια😂Έχουν 100% αποδοχή αλλά η τιμή της είναι λίγο τσιμπημένη σε σχέση με άλλες συσκευασμενες αλλά μακράν η καλύτερη για εμένα. Στην συστήνω ανεπιφύλακτα 👍
 
Προσωπικά, δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια σε κανένα ΟΝΟΜΑ. ΟΛΑ είναι καλά, μέχρι κάτι να στραβώσει (και στραβώνει συχνά) . Η προσοχή μου εστιάζεται στην ποιότητα των σπορικών και ιδιαίτερα στην κατανάλωση του Ασπουριού (κεχρί). Η πληθώρα των εταιρειών που συσκευάζουν σπορικά δημιουργεί πρόσθετες δυσκολίες στην επιλογή, αλλά ταυτόχρονα και μεγαλύτερο εύρος δυνατοτήτων επιλογής. Μια επιλογή απο διάφορα δείγματα κατά την περίοδο που έχουν συσκευαστεί οι νέες παραγωγές σπορικών (συνήθως Σεπτέμβριο) είναι ένα πρώτο βήμα για επιλογή των 2-3 καλύτερων.
 
Η προσοχή μου εστιάζεται στην ποιότητα των σπορικών και ιδιαίτερα στην κατανάλωση του Ασπουριού (κεχρί).
Δηλαδή είναι καλό να έχουμε ένα τσαμπί κεχρί από πχ τη versele laga συν το όποιο μείγμα;
 
Δηλαδή είναι καλό να έχουμε ένα τσαμπί κεχρί από πχ τη versele laga συν το όποιο μείγμα;
Ο Μάκης εννοεί το κεχρί (ασπούρι) που περιέχεται σε όλα τα μείγματα σπόρων. Είναι ο βασικός σπόρος στη διατροφή των καναρινιών, γι' αυτό ονομάζεται και καναρόσπορος. Το τσαμπί κεχρί (millet) είναι διαφορετικός σπόρος που δεν αφορά στη συγκεκριμένη συζήτηση.

Σχετικό περιεχόμενο​

Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία
Η διατροφική αξία των σπόρων
Κεχρί Σενεγάλης - Millet
Καναρόσπορος (Phalaris canariensis)
 
Back
Top