Γενικά Ποτέ μπορώ να βάλω σε ξεχωριστό κλουβί τα μωρά παπαγαλάκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiki14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiki14

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα εδώ και έναν μήνα έχουν γεννηθεί 5 μωρά παπαγαλάκια είναι όλα υγείες τώρα έχουν ξεκινήσει και βγαίνουν από την φωλιά τους κάποια πετούν και τρώνε από το φαγητό που τους βάζω ,η ερώτηση μου μου είναι ποτέ μπορώ να τα βάλω σε ξεχωριστό κλουβί γιατί κάποιες φορές η μάνα είναι μέσα στην φωλιά μια δεν τα αφήνει να μπουν μέσα και ο πατέρας τα τσιμπάει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 εβδομάδες για να ανεξαρτητοποιηθούν από τους γονείς τους, αλλά και τότε θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι ότι μπορούν να τραφούν μόνοι τους. Όταν τους χωρίσετε από τους γονείς, θα πρέπει να τους παρακολουθείτε στενά, έως ότου βεβαιωθείτε ότι μπορούν να βρουν το νερό, μόνοι τους.
Ταΐστρες και ποτίστρες θα πρέπει να τους είναι προσιτές και οι πατήθρες να βρίσκονται χαμηλά μέσα στο κλουβί.
Εάν ο αρσενικός τα τσιμπάει πιστεύω ότι είναι καλύτερα να απομακρυνθεί.
 
Το πρώτο γεννήθηκε 26-2 μετά κάθε μέρα έβγαινε μια από ένα,τωρα είναι εκτός φωλιάς μόνο το βράδυ μπαίνουν τα τρία μέσα αλλά η μάνα κάθεται συνέχεια μεσα στην φωλιά υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζεται για γεννα τόσο γρήγορα.Ο πατέρας την προμηθεύει με φαγητό μέσα στην φωλιά
[automerge]1649176344[/automerge]
Τους έχω βάλει φαγητό σε ένα δοχείο κάτω για να μπορούν να τρώνε
 
η μάνα κάθεται συνέχεια μεσα στην φωλιά υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζεται για γεννα τόσο γρήγορα.Ο πατέρας την προμηθεύει με φαγητό μέσα στην
Ναι, υπάρχει, αυτό δείχνει η συμπεριφορά τους.
 
Οπότε θα ήταν καλά να βγάλω τα μωρά σε άλλο κλουβί?
 
Back
Top