Διατροφή Πολυβιταμίνες (σκευάσματα - περιεκτικότητες - σύνθεση)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geog87
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geog87

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2011
Μηνύματα
54
Πόλη
Περιστέρι
Πίνακας πολυβιταμινούχουν σκευασμάτων (συστατικά – σύνθεση)

Κάντε "κλικ" στην εικόνα για την προβολή του πίνακα

52089868.jpg


by Geam..
 
πολυ καλο Γιωργο, εγω φετος εμπιστευτικα για πρωτη φορα το ferti vit μαζι με το breedmax για να δουμε πως θα παμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: geog87
Και εγώ το ferti-vit μαζί με calci-lux θα χρησιμοποιησω! Απ ότι είδα είναι η πολυβιταμινη με την περισσότερη περεκτικοτητα σε βιταμίνη ε..
 
  • Like
Αντιδράσεις: geog87
Geam ευχαριστουμε επισης geo ! φετος θα εχω μονο το multi vit bogena της beaphar ολα τα υπόλοιπα με φυσικους τροπους!
 
Και εγώ το ferti-vit μαζί με calci-lux θα χρησιμοποιησω! Απ ότι είδα είναι η πολυβιταμινη με την περισσότερη περεκτικοτητα σε βιταμίνη ε..
Αυτό, από μόνο του δεν είναι απαραίτητα καλό. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτή και η μεγάλη ποσότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει πάντως ούτε φοβερά αποτελέσματα στην αναπαραγωγή, ούτε προβλήματα.
 
Παιδια εγω παλια ειχα παρει βιταμινη ε και καλα για πυρωμα... εδινα εδινα και αποτελεσμα δεν ειδα.

Σε σημειο που να νομιζω οτι εχει νερο το μπουκαλακι μεσα... χα χα

Προβληματα ουτε εγω ειχα δει.
 
Αυτό, από μόνο του δεν είναι απαραίτητα καλό. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτή και η μεγάλη ποσότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορεί να επιβαρύνει το συκώτι.

Εγώ επειδή φοβάμαι μη δημιουργηθεί ζημιά στο συκώτι, σκέφτομαι να το ξεκινήσω σταδιακά (1 φορά τη βδομάδα, 2 φορές κτλ κτλ) και καθημερινά να το δώσω 3 βδομάδες. Όχι παραπάνω...
 
μαζι με το ferti vit και το breedmax για μια εβδομαδα πριν

Το ferti-vit το έδωσες μόνο για μια εβδομάδα πριν τα ενώσεις; Σε ρωτάω γιατί οι οδηγίες λένε καθημερινά για 3-4 εβδομάδες πριν... Θεωρείς πως είναι πολύς καιρός;
 
Δεν ξέρω κανέναν που να μπορεί να ισχυριστεί, με αποδείξεις φυσικά, ότι τα πουλιά του έπαθαν κάποιο πρόβλημα επειδή τα έδινε καθημερινά Ferti-vit επί έναν ή δύο μήνες. Θεωρητικά ναι, η υπερπρόσληψη βιταμίνης Ε μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, αλλά είναι λάθος να βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ότι η Ferti-vit μπορεί να βλάψει τα πουλιά επειδή έχει υψηλότερη περιεκτικότητα σε βιταμίνη Ε από τα υπόλοιπα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά.

Από την άλλη, δεν γνωρίζω κανέναν που να μπορεί να ισχυριστεί με αποδείξεις ότι το Ferti-vit συνετέλεσε στο να έχει καλύτερα αποτελέσματα στην αναπαραγωγή των πουλιών του. Για να βγει συμπέρασμα σε αυτά τα θέματα, θα πρέπει να κριθούν όλοι οι παράγοντες που συντελούν στο αποτέλεσμα και κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει από έναν ερασιτέχνη, όποιο και αν είναι το γνωστικό του επίπεδο.

Στην έκβαση του αποτελέσματος μιας επιτυχημένης αναπαραγωγής, δεν αρκεί από μόνη της ούτε η περίσσεια, ούτε η έλλειψη της βιταμίνης Ε.
 
Αλικη εκανα οτι λενε οι οδηγιες με το ferti vit kai to breedmax μονο το ostex το δινω οταν ετοιμαζεται να κατσει η θηλυκια αφου εχει κανει τι φωλια και μεχρι και το τεταρτο αυγο μετα οχι αλλο, δλδ 7-8 μερες
 
κι εγω νομιζω πως ειμαστε υπερβολικοι απεναντι στα πουλια γιατι εχω 2 φιλους, που δινουν μονο φρεσκο αυγο καθε μερα και μια δυο φορες μηλο την εβδομαδα, χωρις καθολου προσθετες βιταμινες ουτε καν αυγοτροφη, εγω τους δινω καμια φορα που και πουκαι βγαζουν πουλακια σιγουρα 4 στα 5, κι εγω με ολα τα κομφορ βγαζω 5 στα 5 η και 4 στα 5, η διαφορα ειναι οτι εγω μπορω να προχωρησω μεχρι και 3η γεννα με καλα αποτελεσματα ενω αυτοι μονο στην πρωτη εχουν επιτυχια μετα αρχιζουν να βγαζουν 1-2-3 πουλακια το πολυ
 
Πίνακας πολυβιταμινούχουν σκευασμάτων (συστατικά – σύνθεση)

Κάντε "κλικ" στην εικόνα για την προβολή του πίνακα

52089868.jpg


by Geam... 😉
ποιος είναι αυτός ο GeAm;
😛
 
ποιος είναι αυτός ο GeAm;
😛

Ελα να βλέπω να παρουσιάζεσαι νέε μου στο Φόρουμ για να σε γνωρίσουμε.

Μην ξεχάσεις να μας πεις τι πουλάκια έχεις.

Ολα όμως να μας τα πεις...
 
Ελα να βλέπω να παρουσιάζεσαι νέε μου στο Φόρουμ για να σε γνωρίσουμε.

Μην ξεχάσεις να μας πεις τι πουλάκια έχεις.

Ολα όμως να μας τα πεις...

θα στα πω αύριο εσένα...
 
Καλησπερα και απο εμενα, εχω παρει εδω και μια εβδομαδα που ξεκινησα προετοιμασια στο ζευγαρι μου το TABERNIL TOTAL. Στις οδηγιες λεει οτι δινουμε επι 5 μερες 2 φορες το μηνα αλλα δεν διευκρινιζει σε ποιες περιπτωσεις. Στην προετοιμασια του ζευγαρωματος ξερει καποιος πως το δινουμε;Εχω σκοπο να δινω μια φορα την πρωτη εβδομαδα δυο τη δευτερη και παει λεγοντας μεχρι να φτασω καθε μερα στην ενωση,τι λετε και εσεις;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top