Αναπαραγωγή Ποσος χρονος πρεπει να μεσολαβει αναμεσα στις γεννες μπατζυ;

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια ενας φιλος μου πηρε 2μπατζυ ζευγαρι τα οποια γεννησαν πριν1μηνα περιπου. Ο αρσενικοσ παλι κυνηγαει τη θηλυκια αλλα αυτη προσ το παρον αντιστεκεται:)χεχε! Ποτε μπορει να βαλει φωλια ωστε να μην ειναι επικινδυνο για τα πουλια -επειδη ειχαν γεννα τοσο προσφατα;τι χρονοσ πρεπει να μεσολαβει αναμεσα στισ γεννεσ?ειναι μικρα σε ηλικια1.5χρονων περιπου
 
τα πουλια μπορουν αν θελουν να κανουν 2 κ 3 συνεχομενες γεννες
2 συνεχομενες νομιζω ειναι αρκετες, αν τα πουλια ειναι καλα κ ειχαν καλη διατροφικη προετοιμασια, μπορει να τα αφησει κ για 2η, αρκει βεβαια 1ον τα υπαρχοντα μικρα να εχουν ανεξαρτοποιηθει κ 2ον να ξερει ο φιλος σου τι να κανει με τοσα μωρα
 
ευχαριστω πολυ! Το ζευγαρι το πηρε πριν λιγεσ μερεσ. Ο προηγουμενοσ κατοχοσ τουσ κρατησε τα μωρα και εδωσε τουσ γονεισ.. Οποτε διατροφικη προετοιμασια και φωλιτσα.. Μακαρι να πανε ολα καλα:)
 
. Ο αρσενικοσ παλι κυνηγαει τη θηλυκια αλλα αυτη προσ το παρον αντιστεκεται

Αν η θηλυκια δεν ειναι πυρωμενη, ισως η φωλια μπει αδικα, η καταλληλοτερη εποχη ειναι η ανοιξη
αν κ ειδικα για τα μπατζι εχω διαβασει διαφορα σχετικα με το ποια ειναι η καταλληλη εποχη, παντως κ εγω κ αλλα μελη που εχουν βαλει ζευγαρια αυτην την εποχη δεν ειχαμε αποτελεσμα
 
ναι αλλα αυτα γεννησαν καλοκαιρι που ειναι η χειροτερη εποχη; φανταζομαι οτι κακο δεν κανει η φωλια οποτε ασ τη βαλει και αν δε θελει η θηλυκια ασ τη βγαλει μετα..
 
Back
Top