Αναπαραγωγή Ποτε βαζω τη φωλια στα καναρνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thiseas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thiseas

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
48
Πόλη
Βέροια
καλησπερα.. Παιδια την φωλια στην κλουβα την βαζω νορεις η οταν βγαλω το διαχοριστικο.;

απο τον μαγαζι που πειρα τα πουλια μου ειπε στην ζευγαροστα να βαλω την φωλια κ το νημα στο μερος της θηληκιας και το εχω κανει... ειναι σωστο η λαθος..;
 
Έχεις κάνει κάποια προετοιμασία στα πουλιά πριν τα βάλεις μαζί; Σε τι χώρο τα έχεις; Πόσες ώρες υπάρχει φως και τι θερμοκρασία υπάρχει στο περιβάλλον;
 
Αφού έχει ξεκινήσει η διατροφική προετοιμασία σιγά σιγά τα καναρίνια πυρώνουν (ανεβαίνει και η θερμοκρασία, μεγαλώνει και η μέρα) οπότε τα βλέπεις να ταίζονται και να φιλιούνται από τα κάγκελα, ο αρσενικός τραγουδάει όλη μέρα προς τη μεριά της θηλυκιάς και η κανάρα στήνεται. Τότε καταλαβαίνουμε ότι και τα δύο είναι πυρωμένα! Αυτό γίνεται προς το τέλος της προετοιμασίας.. Δλδ μετά από 1-2 μήνες που τα έχουμε χωριστά.. Τότε δίνουμε νήμα στη θηλικιά.. Αν δούμε ότι αμέσως πάει και το μασάρει και το συγκεντρώνει σε ένα μέρος του κλουβιού (αν απλά το διασκορπίζει παίζει και δεν είναι ακόμα έτοιμη), τότε της βάζουμε φωλιά και λίγο πριν την τελειοποιήσει ενώνουμε το ζευγάρι... Πολλοί τα ενώνουν πριν νυχτώσει ώστε να κοιμηθούν μαζί και με την ανατολή του ήλιου να έχουν γνωριστεί και να ζευγαρώσουν.. Αυτό θα ήταν καλό να το κάνεις ειδικά αν το ζευγαράκι σου είναι πρωτάρικο.. :)
 
Η φωλιά μπαίνει πριν βγει το διαχωριστικό.. Όταν και τα 2 είναι πυρωμένα, δίνεις στη θηλυκιά νήμα και μετά φωλιά και λίγο πριν την τελειοποιήσει βγάζεις το διαχωριστικό.. Αν της δώσεις φωλιά και δεν τη στρώσει τότε δεν είναι πυρωμένη και πρέπει να πυρωμένης μέχρι να πυρώσει..
 
εχω κανει προετοιμασια κ τα εχω μεσα στο σπιτι που δεν τα βαραει ο ηλιος αλλα φωτιζωντε κ η θερμοκρασηα ειναι στους 19-20 βαθμους
 
ΟΚ, δες το ποστ #5 της Αλίκης.
 
ααα και κατι αλο η θηληκια ολο ξυνει το ραμφος της..σημαινει κατι αυτο.;
 
Αυτό από μόνο του όχι. Βήχει;
 
οχι μονο το ξυνει και μερικες φωρες κελαιδαει σαν αρσενικο οχι πολι καταλαβανεις
 
Back
Top