Γενικά Πολύωρο ταξίδι παπαγάλων

STALAVISTA

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
34
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους πραγματικά όμως γνωρίζουν, αν μπορούν να μεταφερθούν 2 parrotlets στον χώρο όμως των αποσκευών(με εξαερισμό εννοείται...) σε 8ωρο ταξίδι ή θα είναι επικίνδυνο; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί προς το παρόν δεν βρίσκω να τα αφήσω κάπου για τις δυο εβδομάδες που πρέπει να λείψω και μπορεί αναγκαστικά να τα πάρω μαζί μου αλλά δεν αφήνουν στον χώρο τον επιβατών..
 
Ναι λεωφορείο και μου είπαν ότι ο χώρος κλιματίζεται, απλά το θέμα είναι οι τόσες ώρες στο σκοτάδι... (αν και σκεύτομαι να τους έβαζα κανένα λεντάκι να βλέπουν τα βασικά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Δεν υπάρχει κάποιο δρομολόγιο που να επιτρέπονται τα ζώα στον επάνω χώρο μαζί σου; Είχα το ίδιο πρόβλημα για πολλά χρόνια από Θεσσαλονίκη προς Χαλκιδική και το αντίστροφο και ενώ υπήρχαν δρομολόγια οι υπάλληλοι είτε δεν το γνώριζαν είτε αδιαφορούσαν "γιατί πουλί είναι τι θα πάθει;","κι αν πάθει δεν χάλασε κι ο κόσμος". Ψάξε λίγο καλύτερα μήπως και το συγκεκριμένο δρομολόγιο είναι η λύση που ψάχνεις.
Δεν θα με προβληματιζε το φως όσο η θερμοκρασία που, ακόμη κι αν κλιματίζεται ο χώρος, θα είναι ιδιαίτερα υψηλή στον συγκεκριμένο χώρο.
 
Ναι λεωφορείο και μου είπαν ότι ο χώρος κλιματίζεται, απλά το θέμα είναι οι τόσες ώρες στο σκοτάδι... (αν και σκεύτομαι να τους έβαζα κανένα λεντάκι να βλέπουν τα βασικά...
Περα απο τον κλιματισμο θα πρεπει να σε προβληματισει και τι θα γινει σε περιπτωση που μετακινηθει καμια βαλιτσα, το πιο πιθανο ειναι να τα συνθλιψει.

Αν δεν υπαρξει φωτισμος το πιο πιθανο ειναι να ειναι σε πανικο για 8 ωρες.
 
Καλησπέρα. Πριν 1 χρόνο που είχα την ίδια απορία. Έψαξα το θέμα και με ενημέρωσαν από το κτελ της Λευκάδας ότι μπορώ να πάρω τα κατοικίδια μαζί μου στο πρώτο ή το τελευταίο δρομολόγιο αφού ενημερώσω το κτελ. Σε περιπτώσεις σκύλου/γάτας υπάρχει θέμα από την πλευρά των οδηγών (ότι γεμίζει το λεωφορείο με τρίχες) και όχι από την νομοθεσία. Αν σε περιπτώση βρεθεί κάποιος συνεπιβάτης και πει ότι είναι αλεργικός ή κάποια γυναίκα ότι είναι έγγυος, μπορώ να ζητήσω βεβαίωση από γιατρό ότι ισχύει η αλεργία/εγγυμοσύνη αλλιώς ο οδηγός θα πρέπει να κατεβάσει τους συνεπιβάτες που έχουν το πρόβλημα κι όχι εμένα και τον Λίνκ. Επίσης πήγα σε έναν κτηνίατρο για να μου δώσει μια βεβαίωση ότι ο παπαγάλος είναι υγειής ώστε να μπορεί να ταξιδέψει και μου πρότεινε από μόνος του αντί να κουβαλάω μια κόλα Α4 να μου φτιάξει ένα βιβλιάριο υγείας από σκύλο πάνω στο οποίο θα μπορώ να αναγράφω τις επισκέψεις και οποιαδήποτε αγωγή έχω δώσει στον Λινκ.

Για την διαδρομή (αν και στην δική μου περίπτωση ήταν 1.5 ώρα) αγόρασα ένα μικρό κλουβί ώστε να τον έχω στα πόδια μου. Πλέον όταν βλέπει το μικρό κλουβί μπαίνει από μόνος του μέσα γιατί νομίζει ότι θα πάει βόλτα.
 
Τσέκαρε εδώ και ρώτα για συγκεκριμένα δρομολόγια
Εγώ που το έψαξα λιγο τον νομο, έλεγε κατόπιν συνεννόησης με τον οδηγό και να συνοδεύονται από βιβλιάριο υγείας(που δεν εχω...). Στην στιχομυθία που είχα με τον υπεύθυνο για τα συγκεκριμένα κτελ, μου είπε σχεδόν τα ίδια(οτι δεν παθαινουν τπτ, εχουμε μεταφερει κτλ) και όταν του είπα οτι είναι ιδιαίτερο είδος και θα το είχα προσεκτικά μαζί μου στα πόδια.. Μου απάντησε ότι κάποιοι επιβατες μπορεί να είχαν αλεργία σε αυτά οπότε, δεν το συνέχισα...
[automerge]1562508284[/automerge]
Περα απο τον κλιματισμο θα πρεπει να σε προβληματισει και τι θα γινει σε περιπτωση που μετακινηθει καμια βαλιτσα, το πιο πιθανο ειναι να τα συνθλιψει.

Αν δεν υπαρξει φωτισμος το πιο πιθανο ειναι να ειναι σε πανικο για 8 ωρες.
Σίγουρα θα κοιτούσα πως και που θα τα έβαζαν ώστε να μην υπήρχε τέτοιος κίνδυνος... Εξάλου θα ήταν κανονικά με το κλουβί τους, όχι σε κανένα χάρτινο κουτακι
 
Εγώ θα προβληματιζομουν με την ζέστη και τον πανικό τους... Θα μιλούσα με τον οδηγό για να τα έχω σε ένα μικρό κλουβάκι σκεπασμένα στα πόδια μου... Δεν ξερω αν θα τα κατάφερνα αλλά αυτό θα έκανα...
 
Σίγουρα θα κοιτούσα πως και που θα τα έβαζαν ώστε να μην υπήρχε τέτοιος κίνδυνος... Εξάλου θα ήταν κανονικά με το κλουβί τους, όχι σε κανένα χάρτινο κουτακι

Συνηθως κατα την διαρκεια του δρομολογιου βαζουν και βγαζουν αποσκευες γι αυτο στο λεω.
Εννοειται οτι θα ειναι σε κλουβακι αλλα αν μετακινηθει μια βαλιτσα 20κιλων σε ενα αποτομο φρεναρισμα δεν θα βρεις ουτε πουπουλο...
 
Βασει νομου εχουν συγκεκριμενα δρομολογια που επιτρεπονται τα ζωακια! στις αποσκευες οχι, ειναι υψηλες οι θερμοκρασιες υπαρχει μεγαλος κινδυνος για αυτα!
 
Απαντώ αρχικά στο πρώτο ποστ και ας είναι παλιό.

Mε κανέναν τρόπο και για κανέναν λόγο. Ο ψυχολογικός αντίκτυπος στα πουλιά θα είναι μη αναστρέψιμος. Το έχω δοκιμάσει και όχι σε χώρο αποσκευών αλλά στο πίσω κάθισμα αυτοκινήτου. Το πουλάκι κόντεψε να "μείνει" από το φόβο του.
Μη βλέποντας που πανε και νιώθοντας τα τραντάγματα και τους θορύβους μέσα στο σκοτάδι δε θέλει "φαντασία" για το πως θα αντιδράσουν. Απλά βάλτε τον εαυτό σας στη θέση τους, μέσα σε ένα σκοτεινό "κουτί" να μην ξέρετε που είστε και που σας πάνε, να μη βλέπετε τίποτα και να ακούτε απειλητικούς θορύβους την ώρα που τρανταζόσαστε βάναυσα. Μετά δεν τίθεται θέμα σκέψης.

Τώρα στον χώρο επιβατών εξαρτάται απ' τα πουλάκια και απ' το συνοδό.
 
Στον χώρο αποσκευών μην το επιχειρήσεις καν για τόσες ώρες. Πάρε ένα κλουβί μικρό και παρ' τα μαζί σου στην καμπίνα όπου θα τα σκεπάσεις με ένα ύφασμα. Επιτρέπεται να τα έχεις μαζί σου στην καμπίνα από τον νόμο, αλλά συνεννοήσου από πριν με το ΚΤΕΛ.
 
Στον χώρο αποσκευών μην το επιχειρήσεις καν για τόσες ώρες. Πάρε ένα κλουβί μικρό και παρ' τα μαζί σου στην καμπίνα όπου θα τα σκεπάσεις με ένα ύφασμα. Επιτρέπεται να τα έχεις μαζί σου στην καμπίνα από τον νόμο, αλλά συνεννοήσου από πριν με το ΚΤΕΛ.
Να "χωθώ" εδώ Γιάννη να πω οτι ο Ερνέστο έκανε 10ωρο ταξίδι με το αυτοκίνητο πήγαινε και άλλες 10 έλα πρόπερσι. Οσο ήταν σκεπασμένος τρελάθηκε από την ανυσηχία και αγχώθηκε σε σημείο να βουτάει στην ποτίστρα και να τραβάει τα φτερα του. Οταν τον ξεσκεπάσαμε πήγε πρίμα.
Σε γενικές γραμμές το σκέπασμα τα ηρεμεί, όταν όμως εισέρχονται οι εξωτερικοί παράγοντες (θόρυβοι, κινηση, τραντάγματα) το σκηνικό αλλάζει, πάντα εμπειρικά το λέω απ' την εμπειρία μου με τον Ερνέστο.
Αν το πουλάκι είναι εξοικειωμένο μαζί μας κατ' εμέ είναι καλύτερο να είναι ξεσκέπαστο ή σκεπασμένο απο 3 πλευρές και απο την "ανοικτή" να μπορεί να μας βλέπει.
 
Φίλε Διονύση μπορεί το πουλάκι ή τα πουλάκια να είναι εξοικειωμένα μαζί μας και εμείς μαζί του ή μαζί τους αλλά δεν είναι οι υπόλοιποι επιβάτες, αφού μιλάμε για ΚΤΕΛ. Όταν λοιπόν θα ξεπεράσουν το αρχικό στρες και θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον, όντας ξεσκέπαστα, θα αρχίσουν τα τιτιβίσματα και οι φωνές. Και επειδή ισχύει πάντα ο νόμος του Μέρφι, ο πιο περίεργος άνθρωπος του λεωφορείου θα κάθεται είτε δίπλα μας, είτε μπροστά μας, είτε πίσω μας. Οπότε σίγουρα δεν θέλουμε να τσακωνόμαστε όλη την ώρα μαζί του.
Κι εγώ όσες φορές έχει χρειαστεί να μετακινήσω κάποια από τα πουλιά μου με το αυτοκίνητο μου, τα έχω σε κλουβί και ξεσκέπαστα. 😉👍
 
Φίλε Διονύση μπορεί το πουλάκι ή τα πουλάκια να είναι εξοικειωμένα μαζί μας και εμείς μαζί του ή μαζί τους αλλά δεν είναι οι υπόλοιποι επιβάτες, αφού μιλάμε για ΚΤΕΛ. Όταν λοιπόν θα ξεπεράσουν το αρχικό στρες και θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον, όντας ξεσκέπαστα, θα αρχίσουν τα τιτιβίσματα και οι φωνές. Και επειδή ισχύει πάντα ο νόμος του Μέρφι, ο πιο περίεργος άνθρωπος του λεωφορείου θα κάθεται είτε δίπλα μας, είτε μπροστά μας, είτε πίσω μας. Οπότε σίγουρα δεν θέλουμε να τσακωνόμαστε όλη την ώρα μαζί του.
Κι εγώ όσες φορές έχει χρειαστεί να μετακινήσω κάποια από τα πουλιά μου με το αυτοκίνητο μου, τα έχω σε κλουβί και ξεσκέπαστα. 😉👍
Σίγουρα εχεις δίκιο οσον αφορά το ΚΤΕΛ και ακόμα πιο δίκιο ότι όλοι οι περίεργοι ξαφνικά είναι "δίπλα" σου. Ομως απλα ήθελα έμμεσα να πω ότι το "σκέπασμα" των πουλιών δε διώχνει το άγχος απ' τα πουλιά (κάποια μάλλον "λουφάζουν" τρομαγμένα παρά κοιμούνται) αλλά από εμάς 😉
 
Μα κι εγώ για την συγκεκριμένη περίπτωση το έγραψα. Είναι από αυτές που θέλεις όντως να "λουφάξει" το πουλάκι για να γλυτώσεις από άλλες πιο άβολες καταστάσεις.
 
Φίλε Διονύση μπορεί το πουλάκι ή τα πουλάκια να είναι εξοικειωμένα μαζί μας και εμείς μαζί του ή μαζί τους αλλά δεν είναι οι υπόλοιποι επιβάτες, αφού μιλάμε για ΚΤΕΛ. Όταν λοιπόν θα ξεπεράσουν το αρχικό στρες και θα προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον, όντας ξεσκέπαστα, θα αρχίσουν τα τιτιβίσματα και οι φωνές. Και επειδή ισχύει πάντα ο νόμος του Μέρφι, ο πιο περίεργος άνθρωπος του λεωφορείου θα κάθεται είτε δίπλα μας, είτε μπροστά μας, είτε πίσω μας. Οπότε σίγουρα δεν θέλουμε να τσακωνόμαστε όλη την ώρα μαζί του.
Κι εγώ όσες φορές έχει χρειαστεί να μετακινήσω κάποια από τα πουλιά μου με το αυτοκίνητο μου, τα έχω σε κλουβί και ξεσκέπαστα. 😉👍
Ακριβώς αυτό ήταν το μεγαλύτερο αγχος μου ακόμη κι αν αν τα έπαιρνα μην άρχιζαν ξαφνικά να φωνάζουν δυνατά και τέτοια... Μπορεί να τα υπεραγαπάω αλλά δεν έχω την απαίτηση να τα ανεχτούν οι συνεπιβάτες και δεν το θεωρώ και σωστό... Εν τέλη πάντως βρήκα άτομο να τα αφήσω για αυτήν την φορά.. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας 🙂
 
Back
Top