Αναπαραγωγή Ποιό είναι το κατάλληλο ταίρι για το θηλυκό καναρίνι μου;

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Αφού λόγω πτερώματος ένα από τα ζευγάρια χρησθηκε ακατάλληλο, με τι θα μπορούσα να ζευγαρώσω τη μικρή ( Η οποία είναι χιονε μαλακοπτερη);
rsz_20161108_144252-1.webp
Μπορεί να ζευγαρώσει με αυτό το αρσενικό;(το οποίο είναι κοινό)
14801001_1159896547438300_2010314071_n.webp
 
1. Αν το αρσενικό είναι κι αυτό χιονέ ή μαλακόπτερο, όχι δεν μπορεί
2.Αν το θηλυκό πουλάκι είναι κίτρινο λιποχρωμικό, το καλύτερο είναι να το ζευγαρώσεις με ένα κίτρινο λιποχρωμικό σκληρόπτερο (έντονου χρώματος)
 
Μπορεί να ζευγαρώσει με αυτό το αρσενικό;(το οποίο είναι κοινό)
Αλέξανδρε δεν αντιλαμβάνομαι το σκοπό της ερώτησής σου. Γιατί μπλέκεις με φωτογραφίες και φαινότυπους; Τι σχέση έχει εδώ το πουλάκι της Αλίκης;
Πέρα απο τα παραπάνω που ανέφερε ο Γιάννης, μπορείς και με τους δύο τύπους των λευκών. Σφιχτά να είναι τα πουλάκια, σκληρόπτερα.
 
Αν το αρσενικό είναι κι αυτό χιονέ ή μαλακόπτερο, όχι δεν μπορεί
Στόχος του θέματος που δημιούργησα είναι να μάθω αν το πτηνό της 2ης φωτογραφίας είναι
σκληρόπτερο
Όποιος μπορεί να διακρίνει το τύπο του πτερώματος του 2ου κατά σειρά καναρινιού μέσω της φωτογραφίας ας απαντήσει.
Αλέξανδρε δεν αντιλαμβάνομαι το σκοπό της ερώτησής σου.
Πιστεύω τώρα ότι είναι κατανοητός ο σκοπός της ερώτησής μου.
Τι σχέση έχει εδώ το πουλάκι της Αλίκης;
Η ίδια προσφέρθηκε να μου παραχωρήσει ένα από τα τέσσερα φετινά αρσενικά της αφού ο δικός μου κίτρινος αρσενικός λόγω του τύπου του πτερώματός του δεν μπορεί να ζευγαρώσει με το θηλυκό της 1ης φωτογραφίας.
 
Όποιος μπορεί να διακρίνει το τύπο του πτερώματος του 2ου κατά σειρά καναρινιού μέσω της φωτογραφίας ας απαντήσει.
Αυτό με σιγουριά μπορεί να στο πεί η @alicedros .Αν είναι απο την ίδια "οικογένεια" που έχω θολά στο μυαλό μου, μπορεί να είναι σκληρόπτερο.Αποφασίζεις εσύ φυσικά και μπορέις να κάνεις ότι θέλεις.
 
Αυτό με σιγουριά μπορεί να στο πεί η @alicedros
Δυστυχώς ούτε η ίδια είναι σίγουρη.
Αν είναι απο την ίδια "οικογένεια" που έχω θολά στο μυαλό μου, μπορεί να είναι σκληρόπτερο.
Έλα, θα τη βρεις την άκρη...
Αποφασίζεις εσύ φυσικά και μπορέις να κάνεις ότι θέλεις.
Θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος για ότι κάνω. Δεν θέλω κάποιο πλάσμα να υποφέρει από κάποιο πρόβλημα εξαιτίας μου.
 
Δυστυχώς οπτικά δεν έχω την εμπειρία να καταλάβω αν ο κύριος της φώτο είναι με σκληρό ή μαλακό φτερωμα. Γι αυτό και ο Αλέξανδρος αποφάσισε να ανοίξει αυτό το θέμα. Δε θα ήθελα ούτε εγώ όπως ούτε και ο Αλέξανδρος από να λάθος ζευγαρωμα να προκύψουν απόγονοι με προβλήματα υγείας.

Μήπως θέλετε να βγάλω άλλες φώτο; Τι πρέπει να κάνω; :)
 
Μήπως θέλετε να βγάλω άλλες φώτο; Τι πρέπει να κάνω; :)
Καλό θα ήταν προκειμένου να βοηθηθούν οι ειδικότεροι... 😉
Να ευχαριστήσω, ωστόσο, δημόσια την Αλίκη για τη προσφορά της.
 
Μήπως θέλετε να βγάλω άλλες φώτο; Τι πρέπει να κάνω; :)
Απο την γενετική, αν είναι σε αυτά που είχαν πρόγονο μωσαικό, επειδή το έντονο κυριαρχεί του μωσαικού και το μωσαικό του χιονέ(μωσ. Ενδιάμεσα), εάν δεν έχει φαινότυπο (σχεδόν) μωσαικού,τότε είναι έντονο. Έχεις δηλαδή πιθανότητες για σκληρόπτερο.Βγάλε ένα απο το στήθος και βάλτο με μια κλιμακα.
Να ευχαριστήσω, ωστόσο, δημόσια την Αλίκη για τη προσφορά της.
Και εμείς σε ευχαριστούμε δημόσια, που δέχτηκες!
Επιτέλους βρέθηκε κάποιος!
 
αν είναι σε αυτά που είχαν πρόγονο μωσαικό
Ναι έχουν πρόγονο μωσαικό. Και κόκκινο λιποχρωμικό... :)

Βγάλε ένα απο το στήθος και βάλτο με μια κλιμακα.
Να του βγάλω φτερό απ το στέρνο και να το βάλω σε ποια κλίμακα;😱

Και εμείς σε ευχαριστούμε δημόσια, που δέχτηκες!
Επιτέλους βρέθηκε κάποιος!
Τι υπαινίσσεσαι;:D
Αχ μην ασχολείσαι μαζί του! Δευκαλιώτικο χιούμορ είναι αυτό... Μην προσπαθήσεις καν να το καταλάβεις!
 
Με ένα πούπουλο δεν τσουρομαδάς.
Και με μια καλή ανάγνωση της σκληρότητας αποφεύγεται η καταστροφή της ζωής των απόγονων που θα συνέβαινε με τις κύστες, σε περίπτωση λάθους επιλογών.
 
Ρε παιδιά δε θέλω να το πιάσω και να το τσουρομαδήσω...
Θα το κάνεις και ξέρεις και τους λόγους.
Θα το συγκρίνεις και με τα άλλα που έχεις.
Θα κάνεις και τον τελικό έλεγχο με το αντίστοιχο του Αλέξανδρου.
Όλα θα πάνε καλά και θα γίνουμε πλουσιότεροι! 🙂
 
Αν Αλίκη, πράγματι τραβήξεις το πούπουλο, βάλε και μια φωτό να το δουν αυτοί που μπορεί να καταλάβουν με περισσότερη βεβαιότητα.
Αν το κάνω, θα το ανεβάσω! Αυτό εννοείται. :)
 
Back
Top