Φροντίδα Ποτίστρα cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tilathan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tilathan

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2008
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας.

Είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που, πιθανόν και σε αυτό το forum) ότι τα cockatiel αρέσει η ανοιχτή ποτίστρα, το κουπάκι δηλαδή. Όταν ψώνισα τον εξοπλισμό για τον Μάρκο, το είπα στον petshopa και μου απάντησε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι τα δικά του με κανονική ποτιστρα τα έχει.

Ε λέω κάτι θα ξέρει...

Κι όμως ο Μάρκος δεν άγγιζει το νερό της κλασσικής ποτίστρας.. Φυσικά το πήρα είδηση απο την πρώτη στιγμή και του έχω βάλει ένα πύλινο κουπάκι απο γιαούρτι απο το οποίο και πίνει πάντα ενώ υπάρχει και η κλασσική ποτίστρα! Απο την ποτίστρα ούτε κατα διάνοια..

Τι ισχύει τελικά; αρέσει στα cockatiel το κουπάκι περισσότερο ή απλά έτυχε;

Προς κατόχους cockatiel: Τι ποτίστρα έχετε στα πουλιά σας;

Ευχαριστώ
 
εγω στην αρχη ειχα μπολακι στο κλουβι αλλα επιδη το λερωνε πολυ ευκολα το αλαξα με την κλασικη ποτιστρα, δεν εχει καπιο προβλημα! Πινει κανονικα απ εκει
 
Εγώ έχω δοκιμάσει και τα δύο και δεν είχαν πρόβλημα. Αυτήν την στιγμή πίνουν από ανοιχτη ποτίστρα..Αν του αρέσει η ανοιχτή, κοίτα να αλλάζεις συχνά το νερό και άσε αυτην 🙂
 
Κι εγω την κλασικη ποτιστρα του χω.. Και δεν εχει κανενα προβλημα... Εισαι σιγουρος οτι το κοκατιλ σου δεν επινε;γιατι αν δεν επινε ο πετσοπας που σου πε οτι κανει η κλασικη και πως αυτος στα δικα τους τετοιες εχει πως επινε οταν ηταν εκει το κοκατιλ σου;
 
Το κοκατιλ μου το πήρα απο εκτροφέα.. απο το petshop πηρα το κλουβι και τον εξοπλισμό..
 
Και εγώ στην αρχή του είχα ανοιχτού τύπου αλλά επειδή ήθελε 2 φορές την ημέρα καθάρισμα και πολλές μέρες έλειπα από το σπίτι για ώρες, το γύρισα και εγώ σε αυτές κλειστού τύπου. Δες φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • img_3_spa_741.webp
    img_3_spa_741.webp
    3 KB · Προβολές: 108
Και εγώ στην αρχή του είχα ανοιχτού τύπου αλλά επειδή ήθελε 2 φορές την ημέρα καθάρισμα και πολλές μέρες έλειπα από το σπίτι για ώρες, το γύρισα και εγώ σε αυτές κλειστού τύπου. Δες φωτογραφία.

Πολύ ωραία αυτή η ποτίστρα.. Είναι συνδυασμός του μπολ και της κλασσικής... Φανταζόμουν οτι μπορεί να υπάρχει αλλα εκεί που πήγα δεν είχε..

Μόλις βρω μάλλον θα πάρω. Γιατι όντως το λερώνει κατευθείαν το νερό.
 
Εμενα παντος πετσοπας και ο κατοχος που πηρα τα παπαγαλακια μου ειπε οτι τα κοκατιλ θελουν ανοιχτου τυπου ποτιστρα. Οχι σαν τα καναρινια. τους εχω κι εγω ενα κουπακι που πινουν απο εκει
 
Κι εγώ στη δικιά μου κανονική της έχω και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.. Μπορεί στο εκτροφείο να μη την είχε μάθει ή επειδή ήταν πρώτες μέρες να ήταν στρεσαρισμένο και ούτε να έτρωγε ούτε να έπινε.. Μήπως θυμάσαι να είχες παρατηρήσει κάτι τέτοιο;
 
Καλυτερα να αφησεις και την αλλη που αγορασες απο πετ σοπ. Στερεωσε την διπλα σε μια πατηθρα ωστε να τη φτανει ευκολα και αν μπορεις σχετικα κοντα στην τροφη του. Μολις συνηθισει να τη βλεπει πιστευω θα τη δοκιμασει. Μετα και αφου σιγουρευτεις 100% οτι την χρησιμοποιει κανονικα θα μπορεσεις να αφαιρεσεις το μπολ ανετα. :)
 
Παιδιά ο Μάρκος πλέον πίνει και απο τις δύο ποτίστρες με την ίδια συχνότητα.. Θα αφαιρέσω το μπολάκι και θα το έχω μόνο για να πίνει όταν είναι έξω απο το κλουβί..
 
Back
Top