Αναπαραγωγή Ποιό είδος lovebird είναι και πότε αναπαράγονται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bonzi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bonzi

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας

προσφατα απεκτησα ενα ζευγαρι παπαγαλακια Lovebirds, αλλα δν γνωριζω ποιο ειδος ειναι και ποια ειναι ηπεριοδος αναπαραγωγης τους. Μπορει καποιος να βοηθησει;. η περιοδος αναπαραγωγησ με ενδιαφερει γιατι οποτε βρουν ξυλο η κλαδακι το τεμαχιζοθν σε κομματια σαν να θελουν να φτιαξουν φωλια
ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • DSC000951.webp
    DSC000951.webp
    19 KB · Προβολές: 129
προφανως θελουν να φτιαξουν φωλια! Επειδη βλεπω οτι το ενα τουλαχιστον φοραει δαχτυλιδι αν θες πες μας τι γραφει πανω μηpως ειναι νεαρα ακομα και δεν κανει ακομα να ζευγαρωσουν! ..


ειναι Peachface Lovebirds !(Lovebirds με ροδακινι προσωπο)

δεν εχουν καποια συγκεκριμενη περιοδο αναπαραγωγης! Καλυτερη εποχη ειναι απο σεπτεμβριο-οκτωμβριο και μετα παλι ανοιξη!

η φωλια τους πρεπει να ναι ευρυχωρη! Σαν υλικο φωλιας μπορεις να τους βαλεις κλαδακια καλαμια εφημεριδες και φλοιους απο κοκοφοινικα! Γενικα οτι μπορουν να το ξεφλουδισουν τους κανει!

η θυληκια κουβαλαει τα υλικα της φωλιας βαζοντας τα στο πισω μερος της πλατης της!

τελος θελω να σου πω να μην τα βαλεις ακομα να ζευγαρωσουν ιατι οπως λες τα πηρες προσφατα! Αστα να εξικοιωθουν με το νεο τους περιβαλλον και βλεπεις μετα! Γιατι αμα τα βαλεις τωρα το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχεις μια αποτυχης αναπαραγωγη!
 
Peachface πρεπει να ειναι το ειδος που εχεις! Ειναι και τα δυο του ιδιου ειδους σωστα;

Το οτι κομματιαζουνε τα κλαδια δε σημαινει οτι σωνει και καλα ετοιμαζουνε φωλια. Αυτη ειναι μια καθημερινη συνηθεια των περισσοτερων παπαγαλων! 😉
 
το αρσενικο γραφει 08 ενω το θυληκο 07. τελικα ειναι τωρα η περιοδος αναπαργωγης τους τωρα; να τοθς βαλω φωλια;
 
Εαν γεννηθηκε το 2008 ειναι ακομη μικρουλι για αναπαραγωγη. Ωριμαζουνε σεξουαλικα μετα τους 8 μηνες αλλα ειναι καλυτερα να αναπαραγονται αφου γινουνε 12-15 μηνων. 😉
 
οπως σου τα λεει ο φοιβος! Ειναι μικρα ακομα! Τουλαχιστον το αρσενικο δεν ειναι ακομα! Πως ξερεις ποιο ειναι το αρσενικο και ποιο το θυληκο;
 
τα εχω ξεχωρισει συμφωνα με καποια πραγματα που γραφονται εδω στο forum. Ο τροπος που καθονται στα κλαρια, ο χρωματισμος τους (το θυληκο ειναι πιο ανοικτοχρωμο) και το αρσενικο φροντιζει το θηλυκο (το ταιζει, το καθαριζει, το ξυνει στο κεφαλι), επισης ο θηλυκο ειναι πιο επιθετικο απο το αρσενικο,. τελος ρωτησα και καποιον σε petshop
 
τα εχω ξεχωρισει συμφωνα με καποια πραγματα που γραφονται εδω στο forum. Ο τροπος που καθονται στα κλαρια, ο χρωματισμος τους (το θυληκο ειναι πιο ανοικτοχρωμο) και το αρσενικο φροντιζει το θηλυκο (το ταιζει, το καθαριζει, το ξυνει στο κεφαλι), επισης ο θηλυκο ειναι πιο επιθετικο απο το αρσενικο,. τελος ρωτησα και καποιον σε petshop
Ola afto, distixos, den leei tipota otan milame gia Love-Birds.
Den xorisounde etsi. Kai sigura to pio abebaios einai o Pet-Shop.

Anaparagogi einai apo septembrio mexri telos maio. Kai to daxtilidi tou 2008 sta papagalakia baloune apo to Oktobrio 2007. Den einai sigura na einai akoma mikro o (mipos) arsenikos.
 
Να υποθεσω ομωσ οτι αν ηταν του ιδιου φυλου θα ειχαν κατασκοτωθει μεσα στο στο κλουβι. επειδη τα παρατηρω αρκετα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοι. Οποτε λογικα πρεπει να εινια ζευγαρι...
 
Να υποθεσω ομωσ οτι αν ηταν του ιδιου φυλου θα ειχαν κατασκοτωθει μεσα στο στο κλουβι.

Αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο. Δύο παπαγάλοι μπορούν να είναι του ίδιου φύλου και να είναι φίλοι και να μην τσακώνονται καθόλου. 😉
 
ε φαινεται! Αν το χαν κανει θα το καταλαβαινες! Καβαλαει το αρσενικο το θηλυκο και γινεται χαμος!:D
 
ο Ανεστης (Φοιβος) εννοει αν τα εχεις δει να ερχονται σε επαφη.
 
οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, απο οσο τα εχω παρατηρησει ειναι αρκετα τρυφερα μεταξυ τους. το ενα ταιζει το αλλο, το ξυνει στο κεφαλι κ. Α. και γενικα ειναι αρκετα παιχνιδιαρικα. Οπωσ καταλαβατε ειμαι λιγο ασχετος. Πρωτη φοα αποκτω παπαγαλακια οποτε...
 
Back
Top