Αναπαραγωγή Ποιο μηνα μπαινουν σε αναπαραγωγη τα καναρινια σε εσωτερικο χωρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
Στην εσωτερική αναπαραγωγή ποιος είναι ο μήνας κατα τον οποιο τα καναρίνια μπορουν να μπουν σε αναπαραγωγή.; Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν έχουν εκβιαστεί τα πτηνα με τεχνικές συνθήκες και που έχουν περάσει κανονικά την πτερόροια. Προσωπικά κάθε χρόνο αναπαράγω 1 ζευγάρι εσωτερικά. Ξεκινάνε από τον ΦΛεβάρη συνήθως.. Είναι φυσιολογική περίοδος; Ευχαριστω.
 
Στην εσωτερική αναπαραγωγή ποιος είναι ο μήνας κατα τον οποιο τα καναρίνια μπορουν να μπουν σε αναπαραγωγή.; Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν έχουν εκβιαστεί τα πτηνα με τεχνικές συνθήκες και που έχουν περάσει κανονικά την πτερόροια. Προσωπικά κάθε χρόνο αναπαράγω 1 ζευγάρι εσωτερικά. Ξεκινάνε από τον ΦΛεβάρη συνήθως.. Είναι φυσιολογική περίοδος; Ευχαριστω.
Κοντά στο Φεβρουάριο ξεκινά η προετοιμασία. Απρίλιος και ειδικά Μάρτιος νομίζω είναι η καλύτερη περίοδος. Γενικά ισχύει ότι και έξω για να μην έχεις προβλήματα.
 
Στην εσωτερική αναπαραγωγή ποιος είναι ο μήνας κατα τον οποιο τα καναρίνια μπορουν να μπουν σε αναπαραγωγή.?
Σε εσωτερική εκτροφή μπορεί η αναπαραγωγική εκκίνηση να γίνει σχεδόν όποιο μήνα βολεύει αρκεί να υπάρχει ρύθμιση των προηγούμενων φάσεων της ζωής των πουλιών όπως σωστά κι εσύ αναφέρεις
αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν έχουν εκβιαστεί τα πτηνα με τεχνικές συνθήκες και που έχουν περάσει κανονικά την πτερόροια.
Προσωπικά ξεκινώ στοχεύοντας να έχω φωλιές στα μέσα Ιανουαρίου και νεοσσούς περίπου στο τέλος του μήνα. Τη δεύτερη και τελευταία φωλιά σχεδιάζω να την έχω στα μέσα Μαρτίου.
Ο λόγος που το κάνω είναι γιατί θέλω τέλος Απριλίου να έχω τελειώσει όλο το αναπαραγωγικό σχεδιασμό γιατί λόγω εργασίας το Μάιο ποτέ δεν έχω το χρόνο που απαιτείται.
προσωπικά κάθε χρόνο αναπαράγω 1 ζευγάρι εσωτερικά. Ξεκινάνε από τον ΦΛεβάρη συνήθως.. Είναι φυσιολογική περίοδος; Ευχαριστω.
Με τις σωστές "κλιματικές" ρυθμίσεις είναι μια πολύ καλή περίοδος για να έχεις εσωτερική αναπαραγωγή...
Αρκεί να μην έχεις στόχο τις πολλές γέννες των ζευγαριών...
Βασικότερο όλων είναι να θυμόμαστε...
Πως κάθε τύπος εκτροφής έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του και κανένας τρόπος εκτροφής δεν είναι κατάλληλος για "λάθος" στόχους και σκοπούς.
 
Με τις σωστές "κλιματικές" ρυθμίσεις
.. Και μόνο αφού είσαι 100% έτοιμος και σίγουρος, αλλά και τα πουλιά διατροφικά έτοιμα 1 μήνα πριν τουλάχιστον!
κάθε τύπος εκτροφής έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του και κανένας τρόπος εκτροφής δεν είναι κατάλληλος για "λάθος" στόχους & σκοπούς.
.. Αυτό ξαναπέστο, αγαπητέ Γιάννη..
λάθος στόχος/σκοπός = αρνητικό αποτέλεσμα και κυρίως επιβαρυντικό στα πουλιά που φιλοξενεί ο καθένας μας.👍
 
.. Και μόνο αφού είσαι 100% έτοιμος και σίγουρος, αλλά και τα πουλιά διατροφικά έτοιμα 1 μήνα πριν τουλάχιστον!
Για μένα Δημήτρη η προετοιμασία των πουλιών για αναπαραγωγή ξεκινά από την ημέρα του απογαλακτισμού τους.
Έχω γράψει κι αλλού για να μπει σωστά σε μια φάση ένα πουλί πρέπει να βγει σωστά από την προηγούμενη και πάει λέγοντας.
Η καλή υγεία στα προς αναπαραγωγή πουλιά είναι αδιαπραγμάτευτη προϋπόθεση..
 
. Για όλους μας ισχύει αυτό Γιάννη! (..υποθέτω έστω...)
.. Και μιας και το να ''υποθέτει'' κάποιος. Έστω και ένας μέσα σε αυτή την παρέα φίλων πτηνών συντροφιάς, είναι μετρήσιμη υπόθεση..
τί θα έλεγες να αναλύσεις εδώ μέσα αγαπητέ Γιάννη κάποια από τα βασικά βήματα/κανόνες της προετοιμασίας των πτηνών για αναπαραγωγή σε εσωτερικό χώρο;
 
τί θα έλεγες να αναλύσεις εδώ μέσα αγαπητέ Γιάννη κάποια από τα βασικά βήματα/κανόνες της προετοιμασίας των πτηνών για αναπαραγωγή σε εσωτερικό χώρο;

Δημιουργείς ένα νέο θέμα να μη χαλάσουμε αυτό και όπως πάντα θα καταθέσω ολα όσα κάνω.
Δεν κρατάω άλλωστε μυστικά
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Το ζευγαράκι μου άρα μπορώ να το βάλω σε προετοιμασία αναπαραγωγής. Και εγώ θεωρω ωστόσο ότι η σωστη διατροφική προετοιμασία πρέπει να είναι διαρκής.
 
η σωστη διατροφική προετοιμασία πρέπει να είναι διαρκής.
.. Εδώ έχω τις ενστάσεις μου.
Αλλιώς γιατί διακόπτουμε την αυγοτροφή; Γιατί τροποποιούμε το μείγμα σπόρων.. Κάνοντάς το πιο λιτό, σπρώχνοντας έτσι τα πουλιά να νιώσουν πως ''αλλάζουμε εποχή' ; κ. Α

σίγουρα ο Γιάννης έχει δίκιο..όλα αυτά σε άλλο θεμα!
 
η σωστη διατροφική προετοιμασία πρέπει να είναι διαρκής.

. Εδώ έχω τις ενστάσεις μου.
Αλλιώς γιατί διακόπτουμε την αυγοτροφή;
Αν καταλαβαίνει καλά, ο Γιώργος αναφέρεται στην διαρκή σωστή διατροφή που δομεί μια γενικότερη καλή υγεία των πουλιών, ασχέτως αν αυτή διαφοροποιείται ανά εποχή.
 
Σωστή διατροφική προετοιμασία για την κάθε εποχή, όχι μόνο στην αναπαραγωγή. Αλλωστε αυτή δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός.. Πολλοί φίλοι μπερδεύουν την εσωτερική εκτροφή με την εκβιαστική αναπαραγωγή.
 
ο Γιώργος αναφέρεται στην διαρκή σωστή διατροφή που δομεί μια γενικότερη καλή υγεία των πουλιών, ασχέτως αν αυτή διαφοροποιείται ανά εποχή.
.. Μάλιστα, αν ειπώθηκε έτσι.. Εννοείται πως το σκεπτικό αυτό με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
 
Γιώργο μου γιατί θες να τα βάλεις νωρίτερα για αναπαραγωγή; Γιατί βιάζεσαι; Και επίσης γιατί θα κάνεις αναπαραγωγή εσωτερική; Έχεις ειδικό και κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο; :)
 
Back
Top