Αναπαραγωγή Ποτέ είναι η καλύτερη περίοδος για αναπαραγωγή καναρινιών

Δημήτρης79

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Λεμεσός
Γεια σας παιδια με λένε Δημήτρη και διαμένω Λεμεσό. Πρόσφατα αγόρασα δύο καναρίνια χρωματος (κιτρινα) η αλήθεια ειναι οτι ποτέ μου δεν ασχοληθηκα με τα καναρινια καθως γνωριζω σχετικα πραγματα οσο αφορα την διαβιωση τους.
Ειμαι αρχαριος ως προς την συνήρηση τους καθως θα σας παρακαλόυσα να μου δώσετε λιγες παραπανω λεπτομέρειες για το πως θα τα φροντίζω καθως και πότε ειναι η καλυτερη περίοδος για αναπαραγωγή.
 
Καλησπέρα Δημήτρη, καλωσόρισες :)

Ξεκίνησε διαβάζοντας τα παρακάτω άρθρα ή ό,τι άλλο σχετικό βρεις και μόλις τελειώσεις με αυτά, μπορούμε να συζητήσουμε τις απορίες σου ή άλλα θέματα που δεν έχουν καλυφθεί.

Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα του καναρινιού

Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος

Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών

Ζευγάρωμα καναρινιών
 
Δημητρη, συμφωνω με οτι εγραψε ο Σταυρος. Να συμπληρωσω ομμως οτι ορισμενοι εκτροφεις ξεκινουν νωριτερα προετοιμασια αναπαραγωγης, ειτε γιατι ετσι εχουν συνηθισει κ μαθει, ειτε γιατι εχουν τη δυνατοτητα να ελεγχουν τισ συνθθηκες(θερμοκρασια,υγρασια, φωτισμος, κλπ). Κατα τη γνωμη μου, με τις αλλαγες του καιρου, επικειται να αλλαξουν πολλα πραγματα...

Φιλικα:D
 
Δηλαδή Πανο το ότι εχω και τα δύο καναρίνια μαζι στο ίδιο κλουβί ειναι θετικό?
Κατι άλλο που θα ήθελα να ρωτησω ειναι οταν ερθει ο καιρος για αναπαραγωγη εγω θα πρεπει να χωρισω τα καναρινια;
 
Back
Top