Φροντίδα Ποτίστρες και ταΐστρες για κλουβί με 20 χιλ. διάκενο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimb

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2022
Μηνύματα
8
Πόλη
Πειραια
Εχω καποιες αποριες με το κλουβι που φτιαχνω για τα budgie μου.

Εαν δειτε την φωτο, οι ποτιστρες δεν καθονται οπως στα κλασικα κλουβια και αναρωτιεμαι αν θα βρω στο εμποριο κατι να με βολεψει
η θα πρεπει να φτιαξω κατι εγω.
Η αποσταση σε καθε καγκελακι ειναι 20 χιλιοστα.cage1.webp


Θα βρω ομως σε πετ σοπ για πτηνα?
 
Έχετε ψάξει στο διαδίκτυο; Υπάρχει τεράστια ποικιλία προϊόντων! Σίγουρα θα βρείτε εκεί κάτι που να έχει καλύτερη εφαρμογή, σε αντίθεση με τα κοντινά μας καταστήματα που έχουν περιορισμένο εύρος επιλογών 🙂
 
@Καναρινολατρης αυτο που εχω στην οροφη δεν στεκεται και προβληματιστικα.
Τις επομενες μερες θα παω σε μαγαζια να ψαξω απο κοντα, αλλα σιγουρα το κλουβι μαζι δεν μπορω να το παρω για να δω τι ταιριαζει.
Ειπα να ρωτησω μηπως υπαρχει μαγαζι με ποικιλια καπου στην αττικη.
 
Εάν το στόμιο είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από το διάκενο, απλώς επιμείνετε - το κλουβί θα προσαρμοστεί στην ποτίστρα.

Εάν τώρα είναι μικρότερο ή δεν μπορείτε να βρείτε κατάλληλη ποτίστρα, υπάρχουν ποτίστρες με δαχτυλίδι στήριξης στο πάνω μέρος που εφάπτεται στο καγκελακι.

Σε κάθε περίπτωση, θα βρείτε αυτό που χρειάζεστε!
 
Εχω καποιες αποριες με το κλουβι που φτιαχνω για τα budgie μου.
Νομίζω ότι το διάκενο των 20χλ είναι μεγάλο και όχι ασφαλές για budjie.
@Vada , @Nausicaa , ποια είναι η γνώμη σας ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ναι είναι μεγάλο για budgie. Πιο πολύ κλουβί για κοκατιλ μου κάνει παρά για budgie. @jimb εφόσον πάρεις την απόφαση να συνεχίσεις με αυτό το κλουβί με ότι αυτό σημαίνει αν δεν βρεις ποτίστρα που να κάθεται μπορείς να βάλεις εσωτερικη ποτίστρα/ταιστρα που έχει γατζακια και κρεμιέται.
 
Το διάκενο των 2 cm είναι μεγάλο για budgie, υπάρχει κίνδυνος απαγχονισμού.
Μέχρι 1,3 cm είναι το επιθυμητό
Υπάρχει ένας πίνακας για το κατάλληλο μέγεθος και το κατάλληλο διάκενο που θα πρέπει να έχει το κλουβί για το κάθε είδος.
 
Το διάκενο των 2 cm είναι μεγάλο για budgie, υπάρχει κίνδυνος απαγχονισμού.
Μέχρι 1,3 cm είναι το επιθυμητό
Υπάρχει ένας πίνακας για το κατάλληλο μέγεθος και το κατάλληλο διάκενο που θα πρέπει να έχει το κλουβί για το κάθε είδος.
Εκτός αυτού μπορεί να ξυπνήσει καμία μέρα και να μην υπάρχουν πουλιά μέσα στο κλουβι. Χωράνε εύκολα για να βγουν!
 
Ναι, λυπάμαι, το κλουβί είναι άχρηστο για μπάτζι και αν χρησιμοποιηθεί, αργά ή γρήγορα θα καταλήξει σε τραγωδία. Πουλήστε ή χαρίστε το και πάρτε ένα άλλο, με διάκενο κάτω των 1.3εκ. Η απλούστερη λύση είναι μια άνετη ζευγαρωστρα καναρινιών, από 60 εως 90εκ νομίζω βγαίνουν, και αν έχετε όρξη και μπορείτε να δώσετε κάτι παραπάνω για κάτι πιο ιδιαίτερο, κοιτάξτε κλουβιά vision ή κλουβες πτήσης, πάντα με προσοχή στο διάκενο. Γενικά θέλουμε μεγαλύτερο μήκος απότι πλάτος, γιατί τα περισσότερα πτηνά, συμπεριλαμβανομένων των μπάτζι, πετούν οριζοντίως.
 
Back
Top