Φροντίδα Ποσο σοβαρες μπορουν να γινουν οι αψιμαχιες θηλυκων;

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Αποφασισα φετος να βαλω τις 5 καναρες μου σε μια κλουβα διαστασεων 76μηκος-45υψος-48πλατος!
Ειναι αρκετος χωρος(θελω να πιστευω..)
αλλα και παλι υπαρχουν αψιμαχιες!
Εκει ειδα και λιγο απο τον χαρακτηρα τους!
Η μια γκλοστερινα οποτε βρισκει ευκαιρια τσιμπαει μια αλλη γκλοστερινα, η αλλη δεν ενοχλει καμια αλλα δεν ανεχεται και πολλες επαφες, η αλλη ειναι ησυχη και αποφευγει καυγαδες κλπ.
Χθες για παραδειγμα εβαλα 6 κομματια μπροκολο για να παει η καθεμια σε καποιο κι ενα εξτρα και παλι εγιναν ψιλοτσακωμοι!
-Θα ειναι προβλημα η διαβιωση;
- Υπαρχει πιθανοτητα καποια να μην τρεφεται σωστα;
- Υπαρχει περιπτωση σοβαρου τραυματισμου;
Η πιο επιθετικη τωρα θυμηθηκε να πυρωσει(🙄)χωρις να της δωσω αυγα κλπ! Παει και καθεται στην ταιστρα...
-Μηπως παιζει ρολο αυτο στην συμπεριφορα της;
Ευχαριστω..
 
Νίκη οι διαστάσεις που δίνεις, είναι διαστάσεις μιας ευρύχωρης ζευγαρώστρας
όχι κλούβας. Τα 5 πουλάκια σ' αυτόν τον χώρο είναι στο όριο, αλλά όχι πολλά.
-Δεν θα έλεγα οτι είναι ο λόγος που έχεις τώρα στην αρχή μικροτσακωμούς.
Περισσότερο είναι ο χαρακτήρας κάθε πουλιού και η χρονική στιγμή.
Σε λίγο με την πτερόρροια ελάχιστη διάθεση θα έχουν για τσακωμούς,
που και να υπάρχουν, θα είναι πολύ σύντομοι. Οι πολλές ταίστρες και δυό
ποτήστρες είναι σωστή σκέψη. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα στην συνέχεια νομίζω. 😉
 
νικη και η δικια μου γνωμη ειναι να τις αφησεις μαζι.σε λιγο καιρο θα συνηθίσουν.
 
Απο τοτε που ανοιξα αυτο το θεμα η κατασταση εχει ως εξης:

Μια καναρα επαθε μολυνση στο ποδι κι ο καλος ο γιατρουλης μου,την γλιτωσε με απλη θεραπεια αντι να γινει ακρωτηριασμος!Ηταν απο τσιμπια...
Οι αλλες 2 φτιαχνουν μανιωδως φωλιες στις ταιστρες και κανουν αυγα.. (Η μια εκανε 2 γεννες και η αλλη τωρα θυμηθηκε να πυρωσει)
Και οι αλλες 2 οι οποιες ειναι και αδερφουλες,ταιζει η μια την αλλη! Αυτο πρωτη φορα το βλεπω!(εκαναν κι αυτες απο 2 γεννες)
Τι με συμβουλευετε;
Να την ξεχασω την συμβιωση;
Μακαρι να υπαρχει λυση γιατι με βολευει η συγκατοικηση τους...
 
Νίκη θέλεις να δώσεις απαντήσεις σε κάποια ερωτηματικά μου;
Πώς κατάλαβε ο γιατρούλης οτι η μόλυνση ήταν απο τσιμπιά ;Επείσης
Ποιά είναι αυτή η θεραπεία που μπορεί εύκολα να γλυτώσει ένα πόδι απο ακρωτηριασμό;
Τί έμαθες γι' αυτά απο την επίσκεψή σου στον γιατρό;

Και όσον αφορά την διαβίωση των θηλυκών αντί για απάντηση έχω να ρωτήσω.
Τί σχέση έχει η συμβίωση με το γεγονός οτι φτιάχνουν φωλιές και κάνουν αυγά ;
Σε τί ενοχλεί η συντήρηση ενός ενστίκτου όπως, να ταίζει το ένα πουλάκι το άλλο;
 
Πώς κατάλαβε ο γιατρούλης οτι η μόλυνση ήταν απο τσιμπιά ;

Του το ειπα εγω, γιατι ειχα δει να υπαρχει κυνηγητο,το οποιο το ειχα αναφερει στο πρωτο μου ποστ.. Μια κυνηγουσε αυτην την συγκεκριμενη..

Ποιά είναι αυτή η θεραπεία που μπορεί εύκολα να γλυτώσει ένα πόδι απο ακρωτηριασμό;

Στην αρχη το ειχε σηκωμενο με μικρη εκδορα κι εγω της εβαλα μπενταντιν!
Την επομενη μερα ειχε γινει ολο το ποδι σκουρο κοκκινο(σαν να νεκρωνε σιγα σιγα) και μετα εγινε μαυρο!
Της εβαλα μια αλλοιφη(ακομα της βαζω)2 φορες την ημερα, η οποια εχει μεσα αντιβιωση και κορτιζονη(η ονομασια μου διαφευγει γιατι δεν την εχω αυτηη τη στιγμη κοντα μου)
Το ποδι αυτη την στιγμη εχει παρει το κανονικο χρωμα απλα μου ειπε οτι αν συνεχιζε να μαυριζει και να μην βελτιωνεται υπαρχει περιπτωση ακρωτηριασμου..

Τί σχέση έχει η συμβίωση με το γεγονός οτι φτιάχνουν φωλιές και κάνουν αυγά ;

Εχω μεσα 3 ταιστρες μεγαλες 30 εκ. Οι 2 και μια στρογγυλη βαθια μικροτερη!
Οι 2 καναρες που φτιαχνουν φωλια γεμιζουν με χαρτι(το κοβουν κατω απο την σχαρα) και πουπουλα και πεταν το φαγητο απο τις ταιστρες! Συν οτι για να φανε οι αλλες γινεται λιγο καυγαδακος γιατι οι αλλες προστατευουν τις "φωλιες τους"
Σε τί ενοχλεί η συντήρηση ενός ενστίκτου όπως, να ταίζει το ένα πουλάκι το άλλο;

Δεν ενοχλει καπου!
Το εγραψα χιουμοριστικα αλλαν η ελλειψη emoticon απο μερια μου,το εκανε να φανει σαν προβλημα!
Επισης το εχω σαν απορια, τι μπορει να σημαινει αυτο...
 
Back
Top