Φροντίδα Ποση ώρα διαθέτετε καθημερινά για τον παπαγάλο σας;

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Παιδιά, πήρα μεγαλύτερο κλουβι στον παπαγαλάκο, τον οποίο ονόμασα..''Πάρη'' 😛 (ειναι περίπου 80Χ30Χ50 με οριζόντια σιδερακια) και περιτό να σας πώ οτι έχει τα παντα μέσα, παιχνιδια, κοκκαλο σουπιας, σκαλίτσες, κλαδακια για να παταει ανετα, και οτι αλλο διαβαζω και ακουω οτι χρειάζεται. Επίσης αλλαξα την τροφη απο χυμα σε συσκευασίας γιατι μου ειπαν οτι δεν εχει σκόνη μεσα, προσθεσα ολα τα μενου που διαβασα εδω και η τροφη του ειναι πλούσια!
Πιστευω να ειναι ευτυχισμένος!

Το θεμα ειναι αλλο τωρα..
Καθημερινά ασχολούμε περίπου 2-3 ωρες μαζί του, προσπαθω να του μάθω να μιλάει να σφυρίζει κλπ. Ενα κολπο ειναι οτι βρηκα μεσα απο το youtube διφορα youtube με κοκατιλ και οταν τα ακουει σφυρίζει. Καλο αυτο! Ποσο ομως καιρο περνει να μαθει ενα σφυριγμα?😕

Ποσο καιρο θα μου παρει να ηρεμήσει και να μην δαγκώνει καθε φορα που βαζω το χερι μου μεσα.. Κανενα χρονο.. (?)

Θελει περισσότερες ωρες να ασχολούμαι?

Αυτο που διπίστωσα ειναι οτι περισσοτερο σφυριζει σε εμενα παρα σε αλλους (μιλιά) αρα με αναγνωρίζει.. Κατι ειναι και αυτο.

Και κατι τελευταιο και συγνωμη για το κατεβατο.. Θελω πολυ να τον αφησω ελευθερο στο δωματιο για καποιες ωρες.

Ποτε θα καταλάβω οτι ειναι ετοιμος?
 
Επίσης αλλαξα την τροφη απο χυμα σε συσκευασίας γιατι μου ειπαν οτι δεν εχει σκόνη μεσα, προσθεσα ολα τα μενου που διαβασα εδω και η τροφη του ειναι πλούσια!

Bluewinter δεν αρκεί να του παρέχεις μόνο την βασική του τροφή... Πχ. μόνο σπόρους και κόκαλο σουπιάς. Θα πρέπει να υπάρχει μια ποικιλία στην διατροφή του για να καλύπτει τις ανάγκες του. Θα μπορούσες να του δίνεις φρούτα, λαχανικά, pellets καθώς και πολλές άλλες συμπληρωματικές τροφές που με μια βόλτα σ' ένα pet shop ή αν κοιτάξεις σε κάποιο e-shop θα βρεις σίγουρα.

Σε πρώτη φάση διάβασε αυτό το thread: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Kαι σε δεύτερη φάση ρίξε μια ματιά στις διάφορες συζητήσεις για να πάρεις πιο πολλές πληροφορίες: Διατροφή Παπαγάλων στο Παπαγάλοι PB

Ενα κολπο ειναι οτι βρηκα μεσα απο το youtube διφορα youtube με κοκατιλ και οταν τα ακουει σφυρίζει. Καλο αυτο! Ποσο ομως καιρο περνει να μαθει ενα σφυριγμα;

Είναι ανάλογα το πουλί και το πόσο συχνά του βάζεις το συγκεκριμένο σφύριγμα να το ακούσει. :)

Ποσο καιρο θα μου παρει να ηρεμήσει και να μην δαγκώνει καθε φορα που βαζω το χερι μου μεσα.. Κανενα χρονο.. (?)

Δεν θυμάμαι αν έχεις αναφέρει κάπου πόσο καιρό το έχεις αλλά αν το έχεις λίγο καιρό είναι νωρίς ακόμα. Θα πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες για να σε συνηθίσει και σιγά σιγά να δεθεί μαζί σου. Εσύ απ' τη μεριά σου για να βοηθήσεις την κατάσταση μπορείς να το πλησιάζεις σιγά σιγά χωρίς να κάνεις απότομες κινήσεις και συνάμα να του μιλάς γλυκά και ήρεμα. Μπορείς να του προσφέρεις και κάτι που του αρέσει πολύ αλλά μιας και σε φοβάται ακόμα καλό είναι το χέρι σου να το έχεις έξω απ' το κλουβί. Χρειάζεται υπομονή! 😉

Θελει περισσότερες ωρες να ασχολούμαι?

Όσο πιο πολύ ασχολείσαι μαζί του τόσο το καλύτερο! 😉

θελω πολυ να τον αφησω ελευθερο στο δωματιο για καποιες ωρες.

Καλύτερα να επιχειρήσεις να τον αφήσεις να πετάξει ελεύθερο (αφού έχεις κάνει ασφαλή τον χώρο εννοείται) αφού έχει συνηθίσει τον χώρο του και έχει συνηθίσει την παρουσία σου, ώστε να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις (όπως το να μην μπαίνει στο κλουβί και να τον κυνηγάς επειδή θα σε φοβάται και δεν θα σε πλησιάζει... Παράδειγμα σου δίνω... μπορεί και να μη γίνει αυτό αλλά λέμε την κουβέντα).
 
Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές!
Απο θεμα διατροφής δεν υπαρχη κατι που να μην του δινω (ολα απο εδω τα διαβασα) και φρουτα τρψει καθε μερα και λαχανικα καθε πρωι περνει ενα πλουσιο γευμα! Δεν υπαρχη κατι στο εμποριο που να μην του το εχω παρει!

Αν αργοτερα.. Τον αφησω ελευθερο στο δωματιο.. Πως θα γινει να γυρισει στο κλουβι του; Φανταζομαι απο μονος του καποια στιγμη... Απλα ρωταω να μην κανω κατι λαθος γιατι θα πρεπει να απομονοσω τα σκυλια μου..
 
Θα ηθελα και εγω με τη σηραμου να πω λιγα λογια! Αν του διχνης αγαπη-στοργη-καθαριοτητα-περιποιηση,θα δης αποτελεσματα! Μονο ναχης Υπομονη!
Για να μαθη να πεταη στο δωματιο-σπιτη, ναχης κλιστα πορτες-παραθυρα και αστονε... Να κανη παιχνιδι μονοςτου..ΑΛΛΑ αυτο προηποθετη οτι πρεπει να μαθη να καθετε στο χερισου ΠΡΩΤΑ!(Να καθεσε αρκετες ωρες υπομονετικα, εχοντας το χερισου μεσα στο κλουβι ακινητο.. Προσεχε να μη σε δαγκοση ομως, να το αποφευγης εχονταςτων στο δαχτυλοσου και κοντα στην κουρνιαστατου, αμα κανη πως δαγκωνη,του λες ΜΗ και τον πλησιαζης να κατση στην κουρνιαστρατου κλπ)Καλη τυχη νασε καλα! ΚΓ.
 
Γεια, οσο πιο πολλη ωρα τοσο το καλυτερο οπως λεει η Αναστασια - και συμφωνω μαζι της, τωρα. Για αυτο το κολπο που λες με το σφυριγμα :D θελει πολλη υπομονη... Το εχεις ξαναβγαλει εξω; Εχω ενα φιλο που βρισκεται κοντα στην περιοχη μου που εχει κοκατιλ 5 ΧΡΟΝΩΝ (αυτο που θελω να σου πω οτι και χρονια μπορει να παρει..), τον βγαζει εξω, τον αφηνει να πεταει εξω στο δρομο και μετα να γυρνα στο χερι του! Τρελα Πραγματα!:DΥπομονη, υπομονη!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Απο θεμα διατροφής δεν υπαρχη κατι που να μην του δινω (ολα απο εδω τα διαβασα) και φρουτα τρψει καθε μερα και λαχανικα καθε πρωι περνει ενα πλουσιο γευμα! Δεν υπαρχη κατι στο εμποριο που να μην του το εχω παρει!

Μια χαρά τότε! :D Απλά στο είπα γιατί δεν θυμόμουν τπτ σχετικά με την περίπτωσή σου (αν έγραψες δλδ). :)

Αν αργοτερα.. Τον αφησω ελευθερο στο δωματιο.. Πως θα γινει να γυρισει στο κλουβι του; Φανταζομαι απο μονος του καποια στιγμη... Απλα ρωταω να μην κανω κατι λαθος γιατι θα πρεπει να απομονοσω τα σκυλια μου..

Όπως είπες κι εσύ τα σκυλιά θα πρέπει να είναι σε άλλο δωμάτιο για να μην γίνει κανένα ατύχημα. 😉

Στο κλουβί του θα γυρίσει αν πεινάσει ή αν βαρεθεί. Αν δεν μπαίνει με τπτ μέσα θα κλείσεις τα φώτα, θα τον πιάσεις με μια πετσέτα και θα τον βάλεις στο κλουβί του.
 
Σωστο, το κολπο με την πετσετα δεν τα χα σκεφτει! Οκ! Θα επιμεινω λιγο καιρο στο να τον ταιζω απο το χερι μου στο κλουβι μεσα και θα τον βγαλω οταν εξοικοιωθη λιγο!
(Ειναι το Κοκατιλ που πηρα πληγωμένο, ειχα ανοιξη θεμα πριν 2μιση εβδομαδες με την φτερουγα γεμματη αιματα απο το Pet Shop που κουρευω αν θυμασαι. Δεν ειχα σκοπο να παρω παπαγαλο.. Τον πηρα γιατι του κανανε επιθεση τα μικρα παπαγαλάκια και δεν τον εβγαζαν απο εκει.. Τωρα ειναι καλά ομως!)
Λεωνίδα, το εχω δει το videaki, να κατι τετοια βλεπω και τρελλενομαι!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδια!
 
Θα επιμεινω λιγο καιρο στο να τον ταιζω απο το χερι μου στο κλουβι μεσα και θα τον βγαλω οταν εξοικοιωθη λιγο!

Καλύτερα το χέρι σου να είναι εκτός κλουβιού στην αρχή μέχρι να σε συνηθίσει. Όταν δεις ότι έρχεται να φάει την λιχουδιά απ' το χέρι σου χωρίς δισταγμό τότε άρχιζε να βάζεις μέσα το χέρι σου. :)

(Ειναι το Κοκατιλ που πηρα πληγωμένο, ειχα ανοιξη θεμα πριν 2μιση εβδομαδες με την φτερουγα γεμματη αιματα απο το Pet Shop που κουρευω αν θυμασαι. Δεν ειχα σκοπο να παρω παπαγαλο.. Τον πηρα γιατι του κανανε επιθεση τα μικρα παπαγαλάκια και δεν τον εβγαζαν απο εκει.. Τωρα ειναι καλά ομως!)

Τώρα που το είπες κάτι μου' ρχεται, αν και αμυδρά! Thanks anyway, που αναφέρθηκες!
 
Back
Top