Διατροφή Ποσοστό σπόρων, φρούτων και λαχανικών στη διατροφή Ζακό

ΕΙΡΗΝΑΚΙ

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα,έχω έναν γκριζουλη 2,5 χρόνων... Έχω διαβάσει ότι η διατροφή τους πρέπει να αποτελείται από φρουτα, λαχανικά καθως και από σπόρια και καρπούς... Ο δικός μας Ζακό τρελαίνεται για φρουτα και λαχανικά που έχουμε σε αφθονία από τον κήπο μας σε κάθε εποχή.Απο σπόρια τρώει μόνο ηλιόσπορους και όσες φορές εχουμε βάλει άλλους καρπούς στο κουπακι του όπως καρύδια και φουντούκια δεν τα πλησίασε καν. Εχω λοιπόν την εξης απορία: σε τι ποσοστό θα πρέπει να αποτελειτα η διατροφή του σε σπόρια και καρπούς και αν υπάρχει προβλημα αν τρεφεται μόνο με φρούτα, φρέσκα λαχανικά και ελάχιστα σπόρια... Μια φορά την εβδομαδα λιγο τυρακι χαμηλων λιπαρων και 2-3 φιρεςφτον μηνα λιγο γιαουτρι. Το έτοιμο μείγμα που αγοράζαμε απ' το εμπόριο δεν τον ξετρελανε μιας και περιειχε μεσα μικρά κομματάκια που τα πετούσε κάτω... Ευχαριστω πολύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mpeln
Κοιτα ειναι καλο που τρωει φρουτα και λαχανικα και του αρεσουν! Απο κει και περα γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να τρωει και σπορους! Εχεις παρει μειγμα τροφης για το συγκεκριμενο ειδος; Μου κανει εντυοωση γιατι συνηθως το αντιθετο γινεται δλδ να τωρνε σπορους και να μη τωρνε φρουτα και λαχανικα! Μηπως να δοκιμαζες τροφη καποιας αλλης εταιριας να δεις αν θα φαει; Επισης μπορεις να δοκιμασεις και πελλετς να ενταξεις στη διατροφη του! τωρα για το τυρι που λες εγω θα το απεφευγα να του δινω!
 
Ειρήνη καλημερα,
Ο φιλαράκος σου χρειάζεται από τις τροφές να παίρνει βιταμίνες μέταλλα, ιχνοστοιχεία, πρωτεΐνη. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος για ποσοστο στη διατροφή του, εφόσον τη μια ημέρα τρώει το ένα ειδος και την άλλη καποιο αλλο. Θα σ πρότεινα να καταγράψεις από τη διατροφή του τι στοιχεία λαμβάνει και να πράξεις αναλόγως. Σου εφιστώ την προσοχή στην αναλογία των λιπιδίων ω3/ω6. Είναι γνωστό ότι οι περισσοτερες τροφές ειναι πλουσιες σε λιπαρά οξέα ω6 δυστυχως. συνηθως, Οι ιδιοκτήτες αδιαφορούν η/ και δεν ενημερώνονται σωστά με αποτέλεσμα μακροχρόνια να εμφανίζονται σοβαρά προβλήματα υγείας τόσο στους ιδίους όσο κ στα ζωντανά τους 😉
Όσο για τα πελλετς, στη σύσταση τους θα δεις κορυφαιες εταιρειες υψηλης κεφαλαιοποιησης να παρανομούν κάθε εργατοδευτερόλεπτο ως προς την συλλογή/καλλιέργεια/παραγωγή των πρώτων υλών αλλα κ την παραγωγή/Παρασκευή/αποθήκευση/μεταφορά των τελικών προϊόντων τους(πέλλετς). Υποπτες επισης προσθήκες υλικών και ελαίων αναγράφονται χωρίς καμία επεξήγηση 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
διάβασε αυτό:
Αφρικανικός Γκρίζος Παπαγάλος - African Grey (Psittacus erithacus)
θα βρεις πολλές πληροφορίες για την διατροφή και όχι μόνο, του αγαπημένου σου γκριζούλη

Όσο για τα πελλετς, στη σύσταση τους θα δεις κορυφαιες εταιρειες υψηλης κεφαλαιοποιησης να παρανομούν κάθε εργατοδευτερόλεπτο ως προς την συλλογή/καλλιέργεια/παραγωγή των πρώτων υλών αλλα κ την παραγωγή/Παρασκευή/αποθήκευση/μεταφορά των τελικών προϊόντων τους(πέλλετς)
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό. Δηλαδή εσύ όταν διαβάζεις την σύσταση των πελλετς, βλέπεις όλα αυτά που γράφεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα!
Τα φρούτα και τα λαχανικά είναι πολύ καλό που υπάρχουν στην διατροφή του.
Θέλει όμως λίγο προσοχή η συχνότητα των φρούτων γιατί έχουν φυσικά ζάκχαρα.
Γνώμη μου είναι να δοκιμάσετε να εντάξετε pellets στην διατροφή του αλλά και ένα μείγμα σπόρων για το είδος του.
Οι ηλιόσποροι είναι παχυντικοί και καλό είναι να δίνονται με μέτρο, σαν λιχουδιά.

Μπορείτε επίσης να του βραζετε λίγο ρύζι και λίγο κοτόπουλο που έχει πρωτείνη :)
 
καλησπερα ειρηνακι να χαιρεσαι το ζακουδακι σου΄ δυστηχως λογο προβληματος του υπολογιστη μου δεν μπορω να χρησιμοποιησω κομμα και τελεια' οπως σου προανεφεραν και τα υπολοιπα μελη ειναι πολη καλο που τρωη φρουτα και λαχανικα ειναι απαρετητα στην διατροφη τους' καταλαβα απο το μηνυμα σου οτι προσπαθησες και εδωσες συσκευασμενη τροφη αλλα δεν εγιναν αποδεκτα απο το ζακο σου' ξερεις οταν ξεκινουμε να αλλαξουμε την διατροφη τους το κανουμε σιγα σιγα βαζωντας περισσοτερο τροφη απο την ειδη χορηγηθησα και λιγοτερο απο την καινουργια ανευαζωντας την ποσοτητα της καινουργιας σιγα σιγα' η ολη αντιδραση του που την πεταξε οταν την εβαλες την καινουργια τροφη χωρις σταδιο γνωριμιας μου φαινεται αναμενομενη' οχι δεν μπορεις να προσφερης λιγους μονο σπορους για την διατροφη τους' προτεινω λοιπον συσκευασμενη μιξ τροφη σπορων για ζακο και πελλετ βοιολογικα' η ποσοτητα των σπορων να ειναι τοση οσο να τα καταναλωνη αμεσα και να μην γινετε παιχνιδι' στο εμπορειο υπαρχουν πολλες' προσοπικα δοκιμασα σχεδον ολες αλλα κατεληξα στην versele laga mix σπορους και στα βοιολογικα πελλετ της beaphar και για τον ζακο μου και τον σενεγαλης' η συσκευασια των πελλετ εχει και δοσομετριτη για την ημερησια καταναλωση' νομιζω οτι αξιζη να του προσφερης το καλητερο στην διατροφη του' επιβαλετε να φας και εσυ πελλετ για να τον πισης' να ξερεις τα παντα γινοντε οσο ιδιοτροπος και εαν ειναι ο παπαγαλος σου'
 
Καλησπέρα, μου το λένε πολλοί ότι είμαι τυχερή που τρώει φρούτα και λαχανικά...Από τις επώνυμες τροφές που του αγοράσαμε έτρωγε μόνο τα μεγάλα κομμακομ και τα μικρά τα πετούσε με αποτέλεσμανα πετάει το μισό σακουλάκι. Θα δοκιμάσω ξανά να του τα προσφέρω. Οσο για το τυρί το γραφει στο βιβλιο για τους Αφρικανικούς. Σ ευχαριστω πολύ!
 
Καλησπέρα και σ ευχαριστω για τη εκτενέστατη απανταπά σου... Πέλλετ δεν μπορώ να βρω εδώ που βρίσκομαι...ίσως χρειαστεί να παραγκειλω...
 
Απο σπόρια τρώει μόνο ηλιόσπορους και όσες φορές εχουμε βάλει άλλους καρπούς στο κουπακι του όπως καρύδια και φουντούκια δεν τα πλησίασε καν. Εχω λοιπόν την εξης απορία: σε τι ποσοστό θα πρέπει να αποτελειτα η διατροφή του σε σπόρια και καρπούς και αν υπάρχει προβλημα αν τρεφεται μόνο με φρούτα, φρέσκα λαχανικά και ελάχιστα σπόρια... Μια φορά την εβδομαδα λιγο τυρακι χαμηλων λιπαρων και 2-3 φιρεςφτον μηνα λιγο γιαουτρι.Το έτοιμο μείγμα που αγοράζαμε απ' το εμπόριο δεν τον ξετρελανε μιας και περιειχε μεσα μικρά κομματάκια που τα πετούσε κάτω...

Aυτή δεν είναι κατάλληλη διατροφή για κανένα είδος παπαγάλου. Αρχικά αγόρασε ένα καλό μίγμα σπόρων. Π.χ.
versele-laga-premium-african-parrot-mix-1-kg.jpg


Aπό αυτήν μπορείς να του βάζεις 1-2 κουταλιές της σούπας ερευνητικά τις πρώτες ημέρες μέχρι να δεις πόσο τρώει. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι παπαγάλοι πετάνε φαγητό κάτω. Συνήθως τα 2/3 της τροφής τους πέφτει ή το ρίχνουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να του δίνεις μόνο το ένα είδος σπόρων που δεν πετάει.

Αν θέλεις να αγοράσεις πέλετς που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετική τροφή ιδιαίτερα για τα πιο μεγαλόσωμα πουλιά βρες πάλι μια καλή εταιρεία π.χ. zupreem ή Harisson's ή όποια βρίσκεις πιο εύκολα και δες αν έχουν species specific formula δηλαδή ειδικά για γκρίζους. Αν βρεις θα χρειαστεί χρόνος και προσπάθεια για να μάθει να την τρώει αλλά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε. Έτσι θα ξέρεις ότι παίρνει αρκετές απαραίτητες βιταμίνες κτλ μέσω της κύριας τροφής του.

Έπειτα καλό είναι καθημερινά να του δίνεις πολλά φρέσκα λαχανικά πρώτα και λιγότερα φρούτα εποχής. Δίνε βάση στα λαχανικά με έντονο κόκκινο και πράσινο χρώμα, ακόμη και οι πιο καυτερές πιπεριές είναι καλή τροφή γι'αυτούς.

Το τυρί δεν είναι βλαβερό αρκεί να είναι σε μικρή ποσότητα κι όχι καθημερινά.
 
@Φοίβος, Σ ευχαριστω πολύ... Τα λαχανικά τα αγαπάει και τα ζητάει.Απλα επειδή πετούσε"χούφτες"ολόκληρες με το πόδι του από τις συσκευασμένες τροφές τις απέφευγα.Λαθος μου... Θα το ξαναπροσπαθήσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη φυσική τροφή Ειρήνη. Κανενα σκεύασμα. Για αυτο κ οι σοβαρές εταιρείες προτείνουν οχι αποκλειστικά πελλετς σαν κυρία διατροφή του πτηνού μας. Φρούτα μπορείς να δινεις συχνότερα αν δεν είναι «γινόμενα». Γαλακτομικα χωρίς λιπαρά. Ποτέ με λιπαρά. Μπορείς επισης να του μάθεις το ψαρι (σολωμο ιδανικά/προσωπικα αποφεύγω τα προϊόντα από τους «καθαρουσ« ωκεανους μας, με τόνο ονβσ πελαγίσια κ γαύρο κανεις μια χαρά δουλειά) μπορεισ Να του μάθεις τη κινοα το λιναρι το κολοκυθοσπορο κ όλους του ξηρούς καρπούς με προσοχη στο αμύγδαλο.
ξεχωριστή ενότητα θα μπορουσες εννοείται να αφιερώσεις στη φύτρα. Σ ανεβάζω ένα αρχείο θα σε βοηθήσει θαρρω 😉 αν δινεις όλα αυτά μαζί με πρασινάδες (σέλερι ραδίκι,ρόκα, καρότου, παντζαριου κλπ) ο μικρός σ αλλά κ εσυ θα βλέπετε τα πελλετς κ θα «κόβετε» κ οι 2 πέρα 😉
 

Συνημμένα

  • 49F593E2-F4EA-49D4-80A8-B54CBECBA49D.webp
    49F593E2-F4EA-49D4-80A8-B54CBECBA49D.webp
    24,2 KB · Προβολές: 10
Σ ευχαριστω πολύ. Για αυτό κ γω του δίνω όσο μπορώ φρέσκα φρούτα και λαχανικά..

Εσύ λες δηλαδή να μη του δώσω πέλλετ; ούτως η άλλως είναι δύσκολο να το βρω στο νησί π μενω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ειρηνακι καλησπερα. Ο thunderfck, σου παρουσιαζη πραγματικα πολη σωστα τα της διατροφης του ζακουδακι σου, και πραγματικα ειναι πολη ευχαριστω το ενδιαφερον σου για το αρχικο σου ερωτημα, και την προσπαθεια κατανοησης των οσων προτεινωντε. αν ξαναδιαβασης προσεκτηκα τα οσα σου αναφερη ο thunderfck θα διαπιστωσης και εσυ οτι πουθενα δεν σου λεει να μην χορηγουντε πελλετ, απεναντιας επιβαλετε, η ημερησια ποσοτητα καταναλωσης. τωρα οσο για το γεγονος οτι ζης σε νησι και δεν υπαρχουν, και εγω ζω σε νησι και δεν υπαρχουν τιποτα, παραγκελνω απο ιντερνετ πολη πριν ξεμινω και ολα καλα τοσο απλα.
 
Σ ευχαριστω πολύ. Για αυτό κ γω του δίνω όσο μπορώ φρέσκα φρούτα και λαχανικά..

Εσύ λες δηλαδή να μη του δώσω πέλλετ; ούτως η άλλως είναι δύσκολο να το βρω στο νησί π μενω

Η δικη μ λογική λέει να του μάθεις τα πελλετς απλά για ώρα ανάγκης σε δυσκολες στιγμές π δε μπορείς να τον φροντίσεις με επιμέλεια, (άνθρωποι είμαστε κ η παλιοζωή φέρνει κ ευχάριστα κ δυσάρεστα μαζί της), να έχεις να παραμυθιάζεις τον εαυτό σ ότι τρώει «καλά» το φουκαριαρικο π εχεις Αφήσει πίσω σπίτι. Αυτο ακριβώς κάνω κ εγώ (τους έχω μάθει της χαρισονς την high potency). Κοιτάζοντας ομως τη σύνθεση σε μια από τις «καλύτερες» εταιρείες του κόσμου έχω πολλά πολλά ερωτηματικά κ πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε οχι σε αυτήν μόνο αλλά και σε όποια φόρμουλα κ αν διαλέξεις.

Ανοίγοντας το τσουβαλακι που θα πάρεις θα το αποθηκεύσεις στο ψυγείο πόσες μέρες; Η μάλλον Πόσους μήνες;! «Κρατάνε» θα διαβασεις στο διαδίκτυο κ καμία «αλλοίωση» δεν υπάρχει (!). Όλα αυτά τα υλικά π περιέχουν τα πελλετς μπορείς να τα δινεις εσυ «φρέσκα». Ένα πρόγραμμα αρκεί να εφαρμοσεις. Κ τα ζωντανά αυτά λειτουργούν αυστηρά με προγραμμα, είναι βεβαιος ότι το ξερεις ήδη. Μάθε του οπωσδήποτε τη φύτρα και Τα 50ευρα των πελλετς, δίνε τα καλύτερα στον μανάβη σ η στο κατάστημα με τα βιολογικά προϊόντα η σε οποιονδήποτε αλλο, εδώ στη πατρίδα μας 😉

Έτσι λοιπόν Σε Όλες τις υπόλοιπες ημέρες του χρόνου η προσοχη η δικη μ είναι να προμηθευτώ τα πιο αγνά προϊόντα για την οικογένεια μ αλλά κ για τα παπαγαλομουτρακια π έχω. Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Έκτορα σε ευχαριστώ θερμα :)
 
@ektoras, Ευχαριστώ πολύ

Ευχαριστώ πολύ... Θα το φροντίσω άμεσα...

@thunderfck, Λαχανικά και φρούτα έχουμε σε αφθονία δικά μας και βιολογικά. Οι απόψεις διαφέρουν από ότι βλέπω. Με βοήθησες πολύ.σ ευχαριστιστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:

Σχετικά θέματα

Back
Top