Φροντίδα Ποσες ωρες μενουν μονοι τους οι παπαγαλοι σας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλησπερα
Θα ηθελα να ρωτησω ποσες ωρες την ημερα μενουν μονοι τους οι παπαγαλοι σας; κ ποσες πιστευεται ειναι οι μινιμουμ ή μαξιμουμ ωρες που μπορουν να μενουν μονοι τους;
Ρωταω γιατι θελω να αγορασω ενα ringneck που εδω κ 1 μηνα βλεπω στο πετ σοπ κ τον εχω "ερωτευτει", αλλα θελω να ειμαι βεβαιη οτι μπορω να του παρεχω οτι χρειαζεται κ ο χρονος πιστευω ειναι απο τα πιο σημαντικα, εγω δουλευω απογευμα απο τις 3 μεχρι τις 9, τα πρωινα κ τα ΣΚ ειμαι σπιτι
Ευχαριστω η γνωμη σας ειναι πολυτιμη
 
Αφήνω για τη δουλειά μου στις 6:30 το πρωί και επιστροφή στο σπίτι στις 4:00 το απόγευμα. Ωστόσο, έχω πολλά πτηνά. Θα κρατήσει κάθε άλλη εταιρεία, ενώ έχω φύγει. Αν το πουλί έχει πολλά παιχνίδια στο κλουβί του, που πιθανότατα θα γίνει καλά, ενώ είστε φύγει. Γι 'αυτό είναι σημαντικό να ενθαρρυνθούν οι παπαγάλοι να παίξουν με τους δικούς τους. Δεν είναι καλό για έναν παπαγάλο να βασίζεται σε μια ανθρώπινη για όλους τους ψυχαγωγία. Επειδή το ανθρώπινο πρέπει να εγκαταλείψει από καιρό σε καιρό.
 
Αλλο παπαγαλο δεν θα εχει για παρεα, τα Budgies ειναι ακομη εξω κ αργοτερα θα ειναι σε αλλο χωρο εκτος σπιτιου, παιχνιδια σιγουρα θα υπαρχουν
 
Οι ώρες πάντως που αναφέρεις Ανατολή είναι αρκετές για να έχει παρέα.. Θα έχεις πολύ χρόνο για να ασχοληθείς μαζί του το πρωί που είναι και αρκετά δραστήρια εκείνητην ώρα. Θα έχεις χρόνο να του βάλεις τα φρουτάκια και τα λαχανικά του και να τα βγάλεις από το κλουβί πριν χαλάσουν και αρκετές ώρες για παιχνίδι και την υγιηνή του! Όταν θα γυρνάς θα τον έχει πάρει τον ύπνο του βέβαια, αλλά γενικά νομίζω ότι διαθέτεις τον απαιτούμενο χρόνο για έναν τέτοιο παπαγάλο!
 
Κι εμείς λείπουμε όλη την μέρα και ξανά το απόγευμα τις 3 από τις 7 μέρες της εβδομάδας. Έχει συνηθίσει όμως και μας χαίρεται τις ώρες που είμαστε σπίτι :) Φυσικά όσο περισσότερο μπορείς να είσαι μαζί του τόσο το καλύτερο. Επίσης καλό θα είναι να έχει παιχνιδάκια να γεμίζει τις ώρες που θα μένει μόνο του.
 
Φεύγω από το σπίτι στις 06:30 και επιστρέφω στις 15:15. Τα απογεύματα είμαι σπίτι συνήθως και φεύγω περίπου όταν πάει για ύπνο. Το καλοκαίρι απουσιάζω περισσότερο το απόγευμα γιατί πηγαίνω στη θάλασσα. Τα Σαββατοκύριακα φυσικά ο χρόνος αυξάνεται κατά πολύ.
 
Ο Φοιβος μενει μονος του απο τις 8-8.30 το πρωι ως τις 14.30 το μεσημερι. Την υπολοιπη ημερα εχει συνηθως παρεα!
 
Ανατολή μου οπωσδηποτε δεν θέλω να σε αποτρέψω απο την απόκτηση του νέου σου έρωτα, σκέψου ομως όχι μόνο πόσες ώρες εχεις διαθέσιμες αυτή την εποχή αλλά πόσο ελευθερο χρόνο θα μπορείς να διαθέτεις τα επόμενα χρόνια που οι συνθήκες της ζωής σου μπορέι να αλλάξουν δραματικά... :)
Ξέρω πως μπορέι να σου θυμίζω την μαμά σου αλλά η απόκτηση ενος παπαγαλου δεν πρέπει να είναι υποθεση ενός απλού ενθουσιασμού αλλά απόσταγμα ώριμης σκέψης. 🙂

Τα δικά μου πουλάκια μενουν χωρίς ανθρώπινη παρουσία πολύ λίγες ώρες την ημέρα μιας και όλο και καποιος άνθρωπος βρίσκεται πάντα στο σπίτι.Ακόμα και κατα την περίοδο των διακοπών υπάρχει μόνιμα κάποιος που τα φροντίζει.:)
 
Αν η ζωη μου αλλαξει, ελπιζω να ειναι προς το καλυτερο(να κερδισω το τζοκερ π.χ.:D)
Εχω ηδη 2 παιδακια, το πρωι λειπουν στο σχολειο κ το απογευμα στη γιαγια, σε λιγα χρονια που θα μπορουν να μενουν μονες τους στο σπιτι θα κανουν παρεα κ στον παπαγαλο, αν τελικα τον αποκτησουμε
Οι ωρες δουλειας (απογευματινες) δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν, εκτος κ αν αλλαξω δουλεια:D
Κ για τις διακοπες υπαρχει λυση(πεθερος, πεθερα, μενουν διπλα κ κανουν κ parrot sitting κ aquarium sitting εκτος απο babysitting:D)
Οποτε προοπτικες να αλλαξει η ζωη μου δραματικα δεν υπαρχουν οσο βαρετο κι αν ακουγεται αυτο!
Τζωρτζινα, δεν το εχω αποφασισει ακομη, το σκεφτομαι ακομη κ προσπαθω να τα λαβω ολα υποψην μου κ δεν ειναι κ σιγουρο οτι θα τον αποκτησω... Θα ενημερωσω
 
Back
Top