Αναπαραγωγή Πολυ κελαηδημα στη ζευγαρωστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efi

PB Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2008
Μηνύματα
351
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Καλημερα! Ειναι η ρωτη φορα που ζευγαρωνω καναρινια και εχω να παρατηρησω την εξης διαφορα... Ο αρσενικος μου οπως ειχα πει και σε παλαιοτερο ποστ κελαηδουσε οταν ηταν στο κλουβακι του πολυ αλλα τοσο χαμηλοφωνα που επρεπε να καθερσαι διπλα του για να τον ακουσεις και ειχε και αποσταση απο το κλουβι της θηλυκιας... Εδω και εβδομαδα που τα εχω και τα δυο στη ζευγαρωστρα ο αρσενικος ακουγεται σε ολο το σπιτι απο το πολυ δυνατο και ασταματητο κελαηδημα!Ηθελα απλα να ξερω αν ειναι ολο αυτο φυσιολογικο... Τωρα που την εχει διπλα του τη θηλυκια τωρα κελαηδαει; Απο διαφορα ποστς που εχω διαβασει εδω μεσα περιμενα μιας και την εχει διπλα του να μην κελαηδαει καθολου! Τι γινεται; 😕
 
Και τα δύο μπορεί να γίνονται. Είναι και τα δυό φυσιολογικά.
Πέραν απο τα γνωστά ωφείλονται στην ιδιοσυγκρασία του πουλιού
και στις ορμόνες του την ανάλογη περίοδο.
Υπάρχουν αρσενικά που πριν να ζευγαρώσουν χαλούν τον κόσμο
και "επιτίθενται" στην κανάρα τραγουδώντας με κατεβασμένα φτερά.
Αλλα πάλι που το κάνουν την ώρα που το θηλυκό είναι στην φωλιά
αλλά χωρίς καμιά διάθεση για ζευγάρωμα ή άλλη επαφή.
Υπάρχουν αυτά που μουγκένονται κυριολεκτικά, αλλά παρ' όλα αυτά είναι
απολύτως επιτυχημένα αρσενικά σε όλα τους τα καθήκοντα.
- Εκείνο που γνωρίζουμε σαν γενική αρχή, είναι οτι ένας απο τους λόγους που κελαηδούν
είναι, η προσέλκυση του θηλυκού.Απο την στιγμή που αυτό γίνει, δεν υπάρχει λόγος
για να συνεχίζεται το κελάηδημα τουλάχιστον με τον τρόπο που γινόταν.
Απο την άλλη πάλι πλευρά, η παρατήρηση δείχνει πολλές ακόμα και μάλιστα πολύ
περίπλοκες συμπεριφορές που δεν χωρούν στην πιο πάνω γενικότητα.
Εδώ υπάρχει και η επιστημονική, ας πούμε, άποψη
Τι ακριβώς κάνει τα κατοικίδια πουλιά να τραγουδούν;
 
Αρα ισως και να ειναι φυσιολογικο και να ελπιζω οτι θα ειναι ικανος και να εκπληρωσει τα "καθηκοντα" του οταν τους βγαλω το χωρισμα! 😉 Ευχαριστω κ. Μακη κ ελπιζω ολα να μου πανε καλα!
 
ειναι απολυτος φυσιολογικο. Δειχνει οτι ο καναρος ειναι ετοιμος να ζευγαρωσει με την καναρα σου.η καναρα ανταποκρινεται;
 
Η καναρα κανει σαν τρελη! Απο το ενα κλαδακι στο αλλο και οταν σταματαει το κελαηδημα του φωναζει! Απλα εκτος απο αυτο που λεω οτι πριν δεν κελαηδουσε τοσο πολυ και τοσο δυνατα, τωρα για μεγαλο διαστημα της γυριζει πλατη παει στο μακρυνο κλαδακι και κελαηαδει απο εκει! Ουτε που την κοιταει! Μετα γυριζει και την κοιταζει και αρχιζει παλι αλλα την περισσοτερη ωρα κελαηδαει στο πουθενα! Και η αλλη παθαινει πανικο τρεχει απο εδω κ απο εκει! Προβληματιστηκα επειδη εδω λεμε οτι το κελαηδημα κοβεται στη ζευγαρωστρα επειδη ειναι κοντα... Τι να πω... Ο δικος μου τα κανει αναποδα μαλλον!
 
Back
Top