Γενικά Πορεία και εξέλιξη

GreekMan72

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.149
Πόλη
Ραφήνα
Αγαπητοί φίλοι, θα ήθελα τις απόψεις σας και φυσικά τις πολύτιμες συμβουλές σας πάνω σε έναν προβληματισμό μου.
Από μικρός μου άρεσαν τα καναρινιά και θυμάμαι μεγάλες περίοδους στην ζωή μου που είχα ένα καναρινί για συντρόφια. Ωστόσο, οι γνώσεις μου ήταν ελάχιστες. Ως εκ τούτου και η φροντίδα που παρείχα, στοιχειώδης. Αυτά άλλαξαν πριν περίπου δυο χρόνια όπου το καναρινί που είχα τότε μου έμεινε κυριολεκτικά στα χέρια.. Ένα όμορφο πουλάκι που με γέμιζε χαρά με το κελαίδημα του. Δεν σας κρύβω ότι έκλαψα που το έχασα.. Κάπου εκεί λοιπόν πήρα την απόφαση ότι, προφανώς, το έχασα γιατί κάτι δεν έκανα καλά εγω. Κάτι δεν εντόπισα ώστε να μπορέσω να το βοηθήσω.. Και έτσι άρχισα να ψάχνω και να διαβάζω. Συνεχώς στις αναζητήσεις μου πρόεκυπτε το petbirds. Έκπληκτος από το πόσα πράγματα πρέπει να γνωρίζουμε για την σωστή ανατροφή των φίλων μας άρχισα να τα εφαρμόζω στο επόμενο πουλάκι που απέκτησα. Και συνέχιζα να διαβάζω, να παρατηρω, να πειραματίζομαι και να αγοράζω πουλάκια.. Έφτασα στον αριθμό 4 (αρσενικά καναρίνια) και αποφάσισα να σταματήσω για καθαρά πρακτικούς και χωροταξικούς λογούς.
Μέσα από την γνώση που υπάρχει εδώ μέσα (κυριολεκτικά θησαυρός με πολύτιμους λίθους όλους εσάς, τα μέλη και τους υπεύθυνους ) έφτασα σε ένα πολύ κάλο επίπεδο. Αντιμετώπισα ασθένειες, εξέλιξα την διατροφή και διαμονή των φίλων μου με ότι καλύτερο, τους προστάτευσα με ειδικές κατασκευές, τους πήρα ποτίστρες κενού και ταΐστρες οικονομίας όπου και φρέσκια τροφή έχουν μόνιμα και δεν πετάμε σπόρους, ξύλινες πατήθρες, ζευγαρώστρες για «σπίτι» κλπ κλπ κλπ.
Όλα καλά λοιπόν μέχρι εδώ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω τα πουλάκια μου ευτυχισμένα και τα απολαμβάνω με χαρά στον πρωινό μου καφέ (είναι ίσως και η μοναδική ώρα της μέρας που μπορώ να τα απόλαυσω και να τα παρατηρήσω ειδικά αυτήν την περίοδο που η νύχτα έρχεται νωρίς). Χαίρομαι που εχω αυτοπεποίθηση (αλλα όχι έπαρση) στο να παρατηρήσω, να συμπεράνω και να πράξω. Όμως εδώ και μερικές εβδομάδες με «τρώει» η σκέψη να πάω λίγο παρακάτω. Αφενώς μεν για να τα κάνω ακόμη ποιό ευτυχισμένα και αφετερου δε για να ευτυχίσω κι εγώ μέσο αυτών.:D

Υπάρχουν διαφορές σκέψεις αλλά και απορίες ως προς το που και πως να πάω. Και για να γίνω ποιο σαφής θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω τις υποθετικές επιλογές μου και να παραθέσω τις ερωτήσεις και τους προβληματισμούς μου για κάθε μια από αυτές. Ξέρω ότι πολλά από αυτά τα θέματα έχουν χιλιοαναλυθεί οπότε συγχωρέστε με προκαταβολικά για τον κόπο που σας βάζω και για την ευγένεια σας, που καταχράζομαι.

Πριν όμως θα ξεκινήσω με τον στόχο. Ο στόχος είναι, όπως είπα, να είναι χαρούμενα τα πουλάκια αλλά και εγώ. Εγώ είμαι χαρούμενος όταν τα ακούω να κελαηδούν. Απλό. Σύμφωνα πάντα με τις διαθέσεις τους και με τους βιολογικούς τους νόμους. Αυτό είναι δεδομένο.

Οι επιλογές είναι οι εξής:
1η. Αγορά κλούβας πτήσης για τους 4 φίλους μου με προοπτική να τους κάνω 6 ή και 8. Αυτό αναλόγως την δίκη σας γνώμη. Η κλούβα η οποία αποτελεί την επιλογή μου για οικονομικούς και χωροταξικούς λόγους είναι η παρακάτω: (Φυσικά θα γίνουν κατασκευαστικές βελτιώσεις)
2η.Αγορά της εν λόγω κλούβας και πρώτη προσπάθεια για ζευγάρωμα την ερχόμενη άνοιξη.​
3η. Να μείνω ως έχω και να συνεχίσω να απολαμβάνω τον καφέ μου.​
Πάμε μία μία τις επιλογές τώρα:​
1η. Έχοντας διαβάσει τα υπέρ και τα κατά κλούβας εναντίον κλούβιων, δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα στο μυαλό μου.​
1α. Ξέρω ότι χαρούμενο πουλάκι είναι αυτό που έχει την δυνατότητα να πετά άρα να ασκείται περισσότερο. Αυτή είναι η σκέψη που με οδηγεί στην κλούβα. Η παροχή μεγαλυτέρου χώρου από τις ζευγαρώστρες που τα έχω τώρα (μία για το καθένα).​
Ωστόσο, ξέρω ότι τα αρσενικά καναρίνια δεν κελαηδούν όταν έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους. Πόσο μάλλον και όταν μοιράζονται το ίδιο κλουβί. Έκανα κάποια πειράματα στην αρχή και το τεκμηρίωσα. Με την κλούβα τι αλλάζει; Πως θα ορίσει τον χώρο του το καθένα από αυτά; Μήπως θα επικρατήσει ένα ή δύο έναντι των άλλων και τα υπόλοιπα θα ζουν μια κόλαση; 😱 (αστειεύομαι με την υπερβολή του λόγου αλλά έχει έννοια το ερώτημα). Διάβασα σε κάποιο ξένο, νομίζω αγγλικό site, ότι εάν έχουμε δυο αρσενικά μαζί το κυρίαρχο ναι μεν έχει νεύρα αλλά γενικά είναι καλά, ενώ το άλλο σιγά σιγά μαραζώνει με συνέπεια ακόμη και την απώλεια του.. Μήπως λοιπόν με όλα αυτά θα χαθεί το πολύτιμο για μένα κελάηδημα τους και ναι μεν θα είναι χαρούμενα (και ίσως όχι όλα εάν στηριχθώ στα όσα λένε οι Άγγλοι..) αλλά θα χαθεί το άλλο μισό του στόχου που είναι το να είμαι χαρούμενος εγώ;☹ Μπορεί να είμαι υπερβολικός στις σκέψεις μου αλλά έτσι είναι οι σκέψεις.. Πάντα τα σενάρια που κάνουμε για υποθετικές καταστάσεις τείνουν να είναι ακραία..😵
1β. Αν υποθέσουμε πως η κλούβα δεν είναι η κόλαση😱 που περιέγραψα πριν, μέχρι πόσα αρσενικά θα ήταν άνετη η διαβίωση σε αυτή που προτίθεμαι να αγοράσω;​
2η. Από τις απόψεις σας για το 1 Θα εξαρτηθεί και το 2. Εάν αγοράσω την κλούβα και προχωρήσω και με το ζευγάρωμα, αυτό προϋποθέτει την αγορά ενός θηλυκού. Όλα καλά μέχρι εδώ. Εφόσον θα έχω 4 ζευγαρώστρες άδειες η παροχή «στέγης» αλλά και «ερωτικής φωλιάς» είναι ήδη λυμένη. Το θέμα είναι το παρακάτω. Εάν όλα πάνε καλά (που μπορεί και να μην πάνε ως πρωτάρης) και έχω μια επιτυχημένη γέννα τι τα κάνω τα νέα πουλάκια όταν θα είναι έτοιμα να χωριστούν από τους γονείς; Τα αρσενικά μέσα στην κλούβα με τα υπόλοιπα αρσενικά και τα θηλυκά σε μία ή και περισσότερες ζευγαρώστρες για μόνιμη κατοικία;​
3η. Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν και πολλά να ειπωθούν. Το μόνο που ίσως μπορεί να ειπωθεί είναι ότι όποιος βρεθεί Ραφήνα, κερνάω καφέ ή ότι άλλο( τσίπουρο, μπύρα, κρασί) για να τα απολαύσουμε παρέα.:)👍cool:​
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το τεράστιο post…🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από εμένα ΌΧΙ σε αυτού του είδους κλούβας.
Πέρισυ την αγόρασα, την προηγούμενη εβδομάδα την έδωσα...
Είναι ΠΟΛΎ δύσκολα διαχειρίσιμες...
Δεν ξαναγράφω τους λόγους, θα τους έχεις ήδη πληροφορηθεί.
Για ΕΜΈΝΑ κλούβες θηλυκών, νεοσσών & για πτήσεις είναι μόνο αυτές: http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/kloubes?product_id=59 σε λογικά επίπεδα χρήματων. Μετά οι 90άρες ζευγαρώστρες κινέζικες και πιο μετά οι 76άρες με το σταντ. Προσωπικά τώρα χρησιμοποιώ ενωμένες 58άρες της 2gr γιατί αυτές με βολεύουν στην παρούσα φάση. Οι "βιλίτσες" είναι για κοινωνικούς σπίνους κτλ τον καναρινά δεν τον βολεύουν... Από την άλλη αν την θες για να βάλεις 3-4 θηλυκά και ένα αρσενικό για ελεύθερο ζευγάρωμα και να παρατηρείς συμπεριφορές στο κοινόβιο προχώρησε... Πάντως νομίζω πως δεν προτείνεται αυτός ο τρόπος... Αν προχωρήσεις σε αγορά κοίταξε στο πράσινο σούπερ μάρκετ, έχει με χώρισμα στην μέση που είναι πιο πρακτική...
 
Υπολόγισε πως για 2 ζευγάρια θα χρειαστείς το λιγότερο:
2 ζευγαρώστρες όπου θα μένουν και μόνιμα τα αρσενικά, 1 ακόμα για τα θηλυκά και από 1 για κάθε επιτυχημένη γέννα μέχρι να δεις τι θα κάνεις τα μικρά...
 
Σε ευχαριστω πολυ @TZANNSPY ! Ειναι οντως πρακτικοτερη η προταση σου για τις κλουβες που προτεινεις και χωροταξικα βολευονται με καποιες βελτιωσεις και αλλαγες στο κατασκευαστικο τους. Εαν καταλαβα καλα, προτεινεις μια για δυο αρσενικα;
 
Όχι, σε μία ενιαία μπορείς να βάλεις 2-3 θηλυκά.
Επίσης σε μία με το αδιαφανές χώρισμα μπορείς να βάλεις για λίγο κι όχι μόνιμα 2 αρσενικά, εξαρτάται και από την ράτσα. Για παράδειγμα εγώ έβαζα τα μικρά τιμπράντο για "Εκπαίδευση" αργότερα αυτά που κράταγα τα έβαζα μόνα τους ένα ανά ζευγαρώστρα...
 
Πρώτα από όλα να γράψω ότι το ζητούμενο και το ιδανικό είναι από πού βιώνεις τώρα.
Χαρούμενος εσύ, χαρούμενα και τα πουλιά.
Με αυτήν την σκέψη πρέπει να πράξεις και σε αυτήν πρέπει να καταλήξεις.
Αφού αποφασίσεις για αναπαραγωγή που είναι μια από τις πιο όμορφες και απαιτητικές περιόδους, σε χρόνο, προετοιμασία, παρατήρηση κ. Α η γνώμη μου είναινα αγοράσεις δυο ακόμα ζευγαρωστρες όπου εκεί θα φιλοξενήσεις τα δυο ζευγάρια. Για την κλούβα στην παρούσα φάση είμαι αρνητικός. Στο μέλλον εάν όλα πάνε καλά με τα ζευγαρώματα μια καλή πρόταση είναι αυτή πουσου πρότεινε ο Σπύρος.
 
Σε ευχαριστω πολυ @patrickios ! Aυτη την στιγμη χρησιμοποιω αντιστοιχων διαστασεων ζευγαρωστρες για τα καναρινια μου. Σε αυτη την φωτο τα 3 απο τα 4.

20181021_175503.jpg

(Ξερω οτι η φωτο δειχνει περισσοτερο την πολυθρονα μου παρα τα καναρινια μου... :D )
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρώτα από όλα να γράψω ότι το ζητούμενο και το ιδανικό είναι από πού βιώνεις τώρα.
Χαρούμενος εσύ, χαρούμενα και τα πουλιά.
Με αυτήν την σκέψη πρέπει να πράξεις και σε αυτήν πρέπει να καταλήξεις.
Αφού αποφασίσεις για αναπαραγωγή που είναι μια από τις πιο όμορφες και απαιτητικές περιόδους, σε χρόνο, προετοιμασία, παρατήρηση κ. Α η γνώμη μου είναινα αγοράσεις δυο ακόμα ζευγαρωστρες όπου εκεί θα φιλοξενήσεις τα δυο ζευγάρια. Για την κλούβα στην παρούσα φάση είμαι αρνητικός. Στο μέλλον εάν όλα πάνε καλά με τα ζευγαρώματα μια καλή πρόταση είναι αυτή πουσου πρότεινε ο Σπύρος.

Σε ευχαριστω για τις αποψεις και τις συμβουλες σου @Παναγιώτης1971 !
 
@GreekMan72 καλημέρα..
Τα αρσενικά κράτησε τα όπως τα έχεις μην αλλάξεις τίποτα.
Αν τελικά πάρεις τέσσερα θηλυκα αγόρασε άλλες τέσσερις ζευγαρώστρες γι'αυτα..
Όταν με το καλό φτάσεις στην αναπαραγωγή και φτιάξεις τα ζευγάρια θα έχεις τέσσερις ζευγαρώστρες άδειες για να βαλεις τα μικρά που θα έρθουν...
Το "πρόβλημα" σου θα αρχίσει όταν τελειώσει η αναπαραγωγή και θα βρεθείς με 25- 35 μικρούλια σύν τους γονείς τους...
 
@GreekMan72 καλημέρα..
Τα αρσενικά κράτησε τα όπως τα έχεις μην αλλάξεις τίποτα.
Αν τελικά πάρεις τέσσερα θηλυκα αγόρασε άλλες τέσσερις ζευγαρώστρες γι'αυτα..
Όταν με το καλό φτάσεις στην αναπαραγωγή και φτιάξεις τα ζευγάρια θα έχεις τέσσερις ζευγαρώστρες άδειες για να βαλεις τα μικρά που θα έρθουν...
Το "πρόβλημα" σου θα αρχίσει όταν τελειώσει η αναπαραγωγή και θα βρεθείς με 25- 35 μικρούλια σύν τους γονείς τους...

@Giannisbox σε ευχαριστω πολυ! Το αρχικο πλανο, εαν τελικα παω στην επιλογη του ζευγαρωματος, ειναι ενα ζευγαρι που σκοπευω να το δημιουργησω με το καλυτερο απο τα αρσενικα μου. Οχι παραπανω ζευγαρια.
 
Καλημέρα. Να μείνεις με τα τέσσερα αρσενικά. Να πάρεις μόνο ένα θηλυκό (ή δύο για εναλλακτική ) και να το ζευγαρώσεις με ένα απ΄ αυτά. Θα έχεις πάντα λίγα πουλάκια που θα σε ευχαριστούν, θα δίνεις και σε κάνα γείτονα - φίλο κανένα και θα είσαι ευτυχισμένος. Η μόνη μου εμονή είναι να πάρεις μια ράτσα που να σου κάνει κλικ και όχι ότι να ΄ναι. Μετά να κάνεις ένα πλάνο σε σχέση με τον χώρο σου και να βρεις που θα έβαζες μια κλουβίτσα. Πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα (μεγάλο) δώσε τους την ιδέα να σου κόψουν τα ξυλάκια, πάρε λίγο πλέγμα και να την μοντάρεις. Εάν δεν τα καταφέρνεις με αυτά κέρνα καμιά μπύρα κάποιον ξυλουργό - επιπλά και το πρόβλημα έφυγε. Μην ταλαιπωρείσαι άδικα με πολλά - πολλά.
 
Καπως ετσι το εχω σκεφθει κι εγω για το αναπαραγωγικο σκελος εαν τελικα αποφασισα να προχωρησω.

Το κατασκευαστικο κομματι δεν αποτελει προβλημα. Ειτε ξυλο ειτε σιδερο ειτε οτι αλλο το εχω ανετα. Μαλιστα εχω κανει ηδη και καποια κατασκευαστικα σχεδια και κοστολογηση για μια ιδεα που ειχα. (Μηχανικος και χομπιστας μαστροχαλαστης γαρ:)

Η ιδεα της αγορας της κλουβας που εχω βαλει ποιο πανω ειναι ενα δευτερο πλανο που αφορα αγορα της και βελτιωση της με διαφορες αλλαγες που δεν ειναι ομως της παρουσης.

Συνεπως, εσυ δεν λες οχι στην κλουβα εαν καταλαβα καλα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλά κατάλαβες, η κλούβα είναι μονόδρομος στην αναπαραγωγή. Πρέπει να μείνουν τα μικρά τουλάχιστον για έξι μήνες, να ξεκαθαρίσουν και να αναπτυχθούν σωστά. Μετά αποτελεί λύση διαμονής μόνο για τα θηλυκά που η κοινοβίωση δεν μας απασχολεί. Τα αρσενικά αυστηρά κατά μόνας.
 
οπότε συγχωρέστε με προκαταβολικά για τον κόπο που σας βάζω και για την ευγένεια σας, που καταχράζομαι.

Δε σε συγχωρούμε για τίποτα, διότι παρέθεσες ένα από τα πιο ευγενικά μηνύματα. 😉

Λοιπόν στο post σου είδα τον εαυτό μου. Πραγματικά, για τους ίδιους λόγους γράφτηκα στο petbirds και θεωρώ πως έχω κάνει πάνω κάτω τα ίδια βήματα χοντρικά. Γραφτήκαμε και σχεδόν την ίδια περίοδο. Πριν έναν χρόνο δεν ήξερα να βάζω τις πατήθρες στο κλουβί. Τώρα έρχονται άνθρωποι και μου ζητάνε πουλιά.
Εγώ βιάστηκα και προχώρησα και σε αναπαραγωγή. Δεν το μετανιώνω, πολύ ωραία εμπειρία. Έφτασα από το ένα πουλάκι όμως να έχω οχτώ. Τους δύο γονείς, τον έναν που τον πήρα για θηλυκό αλλά όταν τον άκουγες νόμιζες ότι έπαιζε βιολοντζέλο, και πέντε μικρά. Πλέον από αυτό το κοπάδι έχω μόνο ένα. Δεν ήταν ο καλύτερος τραγουδιστής, αλλά είναι καψούρα μου. Παπαγάλος σε σώμα καναρινιού.
Μέσα από αυτήν την εμπειρία και διαβάζοντας στο site, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα που τείνω να το κάνω μότο μου: Να ασχοληθούμε με το στρες του εκτροφέα/ ιδιοκτήτη. Με άλλα λόγια, ο χώρος σου και ο χρόνος σου θα σου πούνε τι μπορείς να έχεις.
Και γω θέλω. Και καρδερίνα που έχω βρει κιόλας, και κλούβα πτήσης για να ξεμουδιάζουν κλπ. Στην παρούσα φάση μπορώ; Μου φτάνει ο χώρος; Μου φτάνει ο χρόνος; Θα έχω βοήθειες; ΟΧΙ. Μένω λοιπόν με το μικρούλι και το μπαμπόγερο που προσπαθώ να τον ξανακάνω πουλί.
Όταν θα μπορέσω, θα κάνω αυτό ακριβώς που προτείνεις και συ. Έχω ήδη τις ζευγαρώστρες, οπότε μία κλούβα πτήσης για τα μικρά και τα θηλυκά του χειμώνα. Μετρημένα ζευγαρώματα, όχι να γεμίζεις πουλιά, μετά να μην σου φτάνει ο χώρος αλλά να μην μπορείς να τα δώσεις κιόλας γιατί θες να τους τελειοποιήσεις και το τραγούδι κλπ κλπ.
Και άντε έβαλες τη ζευγαρώστρα να κρατάς τα θηλυκά σου. Πόσα μονά κλουβάκια μπορείς να έχεις για τα αρσενικά; Και αν θες να κρατήσεις περισσότερα; Όλο θα δίνεις και θα δίνεις και τελικά καταλήγεις να στρεσάρεσαι εσύ και τα πουλιά να την περνάνε ζάχαρη. Και να μην μπορείς να τα ακούς κιόλας, γιατί είσαι και εργαζόμενος άνθρωπος. Κάπου εκεί χάνεται η ουσία.
Όσον αφορά τον τύπο του κλουβιού, εγώ όταν θα κάνω το βήμα παρακάτω θα το κάνω με την κλούβα που προτείνει ο Σπύρος στο #2 post. Την έχω δει σε πετ και είναι μια χαρά.
Όσον αφορά στο τι θα κάνεις, ότι και να σου πούμε θα κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου. Έτσι γίνεται συνήθως. Και επειδή είσαι κατασταλλαγμένος άνθρωπος, θα το κάνεις και καλά. Απλά αυτό, δες το χώρο σου και αν δεν επαρκεί, τι μπορείς να κάνεις γι' αυτό.

Edit: Ουπς, τώρα είδα ότι το θέμα είναι λιγάκι παλιό. 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
Edit: Ουπς, τώρα είδα ότι το θέμα είναι λιγάκι παλιό. 😛

ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΕΙ... σε συγχωρούμε διότι ΚΑΙ ΕΣΎ παρέθεσες ένα από τα πιο ευγενικά μηνύματα. 😉
 
Edit: Ουπς, τώρα είδα ότι το θέμα είναι λιγάκι παλιό. 😛

Όταν ένα post έρχεται ξανά στην "επιφάνεια" για θέσεις και απόψεις που θα το εξελίξουν και θα τα πάνε παρακάτω, είναι πάντα αποδεκτό και χρήσιμο! Πόσο μάλλον όταν οι απόψεις αυτές έχουν βάση και τίθενται ολοκληρωμένα και τεκμηριωμένα! Άρα Σταύρο, σε ευχαριστώ πολύ που θέτεις και την δική σου άποψη! Δεδομένο ότι, όντως έχουμε κοινή πορεία είναι παραπάνω απο χρήσιμη! Βέβαια, οφείλω να πω ότι έχεις προχωρήσει περισσότερο από έμενα εφόσον έχεις κάνει και αναπαραγωγή. Μπράβο σου και άξιος και πάντα επιτυχίες φίλε μου!

Να ασχοληθούμε με το στρες του εκτροφέα/ ιδιοκτήτη. Με άλλα λόγια, ο χώρος σου και ο χρόνος σου θα σου πούνε τι μπορείς να έχεις.

Εδώ είναι το μεγάλο point! Έχω μια αρχή στην ζωή μου ως αναφορά στα χόμπι μου. Το χόμπι έχει την έννοια μιας διαδικασίας η οποία κατά την άποψη μου πρέπει να σε χαλαρώνει και να σε βοηθάει να ανακτήσεις δυνάμεις για να αντιμετωπίζεις καλύτερα την ήδη στρεσογόνα καθημερινότητα. Κάπου εκεί λοιπόν υπάρχει μια λεπτή κόκκινη (ή ότι άλλο χρώμα γουστάρεις 🙂) γραμμή, την οποία εάν την περάσεις αντιλαμβάνεσαι ξαφνικά ότι αντί να χαλαρώνεις στρεσάρεσε και από αυτό και προσθέτεις άλλον ένα αγχωγενή παράγοντα στους ήδη απαιτητικούς ρυθμούς της ζωής σου.. Όταν εντοπιστεί αυτό αυτόματα εντοπίζεται και το λάθος που έχει γίνει στην όλη προσέγγιση.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να μην προχωρήσω με αναπαραγωγή. Ο χρόνος μου δεν αρκετός ώστε να μπορέσω να αντεπεξέλθω με την συνέπεια που θα ήθελα σε μια τέτοια διαδικασία αλλά και να την απολαύσω αναλόγως. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δημιουργήσω συνθήκες αναπαραγωγής και γέννας τις οποίες δεν θα μπορούσα να της αναπτύξω και συντηρήσω έτσι όπως θα ήθελα. Είναι ψυχούλες και αυτά και κάθε ψυχή την οποία επιλέγεις με δίκη σου πρωτοβουλία να φέρεις σε τούτο τον κόσμο αξίζει του μεγαλύτερου δυνατού σεβασμού. και φροντίδας!
Αυτή είναι η άποψή μου. Ως εκ τούτου κατέληξα στην απόφαση του "Όχι αναπαραγωγή". Προτιμώ να εξασφαλίσω τις ιδανικότερες δυνατές συνθήκες στα 4 αρσενικά μου (είμαι στην φάση να τα κάνω 5 που είναι και το χωροταξικό μου όριο -5 60αρες ζευγαρώστρες) και να τα απολαμβάνω όπως και όποτε μπορώ.

Και να μην μπορείς να τα ακούς κιόλας, γιατί είσαι και εργαζόμενος άνθρωπος. Κάπου εκεί χάνεται η ουσία.
Ακριβώς! Συμφωνώ απολύτως! Όπως είπα και πριν.. Είναι πολύ κρίμα να μην μπορείς να απολαύσεις τους κόπους σου.. Συμβαίνει έτσι κι αλλιώς στην ζωή μας με άλλα πράγματα.. Όχι να συμβαίνει και με τα χόμπι μας! Πάει πολύ!


Όσον αφορά τον τύπο του κλουβιού, εγώ όταν θα κάνω το βήμα παρακάτω θα το κάνω με την κλούβα που προτείνει ο Σπύρος στο #2 post. Την έχω δει σε πετ και είναι μια χαρά.

Εγώ την λύση της κλούβας, η οποία θα με βόλευε απίστευτα! δυστυχώς την απέρριψα επειδή από ότι έχω καταλάβει δεν είναι η ιδανικότερη λύση για αρσενικά δεδομένο ότι, αφενός θα τσακώνονται και δεν θα περνάνε καλά και αφετέρου δε γιατί δεν θα κελαηδούν, συνεπώς ούτε αυτά άλλα ούτε και εγώ θα είμαστε χαρούμενοι. Πραγματικά έχω λυπηθεί για αυτό άλλα δεν μπορώ να πάω κόντρα στην φύση των μικρών μας φίλων. Άρα, ο καθείς το δικό του διαμερισματάκι και.."μακρυά κι αγαπημένοι" :)

Σε ευχαριστω για το post σου!👍
 
Back
Top