Διατροφή Ποσες ημερες να αφηνω την αυγοτροφη στο budgie μου;

herodotos

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2009
Μηνύματα
153
Πόλη
Λευκωσία
οταν βαζω την αυγοτροφη στο μπατζι μου σε ποσεσ μερεσ πτεπει να την πεταω και να του βαζω αλλη;
 
οταν βαζω την αυγοτροφη στο μπατζι μου σε ποσεσ μερεσ πτεπει να την πεταω και να του βαζω αλλη;

Αν μιλάμε για αυγοτροφή που την ετοιμάζεις εσύ με βρασμένα αυγά, την αφήνεις για λίγες ώρες. Αν μιλάμε για τύπου patte ή ξηρά τότε καλό θα είναι κάθε δεύτερη μέρα, αν και εγώ θα έλεγα καθημερινά.
 
ειναι συσκευασμενη και αποτελειται απο αυγο και μελι. (ξηρη)μυριζει ωραια και ειναι κιτρινη
 
Αν την δίνεις σκέτη τότε μπορείς να την κρατήσεις έως την δεύτερη μέρα, όπως είπε κι ο Γρηγόρης. Αν όμως προσθέτεις χυμό ή νερό για να την κάνεις πιο μαλακή τότε καλύτερα να την βγάζεις την ίδια μέρα. :)
 
Απ' την στιγμή που το δίνεις στο Budgie σου, που είναι κι αυτό παπαγαλάκι γιατί όχι; 😉
 
κ αν δεν κανω λαθος δε χρειαζεται καθε μερα αυγοτροφη εκτος κ αν υπαρχουν μικρα που πρεπει να ταιστουν
 
επειδη δεν μπορω να ανοιξω την φοτο ναι εχει κατι μαυρα λεπτα σπορακια. Ειναι καλη;
 
Οχι δεν ειναι καλη γιατι δεν ειναι καν αυγοτροφη!
Ειναι οι λεγομενες "βιταμινες"που καθε αλλο παρα βιταμινες ειναι😱
Ειναι σαν τριμμενο μπισκοτο που το μονο που προσφερει στα πουλια ειναι προσθετο βαρος! Ο λογος υπαρξης ειναι κερδος στους εμπορους...
Στα πουλια αρεσουν πολυ γιατι και σε ποιον απο μας δεν αρεσουν τα γλυκα;
Αν δεν τρωγαμε κι εμεις γλυκα δεν θα μας ελειπε τιποτα..Ακριβως το ιδιο συμβαινει και με αυτα τα σκευασματα...
Μην ξαναδωσεις στο παπαγαλακι σου τετοιο σκευασμα...Ασε που υποτιθεται οτι ειναι για καναρινια...
Ουτε στικακια να τους δινεις..
Στο λεω απο εμπειρια δικια μου, που τους τα εδινα ολα αυτα και το αποτελεσμα ηταν να εχω παχυσαρκα πουλια!
Τα λεφτα που θα διεθετες γι αυτα δωστα σε καλυτερη ποιοτητα συσκευασμενη τροφη και μεγαλυτερα και ανετα κλουβια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
επειδη δεν μπορω να ανοιξω την φοτο ναι εχει κατι μαυρα λεπτα σπορακια. Ειναι καλη;

Αν μπορείς ανέφερε μας την μάρκα της αυγοτροφής. Αρκετές ''αυγοτροφές'' που πωλούνται ''συσκευασμένες'', μοιάζουν με τις patee επώνυμες αυγοτροφές.
 
λυπαμαι δεν ξερω την μαρκα της γιατι δεν τισ αφηνω στο σακουλι τισ βαζω σε tupper τη καθε μια ξεχωριστα γα να μην υγραινονται
 
Back
Top