Διατροφή Ποσότητα τροφής σε μωρό κοκατίλ

Christos21

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Λευκωσία
Για μορό κοκατίλ πως μπορώ να ξέρω πότε να σταματίσω να του δίνω τροφή;(με σίριγγα). Και τον ταίζω καθε τεσσερις ώρες έτσι; Εκτος τη νιχτα.
 
Την κρέμα την σταματάς εντελώς, όταν σταματήσει να σου ζητάει το πουλί.
Δηλαδή και όταν αρχίσει να τρέφεται κανονικά με σπόρους, θα του δίνεις μία φορά την ημέρα, συνήθως το τελευταίο γεύμα το σούρουπο πριν τον ύπνο σε κρέμα.
Είναι ο ψυχολογικός απογαλακτισμός. Όταν είναι έτοιμο, θα μειώνει σταδιακά την ποσότητα και μετά δεν θα θέλει καθόλου.
Μέχρι τότε, θα ακολουθείς το πρόγραμμα που σου έδωσε ο εκτροφέας.
Τι ηλικία έχει το πουλί; Από αυτό εξαρτάται πόσες φορές την ημέρα ταΐζεις.
Ως πρώτο σπόρο να πάρεις από τώρα μήπως δεν το βρεις εύκολα, να έχει το κεχρί millet, που είναι μαλακός σπόρος.
Στην συνέχεια θα πάρεις ένα συσκευασμένο μείγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους. Συνήθως τα cockatiels έχουν απέξω φωτογραφία ή τις rosellas.
 
Κανονικα απο την στιγμη που πηρες ενα τοσο μικρο πουλι επρεπε να ρωτησεις τον εκτροφεα του για το τι να κανεις και πως.
Η κρεμα πρεπει να εχει μια συγεκριμενη θερμοκρασια ουτε πολυ καυτη γιατι θα του καψει τον προλοβο αλλα ουτε κρυα γιατί δεν θα μπορει να την χωνεψει με αποτελεσμα να δημιουργηθουν μυκητες.
Ποσο ειναι τωρα το μικρουλι;
Τρωει καθολου μονο του;
Οπως ειπε η @maria p να παρεις κεχρι και αν του προσφερεις για να μαθει σιγα σιγα να τρωει.
 
Ευχαριστω. Βασικά τωταω για να ξερω ουταν πιασω παπαγαλο. Και είπα στον εκτροφεα να μου δόσει απογαλακτιμενο.
Κανονικα απο την στιγμη που πηρες ενα τοσο μικρο πουλι επρεπε να ρωτησεις τον εκτροφεα του για το τι να κανεις και πως.
 
Τελεια. Αν σου δωσει απογαλακτισμενο τοτε δεν θα ασχοληθείς καθολου μσ κρεμες εσυ :)
Θα ξεκινησεις να του εντασεις στην διατροφη του λαχανικα κλπ για να μαθει να τρωει σωστα :)
 
Τελεια. Αν σου δωσει απογαλακτισμενο τοτε δεν θα ασχοληθείς καθολου μσ κρεμες εσυ :)
Θα ξεκινησεις να του εντασεις στην διατροφη του λαχανικα κλπ για να μαθει να τρωει σωστα :)
Μου το έφερε μολις τόρα και μου είπε να του δείνω ακομι λίγο κρέμα. Οταν κάνω την κρέμα και περισέψει την πετάω ετσι;
 
Ποσο μηνων ειναι το πουλι;
Εννοειται και πετας οτι μεινει.
Επισης μετα να πλενεις την συριγγα με καυτο νερο και να μην χρησιμοποιεις πολλες μερες την ιδια γιατι μαζευει μύκητες.
Να σου ζησει το μικρουλι και ελπιζω να εχεις διπλα σου και τον εκτροφεα σε αυτο και να σου εξηγησε ακριβως τι πρεπει να κανεις για να μην κινδυνεψει το κοκατιλακι.
Τρωει καθολου κεχρι;
Σου ειπε να το ταιζεις καθε 4 ωρες ή ενα γευμα την ημερα;
 
Να σου ζήσει Χρήστο!
Όλα να πάνε καλά αυτήν την φορά.
Δεν ξέρψω πόσο μινόν είναι:/
Είναι δυνατόν; Να ρωτήσεις ακριβή ημερομηνία γέννησης. Κι αυτός είναι υποχρεωμένος να πει και εσύ να ρωτήσεις.
Για να πρέπει να το ταΐζεις κάθε 4 ώρες είναι και πάλι πολύ μικρό και καθόλου απογαλακτισμένο.
Ας προσευχηθούμε όλοι μαζί να είναι τυχερό από δω και πέρα γιατί από εκτροφέα "κονόμησε".
Πρόσεχε όπως σου είπε η Ηλέκτρα την θερμοκρασία της κρέμας και την σχολαστική καθαριότητα, απολύμανση των εργαλείων, είναι ο βασικός λόγος που έχασες το προηγούμενο.
Διάβασε κι αυτό μήπως και σε βοηθήσει και περιμένουμε απορίες ουσιαστικές https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/.
 
Είναι ενός μινού
Εντάξει, τα είπαμε χτες, η επανάληψη μοιάζει με γκρίνια.
Δεν ξέρω γιατί πήρες πάλι τόσο μικρό πουλί ενώ είσαι και μαθητής και λείπεις πολλές ώρες καθημερινά.
 
Εντάξει, τα είπαμε χτες, η επανάληψη μοιάζει με γκρίνια.
Δεν ξέρω γιατί πήρες πάλι τόσο μικρό πουλί ενώ είσαι και μαθητής και λείπεις πολλές ώρες καθημερινά.
Ε δεν είξερα. Του είπα θελω απογαλακτιμενο και μου εδοσε αυτο.
 
Τέλος πάντων, διάβασε αυτό που σου έδωσα και προσπάθησε για το καλύτερο.
 
Τορα εμαθα ποσον μηνων είναι, και δεν είπα πως δεν εχω ευθηνη
Γνωμη μου ειναι να επιστρεψεις το πουλακι στον.. Εκτροφεα ο θεος να τον κανει, μηπως και λογω εμπειριας την παλεψει το μικρο, και να παρεις ενα μεγαλυτερο.

Συγνωμη, αλλα εχω αρχισει να πιστευω οτι μας κοροιδευεις, τα θες απο μωρα, δεν ξερεις καν τι ειναι ο προλοβος και βασικες αρχες ταισματος, πηγες και πηρες παλι ενα μωρο και τι θα κανουμε τωρα, θα προσευχηθουμε ολοι μαζι;

Ξερεις να χειριστεις τετοια κατασταση ή κρινεται η ζωη του μικρου;
 
Λοιπον, μας λες οτι ζητησες απογαλακτισμενο και σου εδωσε αυτο, που δεν ηξερες ποσο ειναι αλλα τωρα μαθαμε.

Οταν φιλε μου αρχισε αυτος μην χαρακτηρισω, να σου λεει για κρεμες και ταισματα, εφοσον λες οτι ξερεις, δεν καταλαβες περι τινος προκειται; Οτι μιλατε για ενα ΜΗ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΕΝΟ πλασμα; Εμενα φαρσοκωμωδια σε βαρος ενος μωρου μου φαινεται.
Τελος παντων, τουλαχιστον διαβασε ολα τα καλα που σου παρεθεσε η Μαρια, και να εισαι σε συνεχη επικοινωνια με αυτον που στο εδωσε γιατι μπορει ανα πασα στιγμη κατι να χρειαστεις. Εχει ευθυνη, και οφειλει να σε στηριζει, να σου εξηγει και να σε βοηθησει σε οτι χρειαστεις.
 
Λοιπον, μας λες οτι ζητησες απογαλακτισμενο και σου εδωσε αυτο, που δεν ηξερες ποσο ειναι αλλα τωρα μαθαμε.

Οταν φιλε μου αρχισε αυτος μην χαρακτηρισω, να σου λεει για κρεμες και ταισματα, εφοσον λες οτι ξερεις, δεν καταλαβες περι τινος προκειται; Οτι μιλατε για ενα ΜΗ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΕΝΟ πλασμα; Εμενα φαρσοκωμωδια σε βαρος ενος μωρου μου φαινεται.
Τελος παντων, τουλαχιστον διαβασε ολα τα καλα που σου παρεθεσε η Μαρια, και να εισαι σε συνεχη επικοινωνια με αυτον που στο εδωσε γιατι μπορει ανα πασα στιγμη κατι να χρειαστεις. Εχει ευθυνη, και οφειλει να σε στηριζει, να σου εξηγει και να σε βοηθησει σε οτι χρειαστεις.
Μου είπε την κρέμα να την δείνω για να στεματεόδει σιγα σιγα και να την μιώνω.
 
Μου είπε την κρέμα να την δείνω για να στεματεόδει σιγα σιγα και να την μιώνω.
Εχεις πολυ καιρο μπροστα σου μεχρι να κοψει την κρεμα. Μιλαμε για ενα μωρο.

Μωρο μωρο.
 
Back
Top