Αναπαραγωγή Πολλαπλές γέννες αυγών bugdies

RoulaChatzi

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2019
Μηνύματα
7
Έχω θέμα με το θυληκό budgie μου είχα το ζευγάρι του μαζί σχεδόν 8 μήνες μαζί και δεν σταμάτησαν να κάνουν αυγά και εννοείται μικρουλια τους άφησα να αναπαραχθούν 4 φορές αποτέλεσμα 15 μικρουλια 🥰 την τελευταία φορά δεν είχε ούτε φωλιά και τα έκανε απλά στον πάτο του κλουβίου. Αναγκαστικα τα χώρισα στο τέλος για να ηρεμήσει η θυληκια... Τους έχω τώρα σε ξέχωρα κλουβιά δίπλα δίπλα και τελικά μου έκανε πάλι αυγό η τρελεγκω μου. Τι άλλο να κάνω για να σταματήσει δεν ξέρω ... φοβάμαι μην μου πεθάνει στο τέλος. Κάποια ιδέα βρε παιδιά;
 
Σμαράγδα η αλήθεια είναι πως 4 γέννες σε 8 μήνες είναι πολύ. Θα σου πρότεινα να δίνεις υγρό ασβέστιο στο νερό στο θηλυκό σου για όσο γεννάει και για καμιά βδομάδα μετά. Μετά απο αυτόν το κύκλο ωοτοκίας, εγώ προσωπικά, θα ένωνα το ζευγάρι καθώς είναι πουλιά που ζουν σε ζευγάρια και σμήνη και θα το έβαζα να κοιμάται 15 ώρες σε απόλυτο σκοτάδι. Και θα πρόσφερα λιτή διατροφή μόνο με το μίγμα σπόρων τους και σουπιοκόκαλο, άντε και κανένα μπρόκολο καθε δεύτερη μέρα.
 
Σμαράγδα η αλήθεια είναι πως 4 γέννες σε 8 μήνες είναι πολύ. Θα σου πρότεινα να δίνεις υγρό ασβέστιο στο νερό στο θηλυκό σου για όσο γεννάει και για καμιά βδομάδα μετά. Μετά απο αυτόν το κύκλο ωοτοκίας, εγώ προσωπικά, θα ένωνα το ζευγάρι καθώς είναι πουλιά που ζουν σε ζευγάρια και σμήνη και θα το έβαζα να κοιμάται 15 ώρες σε απόλυτο σκοτάδι. Και θα πρόσφερα λιτή διατροφή μόνο με το μίγμα σπόρων τους και σουπιοκόκαλο, άντε και κανένα μπρόκολο καθε δεύτερη μέρα.
[automerge]1572544040[/automerge]
Καλησπέρα Φοίβο σε ευχαριστώ για την συμβουλή το θέμα είναι ότι δεν σταματάει τώρα είναι 5 φορά χωρίς ζευγάρωμα την λυπάμαι πολύ νομίζω ότι πρέπει να βρω τρόπο να σταματήσει αν τα ξαναενωσω απλά θα συνεχίσουν και θα ψηφίσει στο τέλος...
[automerge]1572544288[/automerge]
Συγνώμη Θα ψοφισει στο τέλος...
 
Τελευταία επεξεργασία:
RoulaChatzi καλησπέρα, διάβασε το παρακάτω άρθρο και προσπάθησε να εφαρμόσεις αυτά που αναφέρονται σε αυτό.
Χίλια ευχαριστώ πολύ διαφωτιστικό Γιάννη Νασαι καλά!
 
Φφφφφφ πρώτον θα την αλλάξω το μέρος του κλουβίου θα την σκεπάζω πιο πολύ για ύπνο η τροφή θα είναι η βασική και μετά τον σταυρό μου. Γιατί δεν νομίζω να γίνει κάτι αυτή δεν καταλαβαίνει τιποτα. Αν υπήρχε στειρωση όμως θα την έκανα με την μια.
 
Αν δεν σταμτήσει τις γέννες θα πρέπει να επισκεφτείς έναν ειδικό κτηνίατρο για να σας συστήσει ίσως κάτι πιο δραστικό. Εδώ που μένω, έχω δίπλα σχεδόν στο σπίτι μου μια αποκλειστικά πτηνιατρική κλινική. Έχω ακούσει απο αρκετούς γνωστούς μου με παπαγάλους, ότι σε πουλιά με τέτοιου είδους ορμονικά θέματα δίνουν συχνά μελατονίνη η οποία βοηθάει στο πρόβλημα τουλάχιστον για να ξεκουραστούν ένα διάστημα.
 
Αν δεν σταμτήσει τις γέννες θα πρέπει να επισκεφτείς έναν ειδικό κτηνίατρο για να σας συστήσει ίσως κάτι πιο δραστικό. Εδώ που μένω, έχω δίπλα σχεδόν στο σπίτι μου μια αποκλειστικά πτηνιατρική κλινική. Έχω ακούσει απο αρκετούς γνωστούς μου με παπαγάλους, ότι σε πουλιά με τέτοιου είδους ορμονικά θέματα δίνουν συχνά μελατονίνη η οποία βοηθάει στο πρόβλημα τουλάχιστον για να ξεκουραστούν ένα διάστημα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύ σημαντική συμβουλή εδώ στην περιοχή μου δεν υπάρχει ειδικός κτηνίατρος με ειδίκευση σε πτηνά όποτε γι'αυτό τόσο καιρό δεν ξέρω και τι να κάνω αλλα θα το συζητήσω με τον κτηνίατρο που έχω και θα του το μεταφέρω αυτό μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει έτσι! Ήσασταν πολύ διαφωτιστικος! Σας ευχαριστώ και πάλι!
 
εδώ στην περιοχή μου δεν υπάρχει ειδικός κτηνίατρος
Σε ποια περιοχή μένεις;

Για να διαβάσεις αν θέλεις. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2005-02/uoc-msb020405.php
https://www.researchgate.net/publication/315618118_Clinical_Use_of_Melatonin_in_Birds

Μην μου μιλάς στον πληθυντικό μόνο, νέο παιδί είμαι, δεν είμαι και ο Σταύρος (admin). 😜
 
Back
Top