Αναπαραγωγή Ποσες φορες μπορει να γεννησει μια καναρα;

κατερινα1313

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Μέγαρα
καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω ποσες φορες μπορει να γεννησει μια καναρα. ηδικη μου εχει γεννησει ηδη τρεις φορες.
 
Καλό είναι μέχρι 3, γιατί τα πουλιά εξασθενούν και χάνουν τις δυνάμεις τους με πολλές γέννες. Τώρα υπάρχουν και εξερέσεις. Μερικές έχουν γεννήσει και 5 και 6 φορές, μόνο που στο ξαναλέω ότι έξασθενούν και χάνουν τις δυνάμεις τους κάτι που δεν τους κάνει καλό.
 
καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω ποσες φορες μπορει να γεννησει μια καναρα. ηδικη μου εχει γεννησει ηδη τρεις φορες.

Εννοεις μεσα σε μια αναπαραγωγικη περιοδο η γενικα σε ολη τη ζωη της; 😕
 
καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να ρωτησω ποσες φορες μπορει να γεννησει μια καναρα. ηδικη μου εχει γεννησει ηδη τρεις φορες.
Όσες φορές μπορέσει να γεννήσει υπό κανονικές συνθήκες και να βγάλει πουλιά στο κλαρί, από τις αρχές με 15 Μαρτίου έως το τέλος Ιουνίου. Αυτό είναι το φυσιολογικό και αυτό θα έπρεπε να είναι το επιδιωκόμενο.

Μπορεί βεβαίως να γεννάει όλο το χρόνο και όταν τα "τινάξει" να αντικατασταθεί με ένα καινούργιο "ανταλλακτικό", αλλά αυτό δεν είναι κάτι που θα πρέπει να επιδιώκουμε, ούτε κάτι που μπορούμε να προτείνουμε. Τα πουλιά δεν πρέπει να τα φροντίζουμε με τη λογική της "φροντίδας του ενός χρόνου", έστω και εάν σκοπεύουμε να τα κρατήσουμε μόνο τόσο, έως ότου βγουν τα καινούργια. Τα πουλιά δικαιούνται να διατρέφονται, να αναπαράγονται και να συντηρούνται σωστά και η φροντίδα τους από εμάς θα πρέπει να γίνεται πάντα με γνώμονα την προσφορά των καλύτερων συνθηκών, που θα τους παρέχουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής.
 
Σωστά ό, σα προαναφέρθηκαν.
Το ερώτημα είναι μάλλον: "πόσο αγαπάς τα πουλιά σου" όταν τα έχεις ζευγαρώσει πάνω από τρεις φορές την ίδια περίοδο...
 
Back
Top