Γενικά Ποτε αρχιζει η πτερορροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης asteras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και να συμπληρώσω, ότι αν συνεχίζεται έντονα ακόμη και μετά το τέλος Σεπ τότε μάλλον είναι κάτι παθολογικό και θέλει παρακολούθηση και ψάξιμο
 
Και να συμπληρώσω, ότι αν συνεχίζεται έντονα ακόμη και μετά το τέλος Σεπ τότε μάλλον είναι κάτι παθολογικό και θέλει παρακολούθηση και ψάξιμο

Θα διαφωνησω, εξαρταται ποτε αρχισε η πτερορροια στο πουλι.
 
Η δικια μου η θηλυκιά, δεν περασε πτερρόροια καθόλου μέσα στο καλοκαίρι, και άρχισε ν χανει φτερα πριν από τρεις μερες. Είναι φυσιολογικό?
 
Η δικια μου η θηλυκιά, δεν περασε πτερρόροια καθόλου μέσα στο καλοκαίρι, και άρχισε ν χανει φτερα πριν από τρεις μερες. Είναι φυσιολογικό?

Ο βασικός οδηγός έναρξης της πτερόρροιας είναι η διάρκεια του ημερήσιου φωτισμού.
Αν έχεις το πουλάκι μέσα στο σπίτι με τα φώτα να αναβοσβήνουν σε ώρες που κανονικά πρέπει να κοιμάται, όλα είναι... φυσιολογικά. 😛
 
Η δικια μου η θηλυκιά, δεν περασε πτερρόροια καθόλου μέσα στο καλοκαίρι, και άρχισε ν χανει φτερα πριν από τρεις μερες. Είναι φυσιολογικό?
Που τα έχεις τα πουλιά; Μέσα ή έξω; Υπάρχει τεχνητός ή φυσικός φωτισμός;
 
Το αρσενικο ξεκινησε τον Ιούλιο, τωρα έχει σχεδον τελειώσει. Λίγα φτερακια στο κεφαλι του μενει να βγουν ακομα...
 
Το αρσενικο ξεκινησε τον Ιούλιο, τωρα έχει σχεδον τελειώσει. Λίγα φτερακια στο κεφαλι του μενει να βγουν ακομα...
Δε σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα. Μου έχουν τύχει μεμονωμένες περιπτώσεις που ξεκίνησαν αργά και τελείωσαν σύντομα. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε *ίσως* να οφείλεται σε ορμονικούς παράγοντες αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορώ να πω εγώ με σιγουριά. Παρακολούθησε απλώς την πορεία της. Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για μια παρατεταμένη πτερόρροια παρά για κάποια που άρχισε αργά.
 
Back
Top