Γενικά Πολλά παιχνίδια σε budgie για να διασκεδάζει κατά την απουσία μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Ο μικρος μου Boo εχει συνηθισει να περναει ολη τη μερα μαζι μου, σε σημειο που οταν τον βαζω στον κλουβι κι ετοιμαζομαι να φυγω, αυτος παει γρηγορα στην πορτα του κλουβιου και τρεχει περα δωθε με πλαγια βηματα κοιτωντας με και τσιριζοντας! Προβληματιζομαι κι εγω λοιπον μιας και μετα το τελος του καλοκαιριου μπαινουμε ξανα σε προγραμμα, πραγμα που σημαινει και την απουσια μου αρκετες ωρες την ημερα απ το σπιτι.. Ετσι σκεφτηκα να τον βαλω σε μια μεγαλη ζευγαρωστρα που εχω ( 70x65x60) και να την γεμισω παιχνιδια, για να εχει με κατι να απασχολειται οσες ωρες λειπω.Βεβαια με το που γυρναω θα τον εχω εξω μαζι μου. Τι λετε, ειναι σωστη η σκεψη μου ή ισως αγριεψει και απομακρυνθει; 😕
 
Είναι μια σωστή σκέψη, φτιάξε μερικά παιχνίδια που να παίζετε μαζί κατ' αρχήν και στην συνέχεια τοποθέτησέ τα στο κλουβί όταν τον επιστρέφεις, να δούμε θα πιάσει το κόλπο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλη ιδεα! Τι παιχνιδια θα μπορουσαν να ειναι αυτα; (του εχω φτιαξει τοσα πολλα που πλεον εχω στερεψει απο ιδεες 😛)
 
Έχει τόσες ιδέες, τα έχεις φτιάξει όλα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Οντως, δικιο εχεις 😛 Αλλα τι θα μπορουσα να φτιαξω για να απασχολουμαστε μαζι, πως θα παιξουμε με το παιχνιδι του, αυτο με μπερδευει!😕
 
Καλή σκέψη η ζευγαρώστρα με τα παιχνίδια, φτιάξε κάποια προσπάθησε να του τα γνωρίσεις και δες αν ασχολείται μαζί τους, συγχρόνως όμως

... Προβληματιζομαι κι εγω λοιπον μιας και μετα το τελος του καλοκαιριου μπαινουμε ξανα σε προγραμμα, πραγμα που σημαινει και την απουσια μου αρκετες ωρες την ημερα απ το σπιτι..

... Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το ''πρόγραμμα'' σιγά σιγά από τώρα... Δηλ ενώ βρίσκεσαι στο σπίτι ελάττωσε τις ώρες που βρίσκεστε μαζί ώστε να παρατηρείς και να ελέγχεις καταστάσεις. Το πουλάκι πρέπει να συνηθίσει από τώρα την αλλαγή, με αυτό τον τρόπο δεν θα ξαφνιαστεί όταν θα έρθει ο καιρός που θα λείπεις για ώρες από κοντά του:)
 
Ηδη λογω των διακοπων, λειπω κυριως αυτες τις μερες αρκετες ωρες απ το σπιτι.. Προσπαθω κι εγω να μειωσω τις ωρες της παρεας μας αλλα ελα που ειναι γλυκας και δεν μπορω μακρια του! 😛
 
Δικιο εχεις, τι να κανω, θα κανω την καρδια μου πετρα και..😛
 
Ειρινη τον ο μικρος σου ειναι ταισμενος με κρεμα (ξερω ασχετη ερωτηση😛); Οσο για το τι παιχνιδια να φτιαξεις για να παιζετε μαζι μπορεις π.χ να φτιαξεις κρικους με καλαμακια οπως εφτιαξα εγω (δες στις ιδιοκατασκευες που το δημοσιευα στο θεμα Παιχνιδια για την κοκατιλινα μου)και να παιζετε πηγαινοντας περα δοθε τους κρικους και να τους κυνηγαει!
 
Καλη ιδεα Δημο, ευχαριστω:) Και ναι ειναι ταισμενος με κρεμα :)
 
Δεν ειναι μονο οι κρικοι αλλα υπαρχουν παρα πολλα παιχνιδια που μπορειται να παιζετε μαζι π.χ μικρο μπαλακι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top