Φροντίδα Ποσο ευκολα αρρωστενει και εκπαιδευεται ενας grey african zako;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης symbolic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

symbolic

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Μαρούσι
καλησπερα φιλοι μου... Θελω να ρωτησω ποσο ευκολα μπορει καποιος να χασει (πεθανει) τον ζακο του; Επισεις ποσο ευκολα μπορει να τον εξημερωσει; (εννοειται αγορασμενος και ταισμενος στο χερι). κολανε ευκολα αρρωστειες; Ευχαρυστω, φιλικα
Βαγγελης.
 
καλησπερα φιλοι μου... Θελω να ρωτησω ποσο ευκολα μπορει καποιος να χασει (πεθανει) τον ζακο του; Επισεις ποσο ευκολα μπορει να τον εξημερωσει; (εννοειται αγορασμενος και ταισμενος στο χερι). κολανε ευκολα αρρωστειες; Ευχαρυστω, φιλικα
Βαγγελης.
Να τον χάσει είναι πολύ εύκολο.. Να τον εκπαιδεύσει είναι απ την άλλη αρκετά δύσκολο. Το οτι είναι ταισμένος στο χέρι ειλικρινά δεν έχει καμια σημασία.. Αν δεν εκπαιδευτεί σωστά.. Μετά απο κάποιο καιρό μάλλον δεν θα πιάνεται στα χέρια.
 
καλησπερα φιλοι μου... Θελω να ρωτησω ποσο ευκολα μπορει καποιος να χασει (πεθανει) τον ζακο του; Επισεις ποσο ευκολα μπορει να τον εξημερωσει; (εννοειται αγορασμενος και ταισμενος στο χερι). κολανε ευκολα αρρωστειες; Ευχαρυστω, φιλικα
Βαγγελης.
Υγεία: Kαλό είναι, κατά τη γνώμη μου -σε συνεννόηση με πωλητή (μοίρασμα εξόδων ) - να γίνει έλεγχος, αναλυτική εξέταση, αξιολόγηση του πουλιού από κτηνίατρο εξειδικευμένο στα πουλιά & προσεκτική παρατήρηση στη συνέχεια.
Εξημέρωση: Δημιουργείται ισχυρός δεσμός με παπαγάλο που έχει εκτραφεί με το χέρι, ωστόσο πολλοί νέοι παπαγάλοι οι οποίοι ανατράφηκαν απ'τους γονείς τους και μεταφέρθηκαν σε αγοραστή 10-11 εβδομάδων, έγιναν εξαιρετικά κατοικίδια.
Χρειάζονται σχολαστική καθαριότητα, ενασχόληση με υπομονή, ποικιλία στη διατροφή, μεγάλο κλουβί με παιχνίδια για να δραστηριοποιούνται, ελεύθερες ώρες για πέταγμα, άσκηση.
 
Back
Top