Γενικά Ποιο cockatiel μου είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό;

steliosgeo

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
45
Πόλη
Περιστέρι
εχω δυο cocatiel και δεν ξερω ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θυλικό
 

Συνημμένα

  • cockatiels.webp
    cockatiels.webp
    53,5 KB · Προβολές: 87
  • κοκατιλ.webp
    κοκατιλ.webp
    4,4 KB · Προβολές: 87
Σε αυτη τη φωτο υπαρχει μονο ενα πουλακι. :) Επειδη δεν ξερουμε τι ηλικια εχει μπορεις να μας πεις; Θα βοηθουσε μια φωτο απο την κατω πλευρα της ουρας! 😉
 
Στελιο καλησπερα..
Για να καταλαβουμε φωτογραφησε την ουρα απο την μεσα μερια (οχι πλατη).
Επισης δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-αγοράκι-ή-κοριτσάκι-το-κοκατίλ-μου.3938/
Αν έχει μαύρα φτερα στην ουρα τα οποια δεν εχουν "κιτρινες πιτσιλιές" τοτε ειναι αγορι. Επίσης τα θηλυκα συνηθως δεν σφυράνε και ειναι πιο ήρεμα απο οτι τα αρσενικά. Πόσο χρονών/μηνων ειναι;
 
Εγω το πρωτο θηλυκο θα το ελεγα αν ειδα καλα την ακρη απο ενα φτερο της ουρας 🙄:D αλλα με μπερδευει η εφημεριδα στο πατωμα.
Αν μας βαλει φωτο οπως προτεινε και η Μυριαμ και μας πει και την ηλικια τους ισως η απαντηση γινει σαφεστερη.:)
 
Kai emena Anesti mou ayto mperdevei :)
An tha vallei merikes foto akoma tha einai kalitera.

cockatiels1se8.jpg
 
αυτη πρεπει να ειναι καλη
 

Συνημμένα

  • cockatiel1.webp
    cockatiel1.webp
    38,1 KB · Προβολές: 77
  • cockatiel2.webp
    cockatiel2.webp
    26,2 KB · Προβολές: 81
Aφου απο την κατω πλευρα της ουρας σου ζητησαμε... :D Τωρα μαλλον τα ιδια με πριν θα πω... Το πρωτο φαινεται για αρσενικο και το δευτερο για θηλυκο. Εχω πιο πολυ επιφυλαξη αν και το πρωτο ειναι αρσενικο. Δεν μπορεις να βαλεις φωτο απο την κατω πλευρα της ουρας. :)

Τι ηλικια εχουν;
 
po-po-po! poli omorfo to deytero!
Malon einai mix apo to grey Cockatiel kai lutino.
To proto poulaki nomizo prepei na einai pano apo 5 xronon...epidi exei skouro ramfos...kano sigrisi me ton Riki mou.

...thimame kapote ixame mia thema pou poli kala eksigise o Aleksandros gia ta lutino kai "imilutino" arsenika kai thilika... den mporo na to vro omos...
 
Back
Top