Διατροφή Πολυβιταμινη στο νερο ή στην αυγοτροφη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Εχω αγορασει την πολυβιταμινη multi-vit για το κοκατιλ μου.
Μεσα λεει πως την βαζουμε στην αυγοτροφη. Ο εκτροφεας που μου τον εδωσε ομως μου ειπε να την βαζω στο νερο κι οτι και ο ιδιος αυτο κανει!
Η αληθεια ειναι οτι εχει μια λογικη αφου ο δικος μου τουλαχιστον δεν πολυτρωει την αυγοτροφη.. Τελικα που πρεπει να βαζουμε την πολυβιταμινη, στο νερο ή στην αυγοτροφη και γιατι; 🙄
 
Είναι καλύτερα στην αυγοτροφή γιατί δεν αλλοιώνεται και όσα πουλιά την τρώνε, παίρνουν και την βιταμίνη.
Τώρα αν δεν τρώει αυγοτροφή, βάζε την στο νερό.
Στο νερό το αποφεύγουμε γιατί αλλοιώνεται και γλιτσιάζει το νερό.
 
Είναι καλύτερα στην αυγοτροφή γιατί δεν αλλοιώνεται και όσα πουλιά την τρώνε, παίρνουν και την βιταμίνη.
Τώρα αν δεν τρώει αυγοτροφή, βάζε την στο νερό.
Στο νερό το αποφεύγουμε γιατί αλλοιώνεται και γλιτσιάζει το νερό.

Ναι κι εγω το παρατηρω αυτο που λες, οτι γλιτσιαζει το νερο, αλλα καθαριζω το μπολακι τακτικα(δεν του εχω ποτηστρα αλλα ανοξειδωτο μπολακι).
Πιστευω αμα την εβαζα στην αυγοτροφη δε θα επαιρνε καθολιυ βιταμινες, καθως μονο τσιμπολογαει καμοια φορα..
 
Είναι προτιμότερο να δίνεται μαζί με την τροφή. Υπάρχουν βιταμίνες σε μορφή σκόνης που μπορείς να αναμείξεις με την αυγοτροφή. Αν φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα και στη συνέχεια την προσφέρεις λίγο λίγο κάθε μέρα, καλό είναι να βάζεις τη βιταμίνη μέσα στη μερίδα της ημέρας.
 
Back
Top