Ασθένειες Πορτοκαλί διάρροια

KonstantinaS

PB New Member
Εγγραφή
6 Αυγ 2022
Μηνύματα
32
Πόλη
Athens
Καλησπέρα σας, ένα καναρίνι μου έκανε σήμερα κουτσουλιά ιδαρρή και είχε και σαν πορτοκαλί χρώμα σε κάποια σημεία. Του έβαλα αυγό βραστό και σκέφτηκα ίσως έφαγε κρόκο, αλλά και άλλες φορές που είχα βάλει δεν είχα παρατηρήσει κάτι, εκτός άμα μου διέφυγε. Δεν είμαι σίγουρη αν έχει κάποια άλλη αλλαγή συμπεριφοράς προς το παρόν. Ευχαριστώ!
 
Ο κρόκος του αυγού πράγματι μπορεί να χρωματίζει τις κουτσουλιές. Λες όμως ότι πρόκειται για υδαρή περιττώματα...πόσο υδαρή όμως είναι το ερώτημα, όπως επίσης και τι άλλες τροφές είχε καταναλώσει.
Φωτογραφία της κουτσουλιάς θα είναι χρήσιμο να ανεβάσεις.
 
@ianos Έχουν καταναλώσει το νερό τους και τους σπόρους τους, όπως πάντα δηλαδή. Μόνο το αυγό πρόσθεσα. Θα προσπαθήσω αύριο να δω αν είναι διακριτή για να σας δείξω και φωτογραφία
 
@KonstantinaS , Κωνσταντίνα, επειδή χρησιμοποίησες στο προηγούμενο μήνυμά σου 3ο πληθυντικό πρόσωπο, να σου πω ότι στην υποψία ότι ένα πουλάκι νοσεί, το απομονώνουμε επί τόπου από τα υπόλοιπα.
Επίσης, σήμερα και αύριο δώσε στο συγκεκριμένο μόνο σπόρους και νερό (στους οποίους αν υπάρχουν έγχρωμα "μπισκοτάκια" θα πρέπει να τα αφαιρέσεις) και παρακολούθησε τις κουτσουλιές του.
 
@ianos Ναι το κάθε ένα είναι στο κλουβί του ξεχωριστά έτσι και αλλιώς απλώς τρώνε όλα τα ίδια γι'αυτό το έγραψα έτσι. Επισυνάπτω φωτογραφία από τις κουτσουλιές αν και είναι κι άλλες από χθες που έγραψα. Αγνοειστε τον κρόκο που είναι κάτω! Χαχα
 

Συνημμένα

  • SI_20221002_155341.webp
    SI_20221002_155341.webp
    56 KB · Προβολές: 21
Επισυνάπτω φωτογραφία από τις κουτσουλιές αν και είναι κι άλλες από χθες που έγραψα
Καλημέρα. Εννοείς ότι έκανε και άλλες παρόμοιες;
Για να δούμε και σήμερα...
Είναι θηλυκό το πουλάκι ή αρσενικό;
 
Back
Top