Αναπαραγωγή Ποιό είναι το καταληλότερο υλικό για φωλιά;

the2nd.giant

PB New Member
Εγγραφή
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
40
Πόλη
Αθήνα
Ποιό είναι το καταληλότερο ας πούμε υλικό ή νήμα, για να φτιάξουν ζεβράκια
τη φωλιά τους κ πώς μπορώ να το ζητήσω απο τα pet shop?
Ακόμα, δεν θέλω να αναγκάσω τα πουλάκια μου να κάνουν αυγά βάζοντάς τους
φωλιά, αντιθέτως δεν βιάζομαι καθόλου γιατι άν πολλαπλασιαστούν υπερβολικά
δεν θα ξέρω τι να τα κάνω..
Αν τυχόν όμως αυτά θέλουν ντε κ καλά να κάνουν ποιά είναι τα κύρια σημάδια που θα δείξουν; 😕
 
Αν βαλεις οτιδηποτε θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για υλικο φωλιας στο κλουβι τοτε αυτα θα θελουν ντε και καλα να πολλαπλασιαστουν και θα ειναι σαν να τα αναγκασεις να κανουν αυγα. Τα ζεμπρακια ειναι απο τα ειδη που πιο δυσκολα θα τα σταματησεις να γεννανε παρα θα τα ξεκινησεις. Θα χρησιμοποιησουν το οτιδηποτε και θα κατασκευασουν φωλια οπουδηποτε ακομα και αν δεν τους εχεις βαλει εσυ μια. Η βασικη ενδειξη οτι θελουν να περασουν σε φαση αναπαραγωγης ειναι η μεταφορα υλικου φωλιας και η κατασκευη αυτης. Οποτε αν δεν θελεις κατι τετοιο, δεν τους παρεχεις διαθεσιμο υλικο φωλιας και ελπιζεις πως δεν θα βολευτουν με κατι αλλο. Τωρα για το πιο καταλληλο σιγουρα οι αποψεις διιστανται. Εγω θεωρω τα ξερα χορτα ή τις ινες καρυδας.
 
Κιομος δεν στα ματαν ποτε αν δεν τους εχεισ φωλια ή νιμα τοπανε στην ταιστρα😡. Δεν τα σταματας με τιποτα αν δεν τα χωρισεις☹. Εγω τους βαζω αχιρο:)
 
Αν βαλεις οτιδηποτε θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει για υλικο φωλιας στο κλουβι τοτε αυτα θα θελουν ντε και καλα να πολλαπλασιαστουν και θα ειναι σαν να τα αναγκασεις να κανουν αυγα. Τα ζεμπρακια ειναι απο τα ειδη που πιο δυσκολα θα τα σταματησεις να γεννανε παρα θα τα ξεκινησεις. Θα χρησιμοποιησουν το οτιδηποτε και θα κατασκευασουν φωλια οπουδηποτε ακομα και αν δεν τους εχεις βαλει εσυ μια. Η βασικη ενδειξη οτι θελουν να περασουν σε φαση αναπαραγωγης ειναι η μεταφορα υλικου φωλιας και η κατασκευη αυτης. Οποτε αν δεν θελεις κατι τετοιο, δεν τους παρεχεις διαθεσιμο υλικο φωλιας και ελπιζεις πως δεν θα βολευτουν με κατι αλλο. Τωρα για το πιο καταλληλο σιγουρα οι αποψεις διιστανται. Εγω θεωρω τα ξερα χορτα ή τις ινες καρυδας.


Απλώς επειδη διαβασα κάπου οτι μπορεί να αρχίσουν να ξεπουπουλιάζονται μεταξυ τους ☹ προκειμενου να φτιαξουν φωλια, θελω να το αποφύγω..

Μπορώ να τους δώσω ενα μίγμα αυτων που μου γραψατε ή αποκλεισικά ενα υλικο (αν τυχον το πανε σοβαρα!);
 
Απλώς επειδη διαβασα κάπου οτι μπορεί να αρχίσουν να ξεπουπουλιάζονται μεταξυ τους ☹ προκειμενου να φτιαξουν φωλια, θελω να το αποφύγω..

Μπορώ να τους δώσω ενα μίγμα αυτων που μου γραψατε ή αποκλεισικά ενα υλικο (αν τυχον το πανε σοβαρα!);

Θα αρχισουν να ξεπουπουλιαζονται αν εχουν φωλια και δεν εχουν αρκετο ή καταλληλο υλικο. Προσπαθησε να αποφυγεις τις μεγαλες και τις ανοιχτου τυπου ταιστρες και γενικοτερα οτι θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν σαν φωλια. Αν και παλι ο αρσενικος τσιμπαει την θυληκια για πουπουλα τοτε καλο θα ειναι να του δωσεις υλικο να ασχολειται. Εγω παντως με την πρωτη ενδειξη θα τους εβαζα φωλια. Για τα μικρα μην ανησυχεις γιατι σιγουρα θα βρεις ατομα στο PB να τα υιοθετησουν (αν θα μπορεις να τα αποχωριστεις τοτε).
 
συγνωμη επειδη δεν εχω καταλαβει...
θελεις να τα ζευγαρωσεις η δεν θελεις;
Εγω θα σε συμβουλευα να μη το κανεις
1ο γιατι δεν ειναι η εποχη ζευγαρωματος και
2ο γιατι δεν εισαι ετοιμος/η για να παρεις πουλια,(εφ'οσον δεν ξερεις τι θα τα κανεις!)
;
 
Θα αρχισουν να ξεπουπουλιαζονται αν εχουν φωλια και δεν εχουν αρκετο ή καταλληλο υλικο. Προσπαθησε να αποφυγεις τις μεγαλες και τις ανοιχτου τυπου ταιστρες και γενικοτερα οτι θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν σαν φωλια. Αν και παλι ο αρσενικος τσιμπαει την θυληκια για πουπουλα τοτε καλο θα ειναι να του δωσεις υλικο να ασχολειται. Εγω παντως με την πρωτη ενδειξη θα τους εβαζα φωλια. Για τα μικρα μην ανησυχεις γιατι σιγουρα θα βρεις ατομα στο PB να τα υιοθετησουν (αν θα μπορεις να τα αποχωριστεις τοτε).


Αμ! αυτο ειναι το θέμα! Δεν θα μπορέσω εύκολα να τα αποχωριστώ!
δένομαι παρα πολύ με τα ζωάκια μου!
οκ παντως ευχαριστώ!
Αν κάποιος αλλος ξέρει κ κάτι διαφορετικό ας γράψει..
 
συγνωμη επειδη δεν εχω καταλαβει...
θελεις να τα ζευγαρωσεις η δεν θελεις;
Εγω θα σε συμβουλευα να μη το κανεις
1ο γιατι δεν ειναι η εποχη ζευγαρωματος και
2ο γιατι δεν εισαι ετοιμος/η για να παρεις πουλια,(εφ'οσον δεν ξερεις τι θα τα κανεις!)

Δέν θέλω για ακριβώς αυτόν τον λόγο αλλα θέλω να γνωρίζω κάποια πραγματα
γιατι μάλλον θα τα χρειαστώ..
 
Κιρκη μου πρωτα θα αποφασισεις για το εαν θελεις να δεις απογονους απο τα πουλακια σου κ ολα τα αλλα επονται. Παντως το οτι θα τους βαλεις φωλια δεν σημαινει οτι θα κανουν αμεσως αυγουλακια η θα κανουν συνεχεια εαν την εχεις μεσα. Απλως αυτα τα πουλακια αναπαραγονται ευκολα κ θεωρουνται απο τα ειδη που σχεδον παντα θεωρουνται πυρωμενα! Ουτε παντως σημαινει οτι με το που του βαλεις φωλια θα ξεπουπουλιαστουν. Αυτα εινια προβληματα που παρουσιαζονται σε συγκεκριμενα ζευγαρια, οποτε γιαυτο μην ανησυχεις. Εγω την φωλια τους την ειχα βαλει κ μετα απο 3 μηνες χοντρικα ειδα αυγα να φανταστεις.
περιοδος αναπαραγωγης συγκεκριμενη δεν υπαρχει. Απλως με τη πολυ ζεστη καλο ειναι να αποφευγουμε την αναπαραγωγη τους για λογους υγειας των νεοσσων. Κ χειμωνα αναπαραγονται αυτα τα πουλακια αρκει να υπαρχει καταλληλη θερμοκρασια.

Υλικο που χρησιμοποιησα εγω ηταν νημα το κλασσικο απλα για τη βαση της φωλιας τους ειχα δωσει κ κλωστες κ βαμβακι. Βαμβακι για το επανω μερος της φωλια καλο ειανι να αποφευγεται γιατι κολλαει στα ποδια των μικρων, δηλ υπαρχει κινδυνος.
Φωλια στ πετ σοπ για παραδεισια θα σου δεικουν μια κλειστου τυπου ψαθινη αλλα αυτες θεωρω οτι ειναι πολυ μικρες κ δε βολευουν. Θα μπορουσες να φτιαξεις εσυ μια κλειστου τυπου η να παρεις μια λιγο πιo πιο μεγαλη του στυλ των παπαγαλων bugderigar κλειστου τυπου. Κ με ανοιχτου τυπου κανουν αυγα αλα οχι παντα(επισης ενας αλλος λογος που αποφευγεται η ανοιχτη φωλια ειναι γιατι μποριε μερικα αυγα να πεσουν κατω οπως εγινε σε εμενα). Γενικοτερα θελουν να αισθανονται ασφαλεια μεσα στη φωλια οποτε οι κλειστου τυπου ειναι οι καλυτερες. Επισης τη φωλια θα την βαλεις σε ενα ψηλο μερος οσο γινεται πιο ασφαλες για αυτα. Δηλ σε καποια γωνια-προς τον τοιχο...
να προσεξεις να μην παραγεμισουν τη φωλια σε καθε περιπτωση γιατι εχουν τη ταση να καλυπτουν τα αυγα κ γενικα δε σταματανε ποτε να βαζουν κ αλλο υλικο.
πΡΩΤα λοιπον κοιτα εαν θελεις μικρα κ μετα βλεπεις ολα τα αλλα. Απλως σου δινω καποιες χρησιμες πληροφοιρες τις οποιες εμαθα απο αυτο το φορουμ κ γενικα διαπιστωσα κ στη πορεια προσωπικα. Παντως θεωρω οτι το να βλεπεις ολη τη διαδικασια της αναπαραγωγης ειναι κατι μαγικο. Θα σε συμβουλευα καποτε να το κανεις γιατι ειναι αλλο πραμα. Το εαν εισαι ετοιμη τωρα ειναι δικο σου θεμα. Παντως μη βιαστεις εχεις χρονο ακομα!

Υ. Γ. εαν σου κανουν αυγουλακια κ δε μπορεις να τα κρατησεις ολα μπορεις να χαρισεις μερικα εδω στο φορουμ η κ να τα δωσεις σε γνωστους σου που τυχον ενδιαφερονται. Θεωρω πως δεν ειανι αυτο τοσο προβλημα. Κ εαν μετα δεν θελεις αλλη γεννα πολυ απλα βγαζεις τη φωλια κ συνηθως σταματανε την αναπαραγωγη. Εγω αυτο εκανα κ απο τοτε δεν εχω δει καν αυγο πουθενα. Αυτα τα πολλα απο εμενα!
 
Back
Top