Γενικά Ποσο διαφερει η φροντιδα των μπατζι απο τα αλλα ειδη;

Xamodraki

PB Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειναι πολυ διαφορετικη η φροντιδα των μεγαλυτερων παπαγαλων σε σχεση με των μπατζι; Θελει να ασχολεισαι μαζι τους περισσοτερο; Τρωνε αλλα πραγματα; Αρρωσταινουν πιο ευκολα η οχι κτλ?
 
Διαφερει κατα πολυ! 😉 Δε λεω οτι τα κοινα παπαγαλακια δε χρειαζονται πολλη φροντιδα αλλα σιγουρα ενας μεγαλος παπαγαλος εχει αλλες αναγκες και αρκετες ιδιαιτεροτητες. Απο θεμα διατροφης, απο θεμα εξοδων συντηρησης, φωνης, δυσκολιας χειρισμου του και των ιδιαιτερων αναγκων του καθε ειδους.
 
τα Budgie ειναι πιο ''ευκολα ζωα''. Γι' αυτο και οι περισσοτεροι τα προτιμανε και λογω του κοστους τους επισης, δεν απαιτουν τοσο χωρο και χρονο οπως ενας μεγαλος παπαγαλος σε καμια περιπτωση.. Ο μεγαλος παπαγαλος ειναι μια τεραστια ευθυνη και θελει να του δειξεις μεγαλη σημασια.. Τα Budgie ειναι πιο ευαισθητα με την εννοια οτι αρρωσταινουν ευκολοτερα και εχουν χαμηλοτερο μεσο ορο ζωης απο τους μεγαλους
 
Ειναι πολυ διαφορετικη η φροντιδα των μεγαλυτερων παπαγαλων σε σχεση με των μπατζι; Θελει να ασχολεισαι μαζι τους περισσοτερο; Τρωνε αλλα πραγματα; Αρρωσταινουν πιο ευκολα η οχι κτλ?
Σίγουρα η φροντίδα των μεγάλων παπαγάλων είναι διαφορετική. Και σίγουρα διαφορετική η διατροφή τους. Τώρα ο κάθε παπαγάλος έχει τη χάρη του. 😀 Εμένα το δικό μου μπατζι ''έφυγε'' σε ηλικία 14 ετών. Δεν μου είχε αρρωστήσει ποτέ. Ηταν εκτός κλουβιού όλη μέρα, όταν είμουνα σπίτι. Και ''έφυγε'' απο γεράματα ο Ναπολέων, έτσι τον έλεγαν...☹
 
εχουν ενα κοινο ομως τα μπατζι και οι πιο μεγαλοι παπαγαλοι. Αν δεν εχεις χρονο να ασχοληθεις και απλα γουσταρεις να τα εχεις ετσι για φιγουρα (αν μπορω ναπω τετοια λεξη) τα εχεις παντα ζευγαρωμενα! Θα ασχολεισαι μονο με φαγητο και καθαριοτητα και τα πουλια θα κανουν παρεα το ενα στο αλλο, δεν θα πληττουν και θα ειναι ευτυχισμενα
 
κι εγω πιστευω η διαφορα ειναι τεραστια... Ειχα παπαγαλακια και προσφατα πηρα κοκατιλ και εχει μεγαλη διαφορα που τα κοκατιλ δεν θεωρουνται και μεγαλοι... Ειναι ομως αρκετα μεγαλυτεροι απο τα παπαγαλακια πολυ πιο δυνατα καθως δεν το ξερα και με δαγκωσε το δαχτυλο και ματωσα! Παρολ αυτα παντως δεν ειναι τοσο φοβιτσιαρικα καθως απο την δευτερη μερα ανεβηκε στο δαχτυλο μου και τον εβγαλα εξω... Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πανεξυπνα πουλια...
 
Back
Top