Γενικά Ποσο ανθεκτικα ειναι τα κοκατιλ στο κρυο;

τα κοκατηλ (οι παπαγάλοι γενικα) ειναι ευαίσθητοι στα "ρευματα" αερα κυριως!

Τωρα στην χαμηλη θερμοκρασια (τουλαγιστον για το κλιμα στην Ελλαδα) δεν νομιζω να σου παρουσιασουν προβλημα!

Εγω προσοπικα θα τα εχω εξω στο μπαλκονι τιλιγμενα με ναιλον γυρο απ το κλουβι για το λογο που προανεφερα!

Φιλικα,
 
Μάλλον ο Στέλιος φοβάται για τους ελεύθερους μουσαφίριδες που κάνουν παρέα στα δικά του...

Στέλιο, έχω στο σπίτι ένα βιβλιαράκι για πάρακετ αυστραλίας, αλλά δυστυχώς τώρα είμαι στη δουλειά. Για τις ροζέλες ξέρω σίγουρα ότι είναι πολύ ανθεκτικές στο κρύο, αλλά τις σχετικές πληροφορίες για τα κόκατιλ δεν τις διάβασα γιατί δεν σχεδίαζα να πάρω... 😛
Αν δεν βρεθεί κάποιος να απαντήσει, θα ρίξω μια ματιά στο βιβλίο μου και θα σου πω το βράδυ.
 
η ροζελα μου τωρα 3 χρονια που την εχω δν εχει παθει κτ και εχει βρεθει και σε θερμοκρασιεσ -2!
 
Εγω τον Ιβαν απο την πρωτη μερα που τον πηρα τον εχω εξω...8 χρονια τωρα.
Βεβαια ειναι προστατευμενος απο πανω και απο τα πλαγια και τις πολυ κρυες νυχτες τον βαζω μεσα.
 
παιδιά, αν το πουλί είναι απέναντι απο το παράθυρο και όταν ανοίγεις για να αερίζεται το δωμάτιο δημιουργείται ρεύμα, μπορούμε να του βάζουμε στο κλουβί για 1-2 ώρες[μόνο απο τη μεριά που το χτυπάει ο αέρας] ένα σεντόνι ή μια πετσέτα. Έτσι;
 
ετσι το κανω εγω για να μν κανει ρευμα εκει που βρισκετε το πολι! Η αν το εχω εξω οι 2 μεριεσ του κλουβιου ειναι παντα καλυμμνεσ με κατι!
 
Δεν το βρήκα... ☹
από ότι είδα όμως, κάτω από δέκα βαθμούς, σε αντίθεση με τις ροζέλες, ξεπαγιάζουν...
 
γεια σας. Εγω τα εχω συνεχως εξω και αντεχουν στους-5 βαθμους και ποιο κατω, στα ρευματα δεν αντεχουν... Ευαισθητα ειναι και τα μικρα που θα γεννηθουν μετα τον Αυγουστο στις χαμηλες θερμοκρασιες
 
Back
Top