Διατροφή Ποσο πρεπει να τρωει το ενος μηνός καναρινακι μου;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Εχω ενα καναρινακι 1 μηνα μεγαλο αλλα δεν μου τρωει πολυ χθες απομακρυνθηκε πρωτη φορα απο τους γονεις του μηπος γι αυτο δεν τρωει πολυ η ειναι λογο ηλικιας(του εχω τοποθετησει και αυγο και χυμα συσκευασμενη τροφη)
το καναρινακι απεικονιζεται κατο

οριστε το μικρουλη ακομα δεν ξερουμε τη φυλο ειναι θα μαθουμε την δευτερα.

canaryyy.webp
 
Εχω ενα καναρινακι 1 μηνα μεγαλο αλλα δεν μου τρωει πολυ χθες απομακρυνθηκε πρωτη φορα απο τους γονεις του μηπος γι αυτο δεν τρωει πολυ η ειναι λογο ηλικιας(του εχω τοποθετησει και αυγο και χυμα συσκευασμενη τροφη)
το καναρινακι απεικονιζεται κατο

οριστε το μικρουλη ακομα δεν ξερουμε τη φυλο ειναι θα μαθουμε την δευτερα.

View attachment 31049
Καλησπέρα. Καταρχήν θεωρώ ότι το έχεις σε πολύ μεγάλο κλουβί για την ηλικία του, καθώς οι πτήσεις σε ένα μεγάλο κλουβί σαν αυτό της φωτογραφίας στην παρούσα φάση θα το εξασθενήσουν. Προσωπικά θα το έβαζα σε μια ζευγαρώστρα με καλής ποιότητας αυγοτροφή ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ με ειδική σύνθεση για νεαρά καναρίνια, αυγουλάκι(του οποίου τη συχνότητα σιγά σιγά θα μειώνεις) και σπόρους για να συνηθίζει σταδιακά να τους τρώει. Στην ηλικία αυτή τα καναρινάκια δεν είναι εξοικειωμένα στο να θρυμματίζουν το σπόρο, οπότε πρέπει να του παρέχεις παράλληλα μαλακές τροφές έως ότου παρατηρήσεις πως τρώει σχεδόν όλους τους σπόρους της ταίστρας. Μην ξεχνάς ότι δεν έχει πλέον τη μαμά και το μπαμπά που του παρείχαν έως τώρα μασημένη τροφή. Επίσης να αποφεύγεις την χύμα τροφή ακόμη και αν στην δίνουν συσκευασμένη και ειδικά όταν περιέχει τα πολύχρωμα κομματάκια μέσα. Προσωπικά δεν θα έκανα τσιγγουνιές στην ποσότητα αυτή την περίοδο. Αυτό ξέρει πόσο θα φάει. Το πιο σημαντικό είναι να μάθει να τρώει τους σπόρους γιατί αυτή είναι η βασική του τροφή.

υ. Γ. Εύχομαι ολόψυχα να σου ζήσει αλλά να ξέρεις ότι η εποχή αυτή είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγές. Κανονικά από Μάρτιο έως Ιούνιο(το πολύ).
 
Σωστά όσα αναγράφει ο Στέφανος πιο πάνω. Και ασφαλώς οι συμβουλές δεν αφορούν μόνο εσένα αλλά όλους όσους "βιάζονται" ή αναπαραγωγικά "ακροβατούν" στο λάθος. Γιατί είναι λάθος τα εκτός εποχής ζευγαρώματα.
Ασφαλώς χωρίς να φταίς έχεις ένα όμορφο καναρινάκι, πολύ μικρό σε ηλικία για τέτοια εποχή, στο οποίο οφείλουμε (για την ακρίβεια εσύ) να το μεγαλώσουμε... και να μπορεί να "σταθεί" σωστά αυτούς τις κρίσιμες πρώτες βδομάδες.
Θα φροντίσεις εκτός από ένα άνετο και ευρύχωρο κλουβί (ακόμη και ζευγαρώστρα) που θα του επιτρέπει μικρές πτήσεις και γύμνασμα των φτερών να υπάρχει την εβδομάδα:
Δυο φορές καθαρό και φρέσκο μείγμα από σπόρους...
Δυο φορές τώρα και τρεις ή περισσότερες την Άνοιξη καθαρό νεράκι
Μια φορά το 1/8 του μήλου
Δυο φορές το 1/2 ενός πάρα πολύ καλά βρασμένου αυγού, κομμένο στη μέση μαζί με το τσόφλι.
Και ασφαλώς απάνεμο χώρο, χωρίς κρύο και μεγάλες αλλαγές του φωτισμού...
Αν εξασφαλίσεις τα παραπάνω... Το φιλαράκι σου θα ζήσει και θα είναι και απόλυτα χαρούμενο.
 
θα μαθουμε την δευτερα.
Τότε σας είπε ότι θα αρχίζει να σαλιαρίζει; Από που θα το καταλάβετε;

Επίσης να αποφεύγεις την χύμα τροφή ακόμη και αν στην δίνουν συσκευασμένη και ειδικά όταν περιέχει τα πολύχρωμα κομματάκια μέσα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!

Δυο φορές τώρα και τρεις ή περισσότερες την Άνοιξη καθαρό νεράκι
Γιατί όχι κάθε μέρα καθαρό νεράκι Γιάννη μου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Καλησπέρα. Καταρχήν θεωρώ ότι το έχεις σε πολύ μεγάλο κλουβί για την ηλικία του, καθώς οι πτήσεις σε ένα μεγάλο κλουβί σαν αυτό της φωτογραφίας στην παρούσα φάση θα το εξασθενήσουν. Προσωπικά θα το έβαζα σε μια ζευγαρώστρα με καλής ποιότητας αυγοτροφή ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ με ειδική σύνθεση για νεαρά καναρίνια, αυγουλάκι(του οποίου τη συχνότητα σιγά σιγά θα μειώνεις) και σπόρους για να συνηθίζει σταδιακά να τους τρώει. Στην ηλικία αυτή τα καναρινάκια δεν είναι εξοικειωμένα στο να θρυμματίζουν το σπόρο, οπότε πρέπει να του παρέχεις παράλληλα μαλακές τροφές έως ότου παρατηρήσεις πως τρώει σχεδόν όλους τους σπόρους της ταίστρας. Μην ξεχνάς ότι δεν έχει πλέον τη μαμά και το μπαμπά που του παρείχαν έως τώρα μασημένη τροφή. Επίσης να αποφεύγεις την χύμα τροφή ακόμη και αν στην δίνουν συσκευασμένη και ειδικά όταν περιέχει τα πολύχρωμα κομματάκια μέσα. Προσωπικά δεν θα έκανα τσιγγουνιές στην ποσότητα αυτή την περίοδο. Αυτό ξέρει πόσο θα φάει. Το πιο σημαντικό είναι να μάθει να τρώει τους σπόρους γιατί αυτή είναι η βασική του τροφή.

υ. Γ. Εύχομαι ολόψυχα να σου ζήσει αλλά να ξέρεις ότι η εποχή αυτή είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγές. Κανονικά από Μάρτιο έως Ιούνιο(το πολύ).


οταν ενοεις μαλακες τροφες δηλαδη να του θρηματιζω τους σπορους στο μπλενερ η υπαρχουν προς ποληση στα μαγαζια πετ σοπ

καταρχας τα καναρινια που εχω ειναι δυο το εξαχρονο το εχω στην ζευγαρωστρα να βαλω και το μικρο μαζι αλλα με χωρισμα ωστε να τον βλεπει και να μαθενει
 
οταν ενοεις μαλακες τροφες δηλαδη να του θρηματιζω τους σπορους στο μπλενερ η υπαρχουν προς ποληση στα μαγαζια πετ σοπ
Εννοεί αυγό, αυγοτροφή, μήλο και λαχανικά. Αυτές είναι οι μαλακές τροφές. Ενώ τα σποράκια χρειάζονται δύναμη για να τα σπάσει. Αφού λες ότι τσιμπάει λίγο σποράκια και σπάει μερικά, δε χρειάζεται να τα σπάσεις εσύ στο μπλέντερ.

καταρχας τα καναρινια που εχω ειναι δυο το εξαχρονο το εχω στην ζευγαρωστρα να βαλω και το μικρο μαζι αλλα με χωρισμα ωστε να τον βλεπει και να μαθενει
Όχι γιατί είναι αρσενικός, γιατί μπορεί να το θεωρήσει ως εισβολέα και να το χτυπήσει! Επίσης τώρα το μικρό βρίσκεται σε καραντίνα, μακριά από τον μεγάλο! Το κλουβί που έχεις το μικρό πόσο μεγάλο είναι;
 
Εννοεί αυγό, αυγοτροφή, μήλο και λαχανικά. Αυτές είναι οι μαλακές τροφές. Ενώ τα σποράκια χρειάζονται δύναμη για να τα σπάσει. Αφού λες ότι τσιμπάει λίγο σποράκια και σπάει μερικά, δε χρειάζεται να τα σπάσεις εσύ στο μπλέντερ.


Όχι γιατί είναι αρσενικός, γιατί μπορεί να το θεωρήσει ως εισβολέα και να το χτυπήσει! Επίσης τώρα το μικρό βρίσκεται σε καραντίνα, μακριά από τον μεγάλο! Το κλουβί που έχεις το μικρό πόσο μεγάλο είναι;


ακομα δεν ξερουμε το φυλο του αυριο θα το μαθουμε
 
αυτα τα λαχανικα επιτρεπονται:μαρουλι, καροτο, μπροκολο, ντοματα, λαχανο

ποτε θα μπορεσουμε να διακρινουμε το φυλο του

οι συσκευασμενες τροφες του ηλιος ειναι καλες για τα καναρινακια μου
 
ακομα δεν ξερουμε το φυλο του αυριο θα το μαθουμε
Το ότι ακόμα δε ξέρετε το φύλο του δε σημαίνει ότι δε θα το θεωρήσει εισβολέα. Τα αρσενικά είναι πιο κυριαρχικά από τη φύση τους. Γι αυτό χωριστά τα πουλάκια!

αυτα τα λαχανικα επιτρεπονται:μαρουλι, καροτο, μπροκολο, ντοματα, λαχανο

ποτε θα μπορεσουμε να διακρινουμε το φυλο του

οι συσκευασμενες τροφες του ηλιος ειναι καλες για τα καναρινακια μου
Τώρα αυτά είναι ερωτήσεις ή καταφάσεις Αλέξανδρε; Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο σαφής, γιατί πρόκειται για γραπτό και όχι για προφορικό λόγο.
 
Το φύλλο φενεται από πολλά όχι μόνο από σαλιαρισμα.. Βγάλε τον αρσενικό από την ζευγαρωστρα κα βάλε τον μικρο με το χώρισμα.. Έτοιμο.. Εγώ τ θεωρώ αρσενικό μόλις μάθετε πες μου..
 
Παναγιώτη το μικρό βρίσκεται σε καραντίνα. Δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με το άλλο αρσενικό που έχει. Είναι ρίσκο!
 
Δεν μιλάω για επαφή αλλά για μια αλλαγή κλουβιων ο μικρός ζευγαρωστρα κ ο άλλος στου μικρού αν πλυνει καλά τα κλουβάκια κ τα σκεύη δεν έχει θέμα...
 
αυτα τα λαχανικα επιτρεπονται:μαρουλι, καροτο, μπροκολο, ντοματα, λαχανο;
σε ποια ηλικιακι στιγμη θα μπορεσουμε να διακρινουμε το φυλο του;
οι συσκευασμενες τροφες του ηλιος ειναι καλες για τα καναρινακια μου;
 
αυτα τα λαχανικα επιτρεπονται:μαρουλι, καροτο, μπροκολο, ντοματα, λαχανο;
Το μαρούλι να το αποφεύγεις λόγω φυτοφαρμακων. Το. Καροτο κάνει πολυ καλό αλλά πρέπει να το κόβεις κομματάκια γιατί είναι πολύ σκληρό για να το φάνε. Το μπρόκολο επιβάλλεται! Λαχανο και ντομάτα δεν απαγορεύονται αλλά δεν τα δίνουμε γιατί δεν τους προσφέρουν κάτι. Γενικότερα να δίνεις σκούρα λαχανικά, κουνουπίδι, μπροκολο, ζοχος κτλ και φυσικά απαραίτητο και το μήλο. Όλα. Τα αλλά φρούτα τα δίνουμε σπάνια και από λίγο γιατί παχαίνουν.
Εννοείται πως ο,τι δίνουμε στα πουλάκια μας το πλένουμε πολύ καλά και τους το προσφέρουμε στεγνό σε αυγοθήκη και όχι στο κάγκελο.

σε ποια ηλικιακι στιγμη θα μπορεσουμε να διακρινουμε το φυλο του;
Τριών μηνών περίπου αν είναι αρσενικό θα αρχίσει να σαλιαριζει. Βέβαια και πολλά θηλυκά σαλιαριζουν. Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι κατά την αναπαραγωγή που θα έχει πυρωσει ή αν δεις αυγό στον πάτο!

οι συσκευασμενες τροφες του ηλιος ειναι καλες για τα καναρινακια μου;
Γράφουν πάνω σε τι ποσοστό είναι ο κάθε σπόρος;


*Αλέξανδρε εδώ έχεις ανοίξει ένα. Θέμα για τη διατροφή του καναρινιου σου και το ποσο πρέπει να τρώει. Για οποία άλλη απορία θα σε παρακαλούσα να ανοίγεις νέο θέμα. Παραδείγματος χάρη για την αναγνώριση του φύλου έπρεπε να ανοίξεις νέο θέμα στο Γενικά για καναρίνια ή πολύ απλά να ψάξεις στα ήδη υπάρχοντα θέματα. Θα βρεις πάρα πολλές. Πληροφορίες, αν δεν καλυφθεις εδώ είμαστε. :)
 
Οι συσκευασμενες τροφες αναγράφουν πάνω στη συσκευασία τα ποσοστά που περιέχουν τον κάθε σπόρο.
 
α οκ ευχαριστω για της πληροφοριες που μου εχεις δωσει και ευχαριστω γενικα ολους οσους μου δωσανε πληροφοριες
 
Back
Top