Φροντίδα Ποιό υπόστρωμα θα μου προτείνατε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα φυλλάδια των super market που χρησιμοποιώ σαν υπόστρωμα και νομίζω ήρθε η ώρα για μια αλλαγή.
Έχω δύο κλούβες, οι οποίες έχουν από κάτω λαμαρίνα. Οι κλούβες βρήσκωνται σε εξωτερικό χώρο, οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται όταν θα έχει έστω και λίγο αέρα... Τα φυλλάδια φεύγουν από την θέση τους, πέφτουν κάτω κάνοντας τον χώρο χάλια και η λαμαρίνα μένει "γυμνή". Και αέρα να μην έχει, πολλές φορές τα καναρίνια τραβούν με το ράμφος τους τα φυλλάδια σκίζοντας τα, με αποτέλεσμα, πάλι να απογυμνώνεται η λαμαρίνα, και κυρίως να υπάρχει κίνδυνος δηλητηρίασης.
Σκέφτηκα λοιπόν να βάζω κολλητική ταινία. Και πάλι με δυσκολεύει στον καθαρισμό, καθώς μένουν κομμάτια από την ταινία στην λαμαρίνα, και όταν έχει αέρα, χρειάζομαι τουλάχιστον άλλα 2 άτομα ώστε να κρατούν τα φυλλάδια για να κολληθούν... Άρα πρέπει να καταφύγω σε κάποιο υπόστρωμα. Έχετε κάποιο να μου προτείνετε;
 
Καλή ιδέα, ευχαριστώ. Απλά επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο, μπορεί να μας απαντήσει κάποιος αν λερώνετε εύκολα, ή αν μετά την χρήση του θέλει άλλαγμα κ. Τ.λ?
 
Πρέπει να πω πως το άρθρο, το είχα ξαναδιαβάσει τις προάλλες, και τις 25 σελίδες! Θα το ξαναδιαβάσω όμως, γιατι δεν θυμαμαι και πολλά. Σίγουρα θα με κατατοπίσει, ώστε να επιλέξω το ποιό εύχρηστο και ακίνδυνο υπόστρωμα για τα καναρίνια μου, απλά εκεί, εκφράζονται οι απόψεις και οι χρήσεις του κάθε υλικού που κάνει ο καθένας. Έχω είμαι εντελώς άσχετος και έχω κάποιες απορίες.
Ας υποθέσουμε πως επιλέγω την άμμο.

1) Πόσο συχνά χρειάζετε καθάρισμα, και όταν γίνετε αυτό, πετάω εντελώς την άμμο, ή μαζεύω τα ψιλά;
2) Οι λαμαρίνες που χρησιμοποιώ έχουν ελάχιστο έως καθόλου τοίχωμα γύρο-γύρο. Μήπως τα πουλιά φτερουγιζοντας πετούν την άμμο έξω ή εξαρτάτε από το βάρος του υλικού;
3) Υσχύει ότι και στην τροφή των πουλιών; Δηλαδή, όσο καλύτερη εταιρία, τόσο καλύτερα ή δεν παίζει ρόλο μιας και δεν θα καταλήξει στο στομάχι τους;

ΥΓ. Σας το είπα, είμαι άσχετος...
 
Είναι ένα εκατοστό, και μάλιστα στην δεύτερη κλούβα δεν υπάρχει καθόλου τύχωμα, ίσα μόνο ένα μπροστά για να τραβώ την λαμαρίνα. (είναι συρταρωτή)
 
Φοτο απο πρωτη λαμαρινα
20200428_212515__1588098706_25599.webp
Φοτο απο δευτερη λαμαρινα
20200428_212614__1588099137_76653.webp
Αντωνη εχεις δικαιο. Μαλλον θα χρειαστω πελετ.
Υσχύει ότι και στην τροφή των πουλιών; Δηλαδή, όσο καλύτερη εταιρία, τόσο καλύτερα ή δεν παίζει ρόλο μιας και δεν θα καταλήξει στο στομάχι τους
Τελικά απο εταιρία οποια να'ναι;
 
Καλησπέρα. Δεν βρήκα πελετ στο petshop, ούτε καν άμμο για καναρίνια. Οπότε πήρα δοκιμαστικά άμμο για γάτες που μου πρότειναν. Τα πουλιά δεν την φτάνουν τουλάχιστον έτσι έχω παρατηρήσει. Σε περίπτωση που γίνει όμως κάτι τέτοιο υπάρχει ενδεχόμενο να δηλητηριαστούν; Επίσης αν κάποιος είχε χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο, μπορεί να μου πει αν είχε κάποιο πρόβλημα;
 
Αντώνη αυτή ακριβως μου έδωσαν. Αν και δεν παρατήρησα να μυρίζει λεβάντα...
119422_1.webp
[automerge]1588185903[/automerge]
Τι να πω ακόμα δεν έχω κατασταλάξει κάπου...☹
 
Κάνοντας μια έρευνα αγοράς στο internet, βρήκα και αυτόν τον ζεόλιθο
zeo.webp
Νομίζω βγαίνει μόνο σε συσκευασία 25 κιλών και έχει 18€ συν 6€ τα μεταφορικά παμε στα 24€. Δεν ξερω αν με συμφέρει.
 
Αναφερει οτι ειναι φυσικο προιον αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι για πτηνα ας μην την φανε!

Ο ζεολιθος αν ειναι καλης ποιότητος εχει καλως, διαφορετικα θα ειναι επιβλαβής και για εσενα.
Καλης ποιοτητας ειναι ο επωνυμος συσκευασμένος ο οποιος δεν εχει βαρεα μεταλλα.
Σε χοντρη κοκκομετρια για μα μην εχεις σκονη.
 
Back
Top