Γενικά Ποση κρεμα να φτιαχνω για να ταιζω το μικρο μου cockatiel;

antonisthai

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2014
Μηνύματα
30
Αγαπητού φίλοι και φίλες, αγόρασα εχθές ένα κοκατίλ σχετικά μωρό.. κάθεται στο χέρι και τρώει με σύριγγα... Θέλω τη βοήθεια σας (όπως πάντα)...

είναι ένα κουκλάκι αγνώστου ηλικίας, (δεν εχει βραχιολάκι) μεγαλύτερο απο την παλάμη μου - σε ολο το μηκος του είναι οσο η παλάμη μαζί με τα δακτυλα μέχρι τον καρπό, στρουμπουλό, δε ξερω αν ειναι αρσενικο η θυληκο, καθεται ηρεμα στο χερι... Το πηρα μωρο... μου ειπε οτι ειναι 3,5 / 4 μηνων (πετ σοπ στην ομονοια).

ηθελα να ρωτησω καταρχην για το ταισμα.. μου εδωσε αρκετα ακριβα ενα πραγμα μεταλικο για να το ταιζω, μπενει η συριγγα εκει και του το βαζεις στο στομα... Ομως.. Ποση κρεμα να φτιαχνω; Ποσα ml να του δινω; κατι ειπε αν δε το δωσω σωστα παει στα πνευμονια...

Ακομα να κανω καποια αποπαρασιτοση κλπ κλπ. Αυτος τα ειχε σε ενα γυαλινο ενυδρειο για σαυρες. ειναι μωρακι δεν κουνιεται καν.. Οπου το αφησω μενει μεχρι την επομενη μερα.

Σας ευχαριστώ! (να ανοιξω νεο θεμα καπου; )

Ευχαριστω!

20140511_143105.webp
 
Αυτο το πουλακι δεν ειναι με τιποτα 3,5-4 μηνων. Αν ηταν δεν θα ετρωγε κρεμα ακομη. Εγω λεω 1-1,5. Κακως αγορασες την ακριβη μεταλικη συριγγα, αν ειναι αυτη που την χωνεις μεχρι τον προλοβο αστην στην ακρη και παρε μια πλαστικη απο το φαρμακειο διοτι αν δεν την βαλεις σωστα θα το στειλεις αδιαβαστο.

Οσο για τα μλ που χρειαζεται, ζυγισε το σε μια ζυγαρια ακριβειας και δινε του το 12% του βαρους του 3 φορες την ημερα. Προσεχε την θερμοκρασια της κρεμας να μην το καψεις. Επισης εχε του και τα σπορακια του στο κλουβι του, αν δεν εχει αρχισει ακομη να τρωει φαινεται ηλικιακα σχεδον ετοιμο να ξεκινησει.
 
Γεια σου, να σου ζήσει πανέμορφο φτου φτου!
Δεν νομίζω να είναι 3,5- 4 μάλλον 2,5 -3 μηνών μου φαίνεται.
Δεν έχει αρχίσει να τρώει σποράκια καθόλου;
Τώρα είδα και την απάντηση του Ανέστη, συμφωνώ ακριβώς.
Αν θέλεις αναλυτικές οδηγίες για το τάισμα, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ GouldianFinch.gr - Τάισμα στο χέρι, Απαραίτητος εξοπλισμός
 
Γεια σας παιδιά, ευχαριστώ! Μαρία να ξέρεις ήσουν ο λόγος που τον πήρα μετά απο όσα μου είχες πει :) Αν κ τα δαγκώματα τα φοβάμαι απίστευτα.. Προσπαθεί μια στο τόσο να με δαγκώσει αλλα ή πάιζει η είναι εντελώς αδύναμο το στομα του... Δεν εχω καταλαβει... Πάντως να φαει δε μπορει, προσπαθεί ενα μπαλάκι της τροφής αλλα του φεύγει... :)
Γενικά ειναι απαθεστατο.. Το αφηνω στο πάτωμα και μενει εκει μέχρι. Για πάντα χωρίς να κουνηθεί...
είναι 78 γραμμαρια ακριβως! Δηλαδη 9,36 ο υπολογισμος που ειπες... σε τι; σε γραμμαρια η σε ml ; Σε ml ποσα να δινω;

δεν την τρωει τη φτυνει.. Προσπαθησα να τη βαλω αλλα εχει δικιο στουμπωσε κ σταματησα.. Πρεπει να μαθω πως τη βαζω.. στο μαγαζι το ταισε μια χαρα με το ιδιο εξαρτημα...


πως μπορώ να καταλάβω αν ειναι αρσενικό η θυληκο;! τι πρεπει να κανω για να με μαθει; Πως να το κραταω; Ποση ώρα;
απο αύριο δουλευω (μενω μονος) θα φευγω πρωι κατα τις 10 κ γυρναω 11-12 τη νυχτα.. Πρεπει να κανω κατι; μη μενει μονο κ αγριεψει...

Ευχαριστω!
 
Μα το πρόβλημα δεν είναι πως θα αγριέψει αλλά πως θα τρώει. Αυτό θέλει τάισμα 3-4 φορές την ημέρα αλλιώς δεν θα ζήσει. Και τώρα όταν λες το φτύνει είναι νηστικό; Ίσως δεν κατάλαβα ακριβώς. Με τι ποσότητα ημερησίως τρέφεται το πουλάκι;
 
Μαρια σε παρακαλωωω πως γινεται στον προβολο με τη βελονα. αλλιως δεν τρωει. Πηρα την ειδικη με την κληση για ταισμα.. Δεν τρωει, στουμπωνει χτυπιεται να φυγει... υπαρχουν καπου οδηγιες; Πως τη βαζω... Ποιος μπορει να μου δειξει καπου;

Ευχαιρστω!
 
το link που σου έδωσα πιο πάνω το διάβασες; Προφανώς φταίει η θερμοκρασία του μείγματος. Ή είναι καυτό ή κρύο. Και τα δύο δημιουργούν πολλά προβλήματα. Πρέπει να έχει την σωστή θερμοκρασία. Αν δεν μπορείς να το ταίσεις, πρέπει να το γυρίσεις να το μεγαλώσουν λίγο και να το πάρεις έτοιμο. Αλλιώς θα έχεις δυσάρεστες εξελίξεις. Τόσες ώρες που θα λείπεις δεν θα αντέξει επίσης. Όλα αυτά που σου λέω είναι επείγοντα. Και μία μέρα νηστικό είναι μοιραία για την ζωή του
 
Λοιπον το ταισα μονο με τη συριγγα (χωρις τιποτα επανω).. ετρωγε, εφαγε 9 μλ

Προσπαθει να φαει σπορακια αλλα περνει ενα κ του φευγει απο το στομα..

Μαρια διαβαζα οτι αν μεινει τροφη μεσα του παθαινει ζημια. το πρωι ηταν φουσκωμενο μετα καλυτερα. τωρα μολις το ταισα παλι που μου ειπες...

παντως το ειδα πιο δραστηριο...

Θα ηθελα την απιστευτα πολυτιμη βοηθεια σας στα ερωτηματα :)

1) 2 φορες ταισμα την ημερα δεν ειναι οκ? ετσι μου ειπε αυτος που το πηρα... μου ειπε οτι μετα απο 2-3 μερες θα αρχισει να τρωει μονο του.

2) το εχω συνεχεια κοντα μου, ειναι επικυνδυνο για αρρωστιες, ψειρες κλπ? ειδα κατι λευκα επανω του και μαδαει.. μικρα σαν κομματακια οβαλ... Παντως μια φαγουρα την εχω. ισως ο φοβος μου;

3) πως θα καταλαβω αν ειναι αρσενικο η θυληκο; Πηγα εχθες στο πετ σιτι μου εδειξε το παιδι οτι ο αρσενικος εχει εντονα χρωμματα.. Ο δικος μου δε θα ελεγα οτι εχει.. αλλα οχι και το αντιθετο...

Ευχαριστω πολυ και παλι! Μαρια

διαβασα οτι αν ειναι φουσκωμενος ο προβολος πρεπει να το αφησεις 24 ωρες νυστικο... Οποτε..;!

Παρολα αυτα ηταν οκ μετα... αν το ταιζω 1 φορά κατα τις 9:30 το πρωι και 1 κατα τις 23:00 το αργοτερο δεν ειναι οκ?!

Τον ειδα μεσα στο κλουβι προσπαθουσε να τσιμπολογισει... Τα εκανε μανταρα.. στην αρχη δαγκωνε τα πλαινα απο τις ταιστρες.. Νομιζω οτι δε φτανει μεσα.. εριξα στο πατωμα αλλα εχει το καγκελο.. μετα τα εβαλε με το καγκελο.. απο εχθες παντως, αρχισε τωρα να ξεθαρευει :) τον ταιζα κ εφευγε ερχοταν προς εμενα να τον σωσω :) 😀
 
ο πρόλοβος πρέπει να είναι γεμάτος όλη μέρα και το βράδυ να μένει νηστικό κάποιες ώρες για να αδειάζει μία φορά την ημέρα.
Όταν λες ήταν φουσκωμένο; ο πρόλοβος ή το πουλί γενικά;
Πιστεύω ότι θέλει τουλάχιστον 3 ταίσματα (το μίνιμουμ)
Δεν πρέπει να μαδάει τώρα που βγάζει τα φτερά του ακόμα.
Τα ασπράκια είναι μία σκόνη που έχουν τα κοκατίλ.
Σπάνιο να σε κολλήσει κάτι το πουλάκι.
Φαγουριάζεσαι επειδή είναι η ιδέα σου.
Μάλλον αρσενικό είναι αλλά είναι νωρίς ακόμα για να πούμε.
 
Και το πουλί είναι φουσκομένο μερικές στιγμές... Δεν ξερω δεν ειχα ποτε :)
Να δινω δηλαδη 9-10 ml χ 3 φορες τη μέρα; Είναι οκ? δεν ειναι σκονη ειναι κατι πιο μεγαλο.. σαν μικρο λευκο εντομο, κατι τετοιο...

Επειδη το πηρα απο πετ σοπ, να του κανω κατι προληπτικο; χρειαζεται; ψεκασμος, καποιο φαρμακο, αντιβιωση στο νερο; κατι;
ΑΑΑ νερο πως πινει; Με τη συριγγα πρεπει να του δινω;!?!

Χιλια ευχαριστω Μαρια!

* ειδα ενα τυπο στο πετ σοπ μου ειπε οτι εχει πουλακι λεει και το πιανεις.. εγω δε τα καταφερα... (για αλλο το ειπε οχι για το δικο μου)...

ισχυει;

Ευχαριστω!
 
Και το πουλί είναι φουσκομένο μερικές στιγμές... Δεν ξερω δεν ειχα ποτε :) κανονικά δεν πρέπει να είναι φουσκωμένο, βέβαια αυτό είναι μικρό και ίσως κοιμάται ή ξεκουράζεται περισσότερο
Να δινω δηλαδη 9-10 ml χ 3 φορες τη μέρα; Είναι οκ? ελπίζω να αρκεί δεν ειναι σκονη ειναι κατι πιο μεγαλο.. σαν μικρο λευκο εντομο, κατι τετοιο... μπορείς να πάρεις σκόνη pinex και να του βάλεις κυρίως κάτω από μασχάλες και όπου κάθεται. επίσης επειδή είναι μικρό να έχεις και ένα σημείο με πετσετάκι να κάθεται όχι μόνο στις πατήθρες γιατί αποζητά και ζεστασιά και μαλακά σημεία.

Επειδη το πηρα απο πετ σοπ, να του κανω κατι προληπτικο; χρειαζεται; ψεκασμος, καποιο φαρμακο, αντιβιωση στο νερο; κατι. Αντιβίωση ποτέ χωρίς λόγο και διάγνωση. Για τις πιθανόν ψείρες σου είπα πιο πάνω.
ΑΑΑ νερο πως πινει; Με τη συριγγα πρεπει να του δινω;!?! Έχει νερό υποθέτω η κρέμα. Μπορείς λιγάκι να του δίνεις μια φορά την ημέρα.

Χιλια ευχαριστω Μαρια!

* ειδα ενα τυπο στο πετ σοπ μου ειπε οτι εχει πουλακι λεει και το πιανεις.. εγω δε τα καταφερα... (για αλλο το ειπε οχι για το δικο μου)...

ισχυει; δεν το πιάνεις; Πως το ταίζεις;

Ευχαριστω!
 
:) πουλάκι εννοώ όταν είναι αγοράκι... κάτω χαμηλά οτι έχει ένα εξόγκομα... αν το ψαχουλεψεις. Για να δεις αν ειναι αγορακι η κοριτσακι :)

ξυνεται συνεχως κατω απο τις μασχαλες... εχω σκονη θα του βαλω το βραδυ...

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για ολη τη βοήθεια! Να σε ρωτησω ειναι καλο να το εχω συνεχεια κοντα μου; Πχ καθομαι στην tv και το παιρνω κ καθεται επανω μου... απο αυριο που θα εχω πολυ δουλεια δε θα με βλεπει σχεδον καθολου.. ειδικα καποιες μερες γυρναω 11 το βραδυ στο σπιτι (10 πρωι - 11 βραδυ)... Φοβαμαι μην αρχησει και αγριευει μονο του...
 
ααα άστο ακόμα είναι μικρό, το κοιτάς αργότερα. τι έγινε; Παιδί νάναι κι ό,τι νάναι :)
Καλό είναι να σε βλέπει τόσο όσο θα σε βλέπει πάντα. Δεν θα αγριέψει, θα βαριέται απλά πολλές ώρες μόνο του.
Είναι μικρό ακόμα, αργότερα βάλε του μπόλικα παιχνίδια να "σκοτώνει" την ανία του.
 
Μαρία σε ζάλισα :) σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω και τα 2 Budgie και το νέο μωράκι cockatiel :)

To ερώτημα τώρα είναι οτι κάποια στιγμη (συνήθως 2 φορές το χρόνο) πρέπει να λείπω για το πολύ 2 εβδομάδες... Δεν έχω κανέναν να τα φροντίζει... Το να μείνουν μόνα με αυτόματες ταίστρες το φοβάμαι... Τα έχει αφήσει κανείς τοσο καιρο; ή να το παω σε κάποιο pet shop, να του αφήσω κ κάτι να τα κρατάει; αν δεχθεί κανεις. Γενικότερα δε λείπω, ίσως κάποιες φορές 3- μέρες, αλλά αυτό το 13-14 μέρες με φοβίζει... και με έχει πιάσει μια ανησυχία...
 
πότε θα φύγεις θα είναι σύντομα και το πουλάκι θα είναι ακόμα μικρό; Πάντως πρέπει να τα φροντίζει κάποιος είναι πολλές οι μέρες. Ή να τα πάρεις μαζί σου.
 
Θα φύγω περίπου αρχές Δεκεμβρίου για 2 εβδομάδες...

Μέχρι τότε θα φύγω 1-2 άντε 3 φορές για 4 νύχτες.. σκεφτόμουν να το αφήσω σε ενα φιλο που μου ειχε πει οκ, αλλα τώρα το μετάνιωσε...

Ρωτησα εχθές στο πετ σιτι μου ειπε για 2 εβδομαδες να βαλω γύρω γύρω ταίστρες και είναι οκ... και μπουκάλι μεγάλο για νερο (2-3)... αλλα το πουλάκι μόνο δε θα σαλτάρει; και που να το αφήσω σε ποιο χωρο του σπιτιού; Που φτάσαμε τώρα :)
 
Καλημέρα, εντάξει χρόνος υπάρχει ίσως εμφανιστεί κάποιος "birdsitter" στο περιβάλλον σου αλλιώς θα δούμε 😛
 
Είσαι απίστευτη! σε ευχαριστώ!

Εχθές το βράδυ το ακίνητο υπνοτισμένο πουλί ξύπνησε! Όταν το έβαλα στο κλουβί, μετά απο παιχνίδια κ δίπλα μου όλη μερα, άρχισε (είχα φως δε το εκλεισα γιατι ξερω οτι τρομάζουν) να χτυπιέται να πεταει σαν το τρελό μεσα στο κλουβί, να προσπαθεί να βγει σαν τρελο μεσα απο τα καγκελα, να δαγκώνει τα καγκελα κλπ.. Το εβαλα το ηρεμησα, μεσα παλι, μετα παλι φωνες.. ε καποια στιγμη εμεινε κολονα παλι οπως ολη μερα.. Το πρωι το βρηκα στην ιδια θεση...

οταν πηγα να φυγω, παλι τα ιδια! Λετε να με αγάπησε;! φοβαμαι οτι οταν μεγαλωσει θα αρχισει να απομακρυνεται...
εν τω μεταξυ βλεπει τα αλλα 2 Budgies που ειναι ζευγαρακι κ τα ζηλευει.. Να τα κρυψω με το κλουβι τους πιο μακρια;
 
Όχι δεν νομίζω είναι τρυφερά πουλιά τα κοκατίλ και τα πάνε καλά με τα Budgies
 
Ευχαριστώ πολύ!

το εχω πολυ κοντά μου συνέχεια.. χρειάζεται να το παω σε κανενα πτηνιατρο για να ειμαστε safe; βγαζει κατι σαν ξερα κομματια σε σκονη.. και ειχε και ψειρουλες κοκκινες, βρισκω μικρα μπαλακια... με τη σκονη που του εβαλα κατω απο τα φτερα πεθαινουν οι ψειρες; η απλα φευγουν;
Ευχαριστώ!

*Κανενα meeting κανει το forum; Ειχα παει καποτε σε ενα με ψαρια... Τα παιδια ενα κ ενα... Ειχαν υποφερει οταν εφτιαχνα τα ενυδρεια... με κληρονομησες :0)
 
Back
Top