Φροντίδα Πολλά καναρίνια σε κλούβα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλησπερα! Αυριο με το καλό περιμενω τα πρώτα μου καναρινάκια να σκασουνε από τα αυγά! Και μετά θα τα βάλω και για άλλη γεννά! Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι.
Είναι τα πρώτα μικρά που θα βγάλω και θέλω να τα κρατησω όλα! Ξέρω ότι κανονικά αλλάζεις το αίμα για να μη γίνονται αιμομιξίες. Η ερώτηση μου είναι, αν παρω μια μεγάλη κλουβα και βάλω όλα τα αδέλφια μέσα, αν του χρόνου παρω και κάποια καινουρια, επιλέγουν αυτά και ζευγαρώνουν με τα καινουρια;
Πως καταφέρνετε σε μεγάλες κλουβες που έχουν πολλα πουλια να μη ζευγαρώνουν τα αδέρφια ;
 
Πως καταφέρνετε σε μεγάλες κλουβες που έχουν πολλα πουλια να μη ζευγαρώνουν τα αδέρφια ;

Καλησπέρα @Nikolina . Τα καναρίνια δεν αναγνωρίζουν δεσμούς αίματος. Οπότε τα αδέρφια θα πρέπει να τα απομακρύνεις για να αποφύγεις αιμομιξίες.
 
@Stfns α μάλιστα, δεν το γνώριζα αυτό.
Όποτε άκυρη η σκέψη κλουβας, πολλα μικρά κλουβιά ή 90αρα ζευγαρωστρα και χωρίσματα στα τρία, απλά δεν θα έχουν απλά εκεί τα κακομοίρα,
Σας ευχαριστω!
 
αν παρω μια μεγάλη κλουβα
Μια μεγάλη κλούβα είναι ότι πρέπει για τα μικρά μετά τον απογαλακτισμό (30 ημέρες περίπου) για να γυμνάζονται.
Όταν μεγαλώσουν (5-6 Μηνών) και ξεχωρίσουν τα αρσενικά από τα θηλυκά μπορείς να αφήσεις στην κλούβα όλα τα θηλυκά και να τοποθετήσεις τα αρσενικά σε ατομικά κλουβιά (για να κελαηδάνε περισσότερο).
Έτσι θα αποφύγεις ανεπιθύμητα ζευγαρώματα.
 
90αρα ζευγαρωστρα και χωρίσματα στα τρία,
Ο χώρος θα είναι πολύ περιορισμένος, καλύτερα να προτιμήσεις ατομικά κλουβιά 40cm ή μεγαλύτερα.
[automerge]1615927054[/automerge]
άρα τα θηλυκά δεν τσακώνονται μεταξυ τους,
Αν υπάρχουν αρκετά σημεία με τροφή και νερό δεν θα υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, σίγουρα θα υπάρξουν αψιμαχίες που θα καθορίσουν την ιεραρχία ανάμεσα τους αλλά όχι κάτι σοβαρό.
 
άρα τα θηλυκά δεν τσακώνονται μεταξυ τους

Έχε υπόψιν σου ότι όταν έρθει η εποχή της αναπαραγωγής τα θηλυκά που είναι σε οίστρο, έχουν την τάση να μαδάνε τα υπόλοιπα σε μια προσπάθεια ανεύρεσης υλικού φωλιάς. Επίσης μου έχει τύχει κάποιες θηλυκές να κάθονται κάτω στον πάτο σαν να κλωσάνε και οι υπόλοιπες να πηγαίνουν και να τις ξεπουπουλιάζουν. Αν τύχει και δημιουργηθεί πληγή, τότε το τραυματισμένο πουλάκι γίνεται στόχος και πρέπει να απομονωθεί, ώστε να μην γίνει βορά στα υπόλοιπα.
 
@Stfns κατάλαβα, ανταλλαγή με βλέπω να κάνω τελικά! Χαχαχαχ
Αφήστε και περίμενα σήμερα να σκάσουμε που είναι οι 14 μέρες απο όταν έκατσε κανονικά στη φωλιά και δεεεε, και πολυ στεναχωρηθηκα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπερα! Αυριο με το καλό περιμενω τα πρώτα μου καναρινάκια να σκασουνε από τα αυγά! Και μετά θα τα βάλω και για άλλη γεννά! Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι.
Είναι τα πρώτα μικρά που θα βγάλω και θέλω να τα κρατησω όλα! Ξέρω ότι κανονικά αλλάζεις το αίμα για να μη γίνονται αιμομιξίες. Η ερώτηση μου είναι, αν παρω μια μεγάλη κλουβα και βάλω όλα τα αδέλφια μέσα, αν του χρόνου παρω και κάποια καινουρια, επιλέγουν αυτά και ζευγαρώνουν με τα καινουρια;
Πως καταφέρνετε σε μεγάλες κλουβες που έχουν πολλα πουλια να μη ζευγαρώνουν τα αδέρφια ;
- Μπορείς να τους βάλεις αριθμημένα δακτυλίδια.
Πχ από το 1 έως το 10 τα αδέρφια από ένα ζευγάρι, από το 11 έως το 20 το επόμενο και ούτω καθεξής.
- Μια ευκολότερη λύση είναι να τους περάσεις δακτυλίδια με χρώμα.Πουλαει το Jambo νομίζω .
Έτσι κάθε οικογένεια θα έχει το δικό της χρώμα και θα είναι εύκολο να τα ξεχωρίσεις.
 
@Giannisbox έχω παρει δαχτυλίδια ανοιχτά, αλλα επειδή είδα φωτογραφίες που χαλαει τα ποδια των νεοσσών για να τους τα βγάλει η μάνα, θα τους τα βάλω στο 15νθημερο αν μπορέσω,απλά θεωρουσα ότι θα μπορέσω να τα βάλω μαζί στην κλουβα αλλά θα παρω ξεχωριστάξεχωριστά κλουβιά, γιατί έχω ένα ζευγάρι μονο

Σήμερα σκάσαμε!
4 υπέροχα ,τριχωτα Αλιεν!
 
Σημαντικό στην κλούβα να φροντίσεις να έχει μικρά πορτάκια για να μην σου φύγουν και να έχεις τρόπο να τα πιάνεις,π.χ με κάποιο χώρισμα.τα δαχτυλίδια είναι πολύ χρήσιμα στην κλούβα,ειδικά σε ίδιου χρώματος καναρίνια. Σίγουρα την άνοιξη δεν μπορούν να συνυπάρχουν ειδικά τα αρσενικά μαζι.
 
έχω παρει δαχτυλίδια ανοιχτά
Είναι σιλικόνης;
Ρωτώ διότι κάτι άλλα δαχτυλίδια από σκληρό πλαστικό που κυκλοφορούν στο εμπόριο, είναι ό,τι χειρότερο θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς. Θέλεις να μας ανεβάσεις μια φωτό από τα δαχτυλίδια; (και από τα μωράκια όταν θα μπορέσεις!)
Να σου ζήσουν τα μικρά 🙂
 
Το θηλυκό μια χαρά φαίνεται. Τα δακτυλίδια είναι προβληματικά. Αφήνουν γρέζι κατα το κόψιμο. Δεν έχουν ολοκληρωμένη κυκλική δομή και "κολλάνε" πόδια στο άνοιγμα. Αλλοιώνονται με το μπάνιο το καλοκαίρι.Μαζεύουν βρωμιά στο εσωτερικό κ.λ.π. Να προτιμάτε τα σιλικόνης.
 
@mgerom
Ωραία, δε γνώριζα, είναι τα πρωτα που πηρα και πηρα ανοιχτά για να είμαι καλυμμένη, γιατί φοβόμουν να βάλω τα κλειστά, αλλά θα παρω σιλικόνης τότε,! Ευχαριστώ!
 
Πραγματι τα δαχτυλίδια αυτά είναι ακατάλληλα, αν ψάξεις λίγο στο ιντερνετ μπορείς να πάραγγείλεις και κλειστά μεταλλικά σαν αυτά των συλλόγων με την δική σου κωδικοποίηση.
 
Back
Top