Φροντίδα Ποιο υλικό προτείνετε για την κατασκευή ανθεκτικού κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Σκεφτομαι να κατασκευασω ενα κλουβι.. Θελω να ειναι ανθεκτικο και ταυτοχρονα ελαφρυ. Δεν θα εχω μονιμα κανενα πουλι εκει μεσα, θα μου χρειαστει μονο για μια δυο βδομαδες.. Τι υλικο μου προτεινετε για βαση και σκελετο; Επισης, τι συρμα να επιλεξω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αν πρόκειται για μικρό κλουβί το κουνελόσυρμα δεν χρειάζεται απαραίτητα σκελετό.
 
Χρησιμοποιουνε νομιζω και κοτοσυρμα; Ποια ειναι η διαφορα τους;
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα μιας τέτοιας προσπάθειας...όταν η αγορά ενός μεσαίου κλουβιού είναι περίπου 10 ευρώ... Ποιό το νόημα;
 
Νικο, θελω αυτο το κλουβι για ενα συγκεκριμενο σκοπο γι'αυτο και τα κλουβια της αγορας απλα δεν με εξυπηρετουν..Αν ηθελα ενα απλο τετραγωνο κλουβι, θα πηγαινα να παρω
 
δηλαδή τι διαστάσεις σε ενδιαφέρουν;
 
Ειρηνη εχεις ανοιξει ακριβως το ιδιο θεμα στην Φροντιδα Διαμονη Καναρινιων Υλικο για βαση και σκελετο κλουβιου . Δεν εχει νοημα η αναδημοσιευση του ιδιου ακριβως θεματος σε αλλη θεματικη ενοτητα, με τις ιδιες ακριβως ερωτησεις απλα και μονο επειδη στο ενα κλουβι θα μπει το μπατζι και στο αλλο το καναρινι σου.
 
Φοιβο, το ξερω, και δεν εχει σχεση ποιο πουλι θα μπει. Εγω και τις 2 φορες νομιζα πως εγραφα το θεμα στην ενοτητα των ιδιοκατασκευων και την 1η φορα που το εγραψα, δεν το βρηκα εκει οποτε υπεθεσα οτι μαλλον δεν το δημοσιευσα και απλα το ξαναγραψα..Αλλη φορα θα ειμαι πιο προσεκτικη:)

Και δεν εχω σκεφτει ακομα τις διαστασεις ακριβως, παντως θα ειναι ενα κλουβι μεσαιου προς μεγαλου μεγεθους..
 
Ειρήνη η ανάγκη για το κλουβί αυτό προέκυψε για την μεταφορά και τις ημέρες των διακοπών;
Εγώ που ήξερα το θέμα με τις διακοπές αυτό κατάλαβα αλλά όπως ξεκίνησες το νέο αυτό θέμα κάποιος που δεν ξέρει δεν μπαίνει στο νόημα. Γράψε την ακριβή ανάγκη που θέλεις να καλύψεις.
 
Μαρια, οχι, δεν εχει σχεση με αυτο, εχω αποδεχτει πλεον το γεγονος οτι τα πουλια μου δεν χωρανε σε εενα κλουβι 😛
Τελος παντων απλα ηθελα να ενημερωθω για τα υλικα που θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν, απο κει και περ εχω καλο τεχνιτη μεσα στον κυκλο των συγγενων, τα υπολοιπα θα τα κανει αυτος :)
 
Α εντάξει επειδή κάτι έγραψες στην αρχή
(Δεν θα εχω μονιμα κανενα πουλι εκει μεσα, θα μου χρειαστει μονο για μια δυο βδομαδες..)
 
Ναι, θα φιλοξενισω εκει καποια πουλακια για μικρο χρονικο διαστημα, τα οποια λογω του οτι ειναι ολα αρσενικα πρεπει να ειναι χωρισμενα μεταξυ τους, γι'αυτο σκεφτηκα την κατασκευη ενος τετοιου κλουβιου μιας και δεν μπορω να βρω κατι παρομοιο στο εμποριο
 
Για να σου πει κάποιος που έχει το "μαστορικό" πρέπει να πεις ακριβώς τις ανάγκες σου με τις διαστάσεις για κάθε διαμέρισμα και τον συνολικό όγκο που μπορείς να διαθέσεις.
Ως υλικό πλέγματος, αυτό που συζητείται ευρέως σε όλα τα θέματα ότι είναι το καλύτερο είναι το κουνελόσυρμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σκεφτομαι να κατασκευασω ενα κλουβι.. Θελω να ειναι ανθεκτικο και ταυτοχρονα ελαφρυ. Δεν θα εχω μονιμα κανενα πουλι εκει μεσα, θα μου χρειαστει μονο για μια δυο βδομαδες.. Τι υλικο μου προτεινετε για βαση και σκελετο; Επισης, τι συρμα να επιλεξω;
Γενικώς μπερδευτήκαμε κι αν διαβάσεις τις δημοσιεύσεις σου θα μπερδευτείς κι εσύ γιατί δεν είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς ψάχνεις...anyway ...
 
Ενταξει, απλα ηθελα να μαθω ποια υλικα ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησω, τα αλλα θα τα βρω με τον ανθρωπο, ευχαριστω παντως :)
 
Σαφως και υπαρχει τετοιο κλουβι στο εμποριο. Με 2-3-4 χωρισμενα διαμερισματακια. Γνωμη μου οτι δεν ειναι για μονιμη κατοικια διοτι ειναι μικρα αλλα για τις διακοπες μια χαρα θα ειναι.

Δες ενα παραδειγμα http://www.donald.gr/product.asp?catid=515
 
Καλήμερα και απο εμένα. Εαν χρειαζεσαι ενα προσωρινο κλουβι για καναρινι (πολυ ελαφρυ)μθα σου προτεινα να το κατασκευασεις απο πλαστικο πλεγμα(αυτο που βαζουν οριδμενοι στα μπαλκονια. Για παπαγαλακι μπορεις να χρησιμοποιησεις κοτετσοσυρμα, δεν θα στο προτεινα ομως διοτι σκουριαζει και επισης ειναι κουραστικο και αβολο για τα παπαγαλακια. Για εμενα το καλυτεερο ειδος πλεγματος ειναι το 'κουνελοσυρμα" ειναι σιδερενιο πλεγμα που δεν σκουριαζει, ειναι γερο και ευλιγθστο και οι τρυπες ειναι ορθογωνιες σε διαφορα μεγεθη. Στα πρωτα δυο παραδειγματα μπορεις να χρησιμοποιησεις απειρα υλικα για σκλετο. Το ντεξιον ειναι αρκετα βαρυ οποτε θα στο προτεινα για τη τελευταια κατασκευη με το κουνελοσυρμα. Το καναρινι δεν κοβει το πλαστικο οενω τα παπαγαλακια το κοβουν αυτος ειναι ο λογος που στα διαχωρισα στην αρχη.
Ελπιζω να βοηθησα
 
Back
Top