Διατροφή Πολτός με λαχανικά, κινόα και ξηρούς καρπούς

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Όπως είπα σε ένα άλλο θέμα η Winter το κοκατού μας είναι πολύ μίζερη με το φαγητό γενικά και δεν τρώει καθόλου τα λαχανικά κι ειδικά τα ωμά. Γενικότερα έχει προτίμηση στις μαλακές και ζεστές τροφές (που θυμίζουν το αναμάσημα που θα την τάιζε το ταίρι της). Είναι λοιπόν ο μόνος τρόπος που μπορώ να την πείσω να φάει λαχανικά και βασικό συστατικό πρέπει να είναι η γλυκοπατάτα ώστε να υπερτερεί ελαφρώς η γεύση της των υπολοίπων αλλιώς πάλι δεν το τρώει.😎 Το μίγμα που φτιάχνω μια φορά στις 15 ημέρες και βάζω στην κατάψυξη σε μικρά μπολάκια 3-4 ημερησίων ποσοτήτων αποτελείται συνήθως απο γλυκοπατάτα, καρότο και μπρόκολο (το μπρόκολο το βάζω στο τέλος λιγότερο απο 1 λεπτό πριν σβήσω τη φωτιά ώστε μόνο να ζεματιστεί. Επίσης προσθέτω στο βράσιμο βιολογική κινόα κι ελάχιστο ρύζι. Τα χτυπάω στο μπλέντερ αφού τα κατεβάσω απο τη φωτιά μαζί με λίγα καρύδια κι αμύγδαλα και πέφτει με τα μούτρα στη δόση που της δίνουμε κάθε βράδυ 1 ώρα περίπου πριν κοιμηθεί.

mrut4d.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια χαρα συνταγούλα φαίνεται και αν την τιμάει καταλλήλως, τότε μια χαρά. Φαντάζομαι θα μπορούσες δοκιμαστικά να προσθέσεις κι άλλα λαχανικά (ένα κάθε φορά) για να δεις αν θα γίνει αποδεκτή.
 
Ανέστη και γενικά μπόιζ, δεν ξέρω ποια είναι η άποψή σας πάντως στο εξωτερικό ανθίζει η παρασκευή γευμάτων για πτηνά με την χρήση νέου τύπου αποχυμωτών. Δηλαδή παίρνουν τον χυμό από το οτιδήποτε και με μια απορροφητική βάση όπως είναι το κους κους ή και το ρύζι στην περίπτωσή σου,τον περνούν στα πτηνά.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η εξαγωγή του χυμού απο φύτρα γαιδουράγκαθου και ηλιόσπορου. Όλοι μπορούμε να θυμηθούμε τον αγώνα και την αγωνία που είχε η Σίσσυ σχετικά με το γάλα γαιδουράγκαθου. Νομίζω λοιπόν οτι αυτού του τύπου οι παρασκευές αξίζουν την προσοχή και τον προβληματισμό μας.
Γνωρίζω μάλιστα και έναν Ιταλό εκτροφέα καναρινιών που το έχει κάνει επάγγελμα.
 
Για να καταλαβω κι εγώ (δεν τα πιανω εύκολα είναι η αλήθεια 😛 ) αν στίψω χυμό από πορτοκάλι πχ και τον αναμίξω με ρύζι ή κους κους θα είναι μια καλή ευκαιρία να φάει φρούτα (που λέει ο λόγος) ο τζαναμπέτης μου;
Η ερώτησή μου είναι δε χάνει τις θρεπτικές του ουσίες ο χυμός (των φρούτων ή των λαχανικών) από μια στιγμή και μετά;
Με ενδιαφέρει πάντως η "τεχνική" και θα δοκιμάσω να την εφαρμόσω.
 
Για να καταλαβω κι εγώ (δεν τα πιανω εύκολα είναι η αλήθεια 😛 ) αν στίψω χυμό από πορτοκάλι
Τεχνικά το να στίψεις τον χυμό απο το πορτοκάλι δεν πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που κάνουν οι αποχυμωτές των 200 ευρώ. Το αν η εξαγωγή χυμού έχει πολύ καλή αναλογία θρεπτικών συστατικών σε σχέση με το αρχικό φυσικό προιόν μπορώ να το υποθέσω. Δεν το ξέρω όμως και δεν θέλω να το ψάξω. Για το τρίτο θέμα φαντάζομαι οποιαδήποτε επεξεργασία+χρόνο+αέρα αρχίζει να χάνει θρεπτικά συστατικά.
Δεν βρήκα αυτό το βιντεο που μου αρέσει με τα συγκεκριμένα φύτρα,ωστόσο αν δείτε στην σελίδα του Domenico έχει παστέλια μέχρι χυμούς απο αγγούρια, κολοκύθες, αχτινίδια, φασόλια και πολλά φύτρα. Η FOI πάντως τον προωθεί.
https://www.facebook.com/profile.ph...st=100022607851563:100009946874964:1525929257
 
Για το τρίτο θέμα φαντάζομαι οποιαδήποτε επεξεργασία+χρόνο+αέρα αρχίζει να χάνει θρεπτικά συστατικά.
Ναι, ορισμένες βιταμίνες καταστρέφονται (οξειδώνονται) με την έκθεση τους στον αέρα.
 
Ναι, ορισμένες βιταμίνες καταστρέφονται (οξειδώνονται) με την έκθεση τους στον αέρα.
...όπως η βιταμίνη C που επιτόπου οξειδώνεται με την επαφή του χυμού με τον αέρα.
Από την άλλη μεριά όμως υπάρχουν σίγουρα και συστατικά στο χυμό που δεν θα υφίστανται μεγάλες αλλοιώσεις σύντομα και ίσως αξίζει κανείς να τον δίνει σε πουλιά / ανθρώπους που αρνούνται να φάνε φρούτα.
 
...όπως η βιταμίνη C που επιτόπου οξειδώνεται με την επαφή του χυμού με τον αέρα.


Που και πάλι Γιάννη δεν οξειδώνεται όλη παρά μόνο η ποσότητα της που βρίσκεται στην επιφάνεια κι έρχεται σε επαφή με τον αέρα.
Ανέστη και γενικά μπόιζ, δεν ξέρω ποια είναι η άποψή σας πάντως στο εξωτερικό ανθίζει η παρασκευή γευμάτων για πτηνά με την χρήση νέου τύπου αποχυμωτών. Δηλαδή παίρνουν τον χυμό από το οτιδήποτε και με μια απορροφητική βάση όπως είναι το κους κους ή και το ρύζι στην περίπτωσή σου,τον περνούν στα πτηνά.
Δημήτρη δεν γνώριζα τίποτα για άλλα πτηνά. Ξέχασα να αναφέρω πως στο μίγμα μου αλέθω και πέλετς (zupreem natural ή Harisson's) τα οποία δεν πολυτρώει αλλιώς διότι της δίνουμε 3 μάρκες και προτιμάει μόνο τα χρωματιστά Pretty Bird. Προσαρμόζω την υφή με λίγο νερό ώστε να είναι βολική στον χειρισμό κι εύκολο στην κατάποση.
 
Back
Top