Ασθένειες Πολυβιταμινη για καναρινι με παθολογικη πτερορροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Καλησπερα σας!
Τελικα πηρα μια πολυβιταμινη για το καναρινι μου που παρουσιαζει παθολογικη πτερορροια και παραξενο πρασινο-κιτρινο, ενιοτε και καπως κοκκινωπο υγρο στις κουτσουλιες. ( η τροφη εχει μεσα αυτους τους κοκκινους, πρασινους και κιτρινους κοκκους. λετε να ναι απο αυτο;!)
beapharm multi-vit.
τη γνωριζετε;λεει να την ανακατεψω με μαλακια τροφη. την αυγοτροφη εννοει; Αν δε βαζω αυγοτροφη κια βαζω μονο αυγο με τσοφλι να το κανω κομματακια και να το αναμιξω με τη βιταμινη;
 
καλησπερα Γιωτα για διαβασε εδω:
Multi vit for birds - Bogena Beaphar

ή βρασε ενα αυγο ριξε 2 σταγονες επανω στο κροκο και με το δαχτυλο σου αλοιψε το να παει σε ολη την επιφανεια η πολυβιταμινη!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αυτη που εχω δε λεει bogena... Μονο αυτο που σας εγραψα παραπανω!
 
Είσαι σίγουρη πως πρόκειται για παθολογική πτερόροια;
Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών
Τη συγκεκριμένη πολυβιταμίνη τη ξέρω πολύ καλά! Τη δίνω χρόνια στα καναρίνια μου είτε για πτερόροια είτε και για πύρωμα...
Multi vit for birds - Bogena Beaphar
Καλύτερα δίνε 3 σταγόνες σε 100ml 3 φορές την εβδομάδα.. Αλλά αν το πουλάκι είναι σε ζεστο μέρος και με πολλές ώρες φως (σαν να είναι καλοκαίρι δλδ) δεν πρόκειται να "γίνει καλά" με τις πολυβιταμίνες...

Όσον αφορά τις κουτσουλιές να χρωματίζονται από αυτά που τρώνε τα καναρίνια μας. Αν φάνε παντζάρι θα είναι κόκκινες, αν αγγούρι πράσινες κτλ. Αλλά μια φώτο θα βοηθούσε να βλέπαμε ότι οι κουτσουλιές του είναι οκ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
πειραζει που δε λεει bogena?ειναι η ιδια;
γινεται να ναι κανονικη αυτη τη περιοδο η πτερορροια;δε ξερω ποιο μηνα ειναι γεννημενο για να το εξακριβωσω!
ναι το εχω διαπστωσει αυτο για τις κουτσουλιες αλλα ειναι πι8ανον αυτοι οι τοσο δα κοκκοι να τα χρωματισουν;
 
της ίδιας εταιρείας είναι, το έχω προσέξει κι εγώ ότι πουλάει δύο τύπους, δεν γνωρίζω την διαφορά μεταξύ τους αλλά κάνει για καναρίνι.
αυτές οι δύο είναι
beaphar.webpbogena.webp
 
και αυτη τη βαζουμε κα8ε ποσο;
εβαλα ηδη μια φορα χ8ες στο αυγο
α.. Ειδα... Το χει γραψει παραπανω η αλικη... Οποτε 3 φορες ειτε στο αυγο ειτε στο νερο... Αν το βαλω στο μηλο;
 
Στο νερό Γιώτα. Φρέσκο διάλυμα κάθε μέρα για 3-4 μέρες.
 
πειραζει που το εβαλα στο αυγο χ8ες;
3-4 μερες εβδομαδιαιως;
το νερο του ειναι προς το παρον τσαι με ριγανη-8υμαρι-βασιλικο... Να το βαλω εκει;
 
Καλό είναι όταν χορηγούνται είτε φάρμακα, είτε συμπληρώματα να δίνονται μόνα τους στο κατάλληλο σκέυος και σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως του σκευάσματος.

Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πτερόροια επειδή του λείπουν βιταμίνες ή τέλος πάντων ότι αν πάρει βιταμίνες ή ρίγανη θα σταματήσει η πτερόροια. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν έχει και πολλή σημασία με ποιον τρόπο θα τα δώσεις. Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να βελτιώσω όσο το δυνατόν περισσότερο τη διατροφή του, να φροντίσω τις συνθήκες περιβάλλοντος που ζει και να παρακολουθώ ανά διαστήματα την αναπνοή του, την κοιλιά του και τα περιττώματα του.

Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους
Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
Αναγνώριση ασθενειών των πουλιών
 
η συσκευασια λεει να αναμιγνυω με μαλακη τροφη αλλα δε λεει συχνοτητα...
οκ, ευχαριστω πολυ!
 
η δικια μου δε λεει bogena κι συγκεκριμενα λεει μεσα στο φυλλαδιο 1-3 σταγονεσ στο μιγμα των ζωοτροφων.
το κοιταξα 100 φορεσ γτ μου φανηκε παραξενο να μη λεει νερο αλλα ετσι ειναι...

καιιι. Για ποσο καιρο να του δινω αυτη τη βιταμινη;
 
Back
Top