Ασθένειες Πολυ ασπρο σε κουτσουλια μπατζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Παρατηρησα εδω κ 4,5 μερες οτι ενα απο τα παπαγαλακια καθοταν λιγο φουσκωμενο, μολις πλησιαζα ζωντανευε, μολις απομακρυνομουν ξαναφουσκωνε, απο χθες το εχω απομονωσει για να το παρατηρησω, το εχω σε ζεστο σημειο, εχω βαλει mulvit
φαινεται πιο καλα, αλλα οι κουτσουλιες ειναι πολυ ασπρες, διαβασα προσεκτικα το αρθρο του Αλεξανδρου για τις κουτσουλιες κ κανει λογο οτι οι ασπρες κουτσουλιες ειναι ενδειξη για αρθριτιδα, τι αλλα συμπτωματα υπαρχουν;
ξερετε αν μπορω να στειλω δειγμα απο τις κουτσουλιες καπου για ελεγχο καθως δεν υπαρχει πτηνιατρος εδω;
Συμπληρωματικα να πω οτι πριν 2 ημερες χορηγησα wormmiddel προληπτικα
Το πουλι ειναι θηλυκο, περιπου 8 μηνων
 
τα ποδια,ραμφος, φτερα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, πριν λιγο το ψηλαφισα κ ενιωσα το κοκαλο στο στερνο, αλλα δεν εχω ξανακανει κατι τετοιο κ δεν μπορω να διακρινω κατι φυσιολογικο ή μη
δυνατοτητα για φωτογραφια δυστυχως δεν υπαρχει, εχω δανεισει τη μηχανη μου,
αν καποιος μπορει να καταλαβει κατι απο ολα αυτα που περιγραφω... αναμενω
ευχαριστω
 
Αθρίτιδα = διογκωμένες αθρώσεις, δυσκολία μετακίνησης, δυσκολία στο κούρνισμα, ανορεξία και καρίνισμα. Συχνά οι φτερούγες είναι προς τα κάτω και σε προχωρημένα στάδια το πουλί κάθετε στις κνήμες. Σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις εμφανίζωνται αποστήματα στις αρθρώσεις οι οποίες θέλουν παρακέντηση (από πτηνίατρο).
αλλα οι κουτσουλιες ειναι πολυ ασπρες,

Πιστεύω ότι η παρατήρηση προέρχεται από κενώσεις σε χαρτί και όχι άμμο.

Πολλά εργαστήρια κάνουν αναλύσεις κοπράνων. Αρκεί να συνενοηθείς μαζί τους και να βάλεις στον πάτο του κλουβιού το καπάκι από κυπελάκι από αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη. Καλύτερα γίνεται το βράδυ κάτω από το σημείο που κοιμάται. Το πρωι τα πας για καλλιέργεια. Αν τα μαζέψεις το απόγευμα το κύπελο το κλείνεις και το διατηρείς στο ψεγείο μέχρι το πρωι
 
Αθρίτιδα = διογκωμένες αθρώσεις, δυσκολία μετακίνησης, δυσκολία στο κούρνισμα, ανορεξία και καρίνισμα. Συχνά οι φτερούγες είναι προς τα κάτω και σε προχωρημένα στάδια το πουλί κάθετε στις κνήμες. Σε πολύ προχωρημένες καταστάσεις εμφανίζωνται αποστήματα στις αρθρώσεις οι οποίες θέλουν παρακέντηση (από πτηνίατρο).

δεν εχει κατι απο τα παραπανω εκτος απο το καρινιασμα που δεν ξερω με σιγουρια να το καταλαβω

Πιστεύω ότι η παρατήρηση προέρχεται από κενώσεις σε χαρτί και όχι άμμο.

ναι εβαλα κολλα Α4

Πολλά εργαστήρια κάνουν αναλύσεις κοπράνων. Αρκεί να συνενοηθείς μαζί τους και να βάλεις στον πάτο του κλουβιού το καπάκι από κυπελάκι από αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη. Καλύτερα γίνεται το βράδυ κάτω από το σημείο που κοιμάται. Το πρωι τα πας για καλλιέργεια. Αν τα μαζέψεις το απόγευμα το κύπελο το κλείνεις και το διατηρείς στο ψεγείο μέχρι το πρωι

Θα το παρατηρησω μεχρι τη Δευτερα κ βλεπουμε
Ευχαριστω πολυ Κωστα
 
Το παπαγαλακι απο τη μια δειχνει καλυτερα, δλδ δεν ειναι πλεον νωχελικο, τρωει, σφυριζει, αλλα οι κουτσουλιες του ειναι νερουλες, σκουρο πρασινο, ασχηματιστες κ η αμαρα του εχει λερωθει, ειναι χαλια

Αυριο θα επικοινωνησω με γιατρο στη Θεσσαλονικη να δω αν μπορω να στειλω δειγμα απο τις κουτσουλιες,

στην προσπαθεια μου να θυμηθω τι εφαγε κ εκανε το πουλι τις τελευταιες μερες, θυμηθηκα οτι λιγες μερες πριν, την προηγουμενη εβδομαδα ειχα δωσει βλαστομενους σπορους, οι οποιοι ηταν απο συσκευασμενο προιον, μπορει να ειναι αυτο αιτια για βακτηριδιακη μολυνση;

ομως οτι εφαγε αυτο εφαγαν κ τα υπολοιπα 7😕, τα οποια παρατηρω συνεχως κ δεν βλεπω κατι...
 
Οι βλαστωμένοι σπόροι είναι καλοί και θρεπτικοί προϋποθέτουν πολύ καλή καθαριότητα των σκευών, καθημερινό άλλαγμα και πάντα εγγυμονούν κινδύνους ανάπτυξης μυκήτων και βακτιριδίων. Προσωπικά τους αποφεύγω και προτιμώ να χρησιμοποιώ συμπληρώματα στη διατροφή.
Θα πρότεινα να απομονώσεις το πτηνό σε ζεστό φωτεινό χώρο, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να δίνεις μόνο σπόρους καθημερινά (χωρίς πρασινάδες φρούτα) πολύ καλή καθαριότητα κλουβιού σκευών, άμμο για διατροφή και αν θες πρόσθεσε λίγο κάρβουνο (πωλείται στα πετ και σε φακελάκια) και πολυβιταμίνες στο νερό.
Εκτός από την ανάλυση καλό θα ήταν να συμβουλευτείς άμεσα ένα πτηνίατρο για πιθανή χορήγηση αντιβοίωσης (Baytrill) στο νερό. (λόγω χρώματος κενώσεων δεν πιστεύω ότι είναι κοκκίδια)
 
Ολα αυτα που λες τα εχω κανει, εκτος απο την αμμο, δεν το σκεφτηκα, θα βαλω αυριο, εστειλα ηδη δειγμα στον πτηνιατρο κ αυριο θα εχω απαντηση, οποτε φανταζομαι θα μου πει κ τι να δωσω
Ευχαριστω Κωστα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Λοιπον οι εξετασεις εδειξαν κοκκιδια☹, αυριο θα στειλω δειγμα κ απο τα υπολοιπα πουλια για να εχει ο γιατρος μια ολοκληρωμενη εικονα κ μετα θα μου πει τι να κανω
 
Ανατολή καταρχήν περαστικά. Ρώτα τον γιατρο σήμαρα για το αν θα πρέπει να χορηγήσεις Baycox https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγη-χωρις-προληπτικη-αγωγη.2182/ ποστ 41 όπως περιγράφει ο Αλεξανδρος. Προσωπικά το τρόπο που περιγράφεται τον δοκιμάζω ( σήμερα ξεκινώ τις 2 ημέρες επανάληψη). Υπόψη από ότι ξέρω το Baycox είναι το μόνο που σκοτώνει τα κοκκίδια.
 
Κωστα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου

με το γιατρο μιλησα πολυ ωρα χθες στο τηλ., μου φανηκε πολυ καλος(σαν γιατρος), κ ατομο με γνωσεις, δεν θελω να του προτεινω εγω φαρμακο (κ να ακουστω πολυξερη), θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του, θα ενημερωσω για τις εξελιξεις

Ευχαριστω κ παλι για τα περαστικα
 
Παντως το πουλακι ευτυχως δεν ειναι φουσκωμενο, φαινεται πολυ ζωηρο, σφυριζει ολη μερα... ελπιζω να ειναι αντιμετωπισημο ☹
 
Η ασθενης σημερα
 

Συνημμένα

  • DSC04077.webp
    DSC04077.webp
    48,1 KB · Προβολές: 143
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ανατολή περαστικά.
θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του, θα ενημερωσω για τις εξελιξεις
Πές μας και εμάς να μαθαίνουμε. Ότι καινούργιο ή διαφορετικό πάντα είναι ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ.
 
Συγνώμη

Σε συνέχεια του ανωτέρω μηνύματος ( και μετά από ΠΜ ) θα ήθελα αρχικά να ζητήσω συγνώμη από την Ανατολή όσον αναφορά την ύπαρξη ειρωνείας στα γραφόμενά μου. Λόγω βιασύνης το μήνυμα ήταν σύντομο και περιεκτικό.
Ανατολή πραγματικά ενδιαφέρομαι για την αγωγή που σου συνέστησε ο γιατρός σου, όχι για να την κριτικάρω, αλλά για να μάθω. Άλλωστε κανένας μας (πιστεύω) με πρώτο εμμένα ότι δεν είναι παντογνώστης ή ειδικός ή θέλει να δείξει ειδικός. Μέσα από τις συζητήσεις μαθαίνουμε νέα πράγματα που θα μας βοηθήσουν.
Οι ειδικοί είναι αυτοί που επένδυσαν χρόνια διαβάσματος, πήραν το πτυχίο και διαμέσου των συνεδρίων επεκτείνουν τις γνώσεις τους. Αυτές τις γνώσεις θέλουμε να μάθουμε και τις νέες αγωγές ή φάρμακα που κυκλοφορούν. Άλλωστε όταν ο γιατρός μιλάει το φόρουμ σιωπά.
Ανατολή και πάλι συγνώμη σε ευχαριστώ και εύχομαι καλή ανάρρωση.
 
Κωστα λυπαμαι γιατι παρανοησα κ ζητω κ εγω απο τη μερια μου συγγνωμη... :sorry

σχετικα με το πουλακι, δεν εχω ακομη νεα, καθως το δειγμα που εστειλα προχθες κ επρεπε να ειχε φτασει χθες το πρωι στο γιατρο, μεχρι χθες το βραδυ που μιλησα μαζι του δεν ειχε παει ακομη... Ταχυμεταφορες... ελπιζω σημερα το βραδυ να εχω αποτελεσματα

παντως εγω εκανα καποια πραγματα που μαλλον θα επρεπε να τα ειχα κανει νωριτερα, αλλα ετσι ειναι, αμα δεν παθεις δε θα μαθεις...
πηρα ετρα πατηθρες, ποτιστρες κτλ για να κανω την εβδομαδιαια καθαριοτητα ευκολα κ γρηγορα, βαζω τα καθαρα κ πλενω με την ησυχια μου κ πιο σχολαστικα τα παλια, να τα εχω ετοιμα,
πεταξα την χυμα τροφη κ πηρα συσκευασμενη, ευτυχως ανοιξε καινουριο πετσοπ κ επιτελους βρηκα τροφες versele laga

Ο μηνιαιος προυπολογισμος μου εχει παει περιπατο οπως καταλαβαινεται...
 
Λοιπον βγηκαν τα αποτελεσματα της εξετασης κ υπαρχει κοκκιδιωση σε μεγαλο βαθμο

Η θεραπεια εχει ως εξης: 1κ. του γλυκου esb3 δυαλυμενο σε 1,5 λιτρο νερο, σε γυαλινο μπουκαλι κ ακολουθως γεμισμα των ποτιστρων, καινουρια παρασκευη του διαλυματος καθημερινα, για 5-7 ημερες, θα εξαρτηθει απο τις κουτσουλιες, ελεγχος οπτικος στις 3,5 κ 7 ημερες, στη συνεχεια πολυβιταμινη για 2-3 ημερες κ μετα παλι μικροβιολογικος ελεγχος των κουτσουλιων
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η θεραπεια εχει ως εξης: 1κ. του γλυκου esb3 δυαλυμενο σε 1,5 λιτρο νερο, σε γυαλινο μπουκαλι κ ακολουθως γεμισμα των ποτιστρων, καινουρια παρασκευη του διαλυματος καθημερινα, για 5-7 ημερες, θα εξαρτηθει απο τις κουτσουλιες, ελεγχος οπτικος στις 3,5 κ 7 ημερες, στη συνεχεια πολυβιταμινη για 2-3 ημερες κ μετα παλι μικροβιολογικος ελεγχος των κουτσουλιων

Afto einai i therapia pou lei o ptiniatro;
 
Ναι, αυτα ακριβως μου ειπε
θα ηθελες σε παρακαλω να μου πεις τη γνωμη σου;
 
Anatoly rotisa pliroforika.

Aftos einai Kiniatro/Ptiniatro, kai aftos prepei na lei tin therapia afou ekane tis eksetasis.

Ektos apo afto pou sou elege LIGO apo emena.
To ESB3 einai Antibiosei/Antiparastitko ala den skotonei tin kokidiosei oute ta ayga tous, to mono pou kanei einai na tous bgalei apo to soma. Omos meza stis koutsilies ta ayga tis kokodioseis epizoune kai malista mexri 2-3 ebdomades. Gia afto TOULAIXSTON kathe dio meres alagei stis strosis pou exeis meza stin klouba ( Amo, efimerida, brionidi )
Defteron to ESB3 einai epikintino gia esoterikes aimoragies prepei na dinis taftoxrono me to ESB3 Bitamines K, ala MONO Bitamini K oles ales Bitamines boithane ta kokidioseis na ginoune pio dynato.
 
Καλε μου Αλεξανδρε
απο τη στιγμη που εγινα μελος εδω, διαβαζω, διαβαζω, το μονο που θελω ειναι τα πουλια που φροντιζω να ειναι υγιη, δεν ειμαι εκτροφεας, επικοινωνησα με τον γιατρο κ εστειλα δειγματα κ ξοδεψα λεφτα για τα απλα κοινα παπαγαλακια, απο ενδιαφερον κ μονον!
Αν τωρα ατυχησα, δεν το ξερω!

Απο χθες που μου ειμαι για το esb3, εκανα αναζητηση στο φορουμ κ διαβασα ολα τα σχετικα ποστ,τι να πω; Εγω δεν εχω αλλη λυση, θα ακολουθησω τις συμβουλες του γιατρου... Παντως μου εκανε λογο για βιταμινη B, που υπαρχει σε ολα τα σκευασματα...

ευχαριστω για τη γνωμη σου, τη σεβομαι γι'αυτο τη ζητησα, ελπιζω να πανε ολα καλα, η δευτερη εξεταση δε θα δειξει αν σκοτωθηκαν τα κοκκιδια;
 
Back
Top