Γενικά Ποσο καιρο παιρνει η ωοτοκια των ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tania

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια δεν ξερω αν εχει συζητηθει ηδη αυτο το θεμα αλλα ηθελα να σας ρωτησω ποσο θα παρει μεχρ να βγουν τα αυγα απο την αμαρα μιας παπαγαλινας ringneck parakeet?(Προολιπτικα ρωτωντας).
 
Αν εννοείς την δημιουργία ενός νέου αυγού τότε γεννάνε ένα αυγό ανα δύο ημέρες. Αν εννοείς την επώαση τότε διαρκεί 22-24 ημέρες και συνήθως γεννάνε 3-5 αυγά.
 
Ευχαριστω πολυ! Και επισης ηθελα να ρωτησω μολις μου βγαλουν την πρωτη γεννα μηπως πρεπει να τα χωρισω;Γιατι διαβασα καπου πως η παπαγαλινα μπορει να πεθανει απο τις πολλες γεννες! Ισχυει;
 
Η γέννα για τα πουλιά είναι μια διαδικασία που αποροφά σημαντικά στοιχεία απο τον οργανισμό και τον εξασθενεί κατά την διάρκεια της εκόλλαψης (εκεί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος θνησιμότητας, για αυτό άλλωστε και η σωστή και έγκυρη προετοιμασία). Στα καναρίνια για παράδειγμα αφήνουμε τα θηλυκά να γεννούν 2-3 φορές το πολύ. Οι παπαγάλοι συνήθως δεν ζευγαρώνουν και δεύτερη φορά (χρειάζεται χρόνος για την ανατροφή των νεοσσών και την προετοιμασία τους για την ελευθερία τους, αναφέρομαι στην φύση). Οι γονείς θα χρειάζοντε και οι 2 μέσα στην αρχή για να ταίζουν τους νεοσσούς, μετά ανάλογα την συμπεριφορά του ζευγαριού πράτεις ανάλογα.
 
Καλα μαλλον θα τους χωρισω! Ομως τοσο καιρο εχω δυο ερωτηματα τα οποια (το ενα για την ακριβεια)μαλλον δεν θα μπορεσει να απαντηθει απο εσας αλλα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του Τιμ. Ειμαι καταενθουσιασμενη με το θεμα των μικρων ringneck parakeet αλλα ειμαι απροετοιμαστη. Υπαρχουν αρθρα στο forum για την φροντιδα και τις ασθαινιες των νεοσσων; Επισης διαβασα καπου πως κανουν στειρωση στα αρσενικα. Ο Τιμ περασα απο τρεις ιδιοκτητες. Πως θα καταλαβω αν ειναι στειρωμενος η οχι;
 
Καλα μαλλον θα τους χωρισω! Ομως τοσο καιρο εχω δυο ερωτηματα τα οποια (το ενα για την ακριβεια)μαλλον δεν θα μπορεσει να απαντηθει απο εσας αλλα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του Τιμ. Ειμαι καταενθουσιασμενη με το θεμα των μικρων ringneck parakeet αλλα ειμαι απροετοιμαστη. Υπαρχουν αρθρα στο forum για την φροντιδα και τις ασθαινιες των νεοσσων;Επισης διαβασα καπου πως κανουν στυρωση στα αρσενικα. Ο Τιμ περασα απο τρεις ιδιοκτητες. Πως θα καταλαβω αν ειναι στηρωμενος η οχι;

Ποιός ο λόγος να στειρωθεί ένα αρσενικό πουλί και πως γίνεται; (έχεις κάποια πηγή για αυτό να το δούμε; ) Υπάρχουν πολλά θέματα και άρθα στο φόρουμ, ρίξε μια ματιά και θα δείς πολλά πολλά ενδιαφέροντα άρθρα αλλά και προσωπικές εμπειρίες απο όλα τα μέλη.
 
Το οτι στειρωνονται μου το ειπε μια φιλη που εχει 8 παπαγαλους και αλλα πολλα πουλια και μου εδωσε να το διαβασω καπου... Τωρα που; Θα σε γελασω!
 
Καλα μαλλον θα τους χωρισω! Ομως τοσο καιρο εχω δυο ερωτηματα τα οποια (το ενα για την ακριβεια)μαλλον δεν θα μπορεσει να απαντηθει απο εσας αλλα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του Τιμ. Ειμαι καταενθουσιασμενη με το θεμα των μικρων ringneck parakeet αλλα ειμαι απροετοιμαστη. Υπαρχουν αρθρα στο forum για την φροντιδα και τις ασθαινιες των νεοσσων; Επισης διαβασα καπου πως κανουν στειρωση στα αρσενικα. Ο Τιμ περασα απο τρεις ιδιοκτητες. Πως θα καταλαβω αν ειναι στειρωμενος η οχι;

Τάνια άμα είναι στειρωμένος (πράγμα που κι εγώ πρώτη φορά ακούω για παπαγάλο) τότε η θηλυκιά δεν θα κάνει αυγά ή θα κάνει μόνο άσπορα..🙄
 
οι αρσενικοί παπαγάλοι (και οι θηλυκοί βέβαια)δεν έχουν εξωτερικά γεννητικά όργανα, για να στειρωθούν!
με σκεύασμα ορμονών το πιθανότερο είναι να γίνεται, αλλά... Ποιό ΄"στείρο "μυαλό κάποιου γενετιστή θα το τολμούσε; 😕
 
και εμενα μια σε ενα πετ σοπ οταν ρωτουσα για θηλυκο κοκατιλ μου ειπε πως τα στελνουν στειρωμενα για να μην κανουν γεννες οι ιδιοκτητες και τα πουλαν... Τωρα κατα ποσο ισχυει;
 
Η χημικη "στειρωση" απ'οσο γνωριζω για τα αλλα ζωα δεν ειναι μονιμη λυση οποτε γιατι να ειναι για τα πουλια; 😕 Και με ποιον τροπο θα μπορουσε να ειναι δηλαδη;
 
Η χημικη "στειρωση" απ'οσο γνωριζω για τα αλλα ζωα δεν ειναι μονιμη λυση οποτε γιατι να ειναι για τα πουλια; 😕 Και με ποιον τροπο θα μπορουσε να ειναι δηλαδη;
οχι, δεν είναι μόνιμη όντως, η μεγάλη παροχή ορμονών όμως, καταστρέφει τα ζωντανά γεννετικά κύταρα!(οπότε μονιμοποιείται η κατάσταση, απο άλλους παράγοντες,όπως ατροφία, φλεγμονή, κλπ)
υποθέσεις κάνουμε 😉... Και είμαστε και off:)
 
Δικιο εχεις! Εγω στους δικους μου παντως δεν θα τολμησω να κανω στειρωση! Παιδια σκεφτομαι να μαθω να κατεβαζω φωτο απο το κινητο! Θα σας καταβασω μαλλον μια της παπαγαλινας μου γιατι μου φενεται λιγο ανοριμη και χαζουλα για να γινει μητερα!
 
Θα σας καταβασω μαλλον μια της παπαγαλινας μου γιατι μου φενεται λιγο ανοριμη και χαζουλα για να γινει μητερα!

Τάνια μου κανένα ζώο δεν είναι χαζό και ανώριμο και ακατάλληλο για να γίνει γονιός. Όταν έρχεται η ώρα γίνονται πολύ υπεύθυνα, φροντίζουν και προσέχουν τα μικρά τους με πολλή αγάπη.:)

Αν δεις την παπαγαλίνα σου μητέρα δεν θα την αναγνωρίζεις!
 
Οταν λεω χαζουλι και ανωριμο εννοω πως εγω πιστευω πως δεν ειναι ακομα ετοιμη! Ο Τιμ ειναι αλλα για την Ελενα δεν ειμαι σιγουρη! Τελως παντων οπως και να'χει το θεμα των μικρων παπαγαλων δεν θα το προχορησω αν δεν σιγουρευτω πως ειμαι ετοιμη εγω αλλα και η Ελενα!
 
Back
Top