Ασθένειες Ποσο ακομα να αντέξει ο Μπάμπης;

Lazarus

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Σέρρες
Παιδιά έχω ενα Budgie που πήρα τον Οκτώβριο από Καβάλα και τον είχα Σέρρες όπου σπουδάζω. Λίγο πριν το Πάσχα άρχισε να είναι κακόκεφος και να μην ακούγετε καθόλου η φωνή του. Τον έφερα Καβάλα πάλι και η καταστασή του χειροτέρεψε. Είχε αποδυναμωθεί πολύ και με το ζόρι κρατιόταν στα κλαδάκια του κλουβιού. Όλο αυτό το διάστημα σαν να ξεφυσάει το φτέρωμά του πολύ έντονα. Κτηνίατρος μου έδωσε μια σκόνη για να του βάζω στο νερό του αλλα τίποτα.Χώρια που ο πωπός του είχε γεμίσει κόπρανα και τον καθάριζα συνέχεια. Το επόμενο φάρμακο ήταν Aviomycin της Tafarm..
Μέσα στο νερό δεν το έπινε.Αναγκάστικα να τον φέρω πάλι Καβάλα για να του το δίνουν με το ζόρι οι δικοί μου. Με 5 σταγονες σε 2 δόσεις σε μια μέρα κόντεψε να τα τινάξει.. Την επομενη μέρα έβγαζε κραυγές και έκανε εμμετό. Μετά από 2 μέρες και μικρότερη δόση κάπως καλυτέρεψε.. Και του το σταμάτησαν το φάρμακο. Τώρα που γύρισα ο Μπάμπης όλη μέρα ειναι με γυρτό το κεφάλι κ κλειστά τα μάτια, αδύναμος και δεν τρώει πολυ. Μπορώ να κάνω κάτι; Είναι και μικρός κοντά ενός έτους.. ☹
 
Καλημερα Σταυρο...
Οπως τα περιγραφεις ο Μπαμπης δε μου φαινεται καλα. Ο γιατρος που τον πηγες τι σου ειπε πως εχει και σου εδωσε αυτο το φαρμακο;
Δεν εχεις καποιον αλλο πτηνιατρο να το πας τωρα μηπως και το προλαβεις;
 
Στις Σέρρες δεν έχει πτηνίατρο, μόνο κτηνιάτρους. Και οι 2 μου είπαν ότι έχουν λίγες γνώσεις πάνω στα πουλιά και ότι τα φάρμακα που δίνουν είναι ενδεικτικά για κάθε περίπτωση. Όποιο πιάσει καλώς. Και δεν έχω μέσο να τον πάω στη Θεσ. Νικη. Είχα παει κοπρανά του και μου είπε ότι έχει μικρόβιο και αυτό το φάρμακο θα τον βοηθήσει...
 
Συμφωνώ με την Ιωάννα...
σε αυτη την περιπτωση ενας καλος πτηνιατρος θα σωσει το πουλακι...
Πηγαινε το οσο πιο συντομα μπορεις!
 
Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανεις σε αυτη την περιπτωση!
Ευχομαι ο,τι καλυτερο...
Το μικρο τωρα πως ειναι;
 
Πήγα να τον δω τώρα και με το ζόρι τρώει.. Νομίζω πως έχει μεγαλώσει αρκετά το ράμφος του και τον δυσκολεύει. Σκέφτηκα να το κόψω αλλα.. Είναι μέρος του σωματός του και θα πονάει.. Ε?
 
Δεν θα ποναει αλλα δε νομιζω πως ειναι σωστη κινηση να κανεις κατι τετοιο!
Μονο ενας ειδικος θα σε βοηθουσε σε αυτο.
Μηπως αν του εβραζες ενα αυγουλακι και να το ταϊζες εσυ;
Νερακι πινει;
Καθεται στα ποδαρακια του;
 
Πήγα να τον δω τώρα και με το ζόρι τρώει.. Νομίζω πως έχει μεγαλώσει αρκετά το ράμφος του και τον δυσκολεύει. Σκέφτηκα να το κόψω αλλα.. Είναι μέρος του σωματός του και θα πονάει.. Ε?
Τι να κανεις;να κοψεις το ραμφος;οχι βεβαια!
Μην κανεις τετοιο πραγμα στο πουλακι!
Εννοειται πως θα πονεσει
 
Καμιά άλλη ιδέα δεν έχετε σχετικά με το πως μπορώ να τον βοηθήσω έτσι;
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας.
 
Στις Σέρρες δεν έχει πτηνίατρο, μόνο κτηνιάτρους. Και οι 2 μου είπαν ότι έχουν λίγες γνώσεις πάνω στα πουλιά και ότι τα φάρμακα που δίνουν είναι ενδεικτικά για κάθε περίπτωση.Όποιο πιάσει καλώς. Και δεν έχω μέσο να τον πάω στη Θεσ. Νικη. Είχα παει κοπρανά του και μου είπε ότι έχει μικρόβιο και αυτό το φάρμακο θα τον βοηθήσει...

! Δυστυχώς! Προκαλούν βλάβη σίγουρα όμως αν δεν είναι τα κατάλληλα & στην σωστή δόση! Συμφωνώ με τα παιδιά πιό πάνω, όσο πιό γρήγορα μπορείς σε ειδικευμένο πτηνίατρο από τη λίστα του φόρουμ καλύτερα, όσο για το ράμφος, με τίποτα μόνος σου, καταλήγουν αιμοφόρα αγγεία. Μακάρι να πάει καλά!
 
Παιδιά τώρα το βράδυ άρχισε να κάνει και εμετό. Έβγαζε τη τροφή απο μέσα του και την τίναζε με δύναμη για να φύγει απο το ράμφος του. Το μεσημεράκι του έδωσα σχεδον 2 σταγόνες απο το φάρμακο του. Μάλλον αυτό τον πείραξε. Το 'χε ξανακάνει αυτό αλλά με περ/ρη δόση. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Όσο για πτηνίατρο δεν έχω τη δυνατότητα να πάω στη Θεσ/νικη για αυτό. Είναι δύσκολη η μεταφορά του και δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο ☹
 
Όπως και χτες. Κάθεται με κλειστά τα μάτια του πάνω σε ενα κλαράκι φουσκωμένος. Του έδωσα λίγο από το φάρμακό του το μεσημέρι διαλυμένο σε νερό αυτή τη φορά. Παρατήρησα ότι ξυνόταν πολύ παλι σήμερα.. Ο πωπός του έχει ανοίξει πολύ απο κάτω και γενικότερα παίζει να του λείπουν κάποια φτερά λίγο μετά τον πωπό του προς την ουρά.Βρήκα μέσα στο κλουβί 2 μεγαλούτσικα φτερα ☹
 
Γιατί δεν παίρνεις τουλάχιστον ένα τηλέφωνο σε κάποιον πτηνίατρο από Θεσσαλονίκη, μήπως μπορεί έστω τηλεφωνικά να βοηθήσει;
 
Πρέπει να το πας σε πτηνίατρο. Δεν θα αντέξει για πολύ σε αύτην την κατάσταση. Φαντάσου έναν άνθρωπο με παρόμοια συμπτώματα. Έχω μια εντύπωση ότι το φάρμακο αντί να τον κάνει καλύτερα, τον δηλητηριάζει επιπλέον. Ήδη είναι ήρωας το πουλάκι που έχει αντέξει τόσο, με τέτοια συμπτώματα. 😱
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Back
Top